content

ikradan-mahyaya-aydinlanma

29 Kas

Wikileaks Belgeleri

Bir internet sitesi (de) olan VIKILEAKS elindeki dünyanın en önemli ülkeleri ile ilgili bilgi ve belgeleri olduğu gibi açıklarsa dünyayı durduracak. Eğer ABD son manevrada çok çok çok önemli bölümleri sansüre tabi tutmazsa hakikaten dünyanın önemli ülkeleri inanılmaz bir şekilde sarsılacak.

Politik dilin, diplomasinin 11 Eylül'ü dense uyacak nitelikte bir olay olan Wikileaks (wikiliks) belgeleri çok konuşulacak. Aslında gizli belge falan değil, Dış İşleri Bakanlığının notları, dedikodu ve yorumları ağırlıklı. Her neyse, öncelikle bu ABD Dış İşleri Bakanlığının namusu. Ancak hakkını teslim etmemiz gerekir ki dünya hem bunun sarsıntısını yaşayacak hem de tadını çıkaracak.

Zira,

Bu aralar dünya gündemini çokça meşgul eden şey WIKILEAKS BELGELERİ olayıdır. Dünya ülkelerinin kripto niteliği taşıyan bu çok gizli yazışmalarını ele geçiren WIKILEAKS adlı internet sitesi sadece yazışmaları değil, özel sohbetleri, gizli çekimleri, şifahi bilgilendirmeleri içeren milyonlarca sayfalık gizli tutanakları (eğer ABD-İsrail-ingiltere engellemezse) bu akşamdan itibaren WIKILEAKS (en önemli adamı J. P. ASSANGE olan bir sitedir) adlı internet sitesinde yayımlayacak.

Bildiğiniz gibi kameralar karşısında en anlaşmaz konularda bile;

“bizler bu konuda durum değerlendirmesi yaptık. Bazı pürüzler de giderildikten sonra ...” diye devam eden açıklamaların aslında neredeyse hakarete varan görüşmelerin ardından yapıldığını bilmiyoruz.

Dost dediği ülke ve yöneticileri hakkında aşağılık ifadeler kullanan diplomat ve yöneticiler yüz yüze ve basın karşısında birbirlerine oldukça kibar davranıyorlar. Bu belgelerin açıklanması demek (açıklamak isteyen WİKİLEAKS’ın hizmet ettiği malum lobinin de aleyhine olsa da) dünyanın yeniden kurulması demektir. Bu belgelerin açıklanması demek insanların göründüğü gibi olmadıklarını bir kez daha görecek olan dünya halkları artık kolay kolay kandırılmayacak. Bu belgelerin yayımlanması demek bundan böyle devlet ve yöneticilerinin daha temkinli olması demek.

Eğer işi televolelik hale getirmez ise –ülkemizin de başı sıkışsa da- WIKILEAKS dünyaya çeki-düzen verilmesine katkı sunacaktır.

Ancak dediğim gibi adı geçen üçlü (ABD-İsrail-İngiltere) bu belgelerin yayımlanmaması için (sebebini daha önceki yazılarımda bulacağınızdan eminim) bütün güçlerini kullanacaklardır. Bu engelleme çok zor olduğu gibi çok kolaydır da;

Siteyi çökertmek, yayınıyla ilgili uydu engeli çıkarma vs. yolları en tanıdık yöntemlerdir. Bu belgelerin yayımlanmasını Türkiye’nin de huzurunu kaçırtacağı, hükümetin istifa etmesine kadar varılacağını söyleyenler olsa da ben aynı kanaatte değilim. Bir kere hükümetin istifasını gerektirici bir durum söz konusu değildir, olamaz da. Bu konuda elbette ki herkes üzerine düşeni yapacaktır. Ancak hükümetin sağlam durması, açıklamalara olgun ve belgeli cevap kullanması gerek.

Kimileri Wikileaks'in, ABD'deki neo-con'ların MOSSAD destekli Türkiye'yi vurma planı olduğunu söyleyebilirler. Velev ki öyle olsun, bu durumda Türkiye eli kolu bağlı değil ki... İsrail ve Neo- conlarla ilgili söylenecek galaksimiz ağılığınca söz vardır. Hükümet bu konuda son derece rahat olmalıdır. Rahat olmalıdır diyorsam rahat olmalıdır (ne söz ama!?! Her ne kadar son zamanlarda aramız iyi olmasa da söylemeden yapamıyorum) ve dik durmalıdır. Kimlere güvenmesi gerektiği konusunu yeniden ve daha sağlam bir şekilde gözden geçirmeli ve gerekeni ihmal etmeden yapmalıdır.

Bence en önemli husus bu belgelerin açıklanmasının “kim(ler)i kast ettiği ve neyi amaçladığının” çok iyi tespit edilmesidir. Zira belgelerin Yahudi lobisi-Siyonist kaynaklarının elinde olduğu kesin. Kesin olan bir şey daha var;

Siyonistlerin de belgelerinin "başkaları"nın elinde olduğudur.

Ancak işin asıl önemli ve göz ardı edilen kısmı bu belgelerin WIKILEAKS’ın eline nasıl geçtiğidir. Bu konu aydınlığa kavuşmadan belgeler çok da anlamlı olmayabilir.

Bir önemli konu da ilk tepkilerin ölçülü olmasına dikkat etmektir. Bu belgelerde bazı ülke ve liderlerin aleyhine küfre varacak hakaretler görülebilir. Bu sebeple derhal karşı hakarete gitmek yerine cevabı zamana yayıp o sözlerin sahiplerinin mahcubiyetini seyretmek gerek.

Dedim ya, dikkatle değerlendirmek gerek;

bu açıklamalarla ülke içi kargaşalardan tutun bazı ülkelerin arasını bozmak, hatta işi o ülkelerin birbiriyle savaşmalarını sağlamaya bile vardırabilirler.

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

3 Kere Cevaplanmış to “Wikileaks Belgeleri”

 1. 1
  robin samyeli Says:

  bakalım dağ ne doğacak? bunlar aba altından sopa göstermek de olabilir...ayrıca kimin eline nasıl geçtiği konusu önemli olmakla beraber, bence aslolan gerçek olup olmadığıdır.

 2. 2
  admin Says:

  Kanımca, Wikileaks icazetli bir belgedir. Ya da danışıklı dövüş. Ya da pazarlık harici bir belge.

 3. 3
  ahmet artuk Says:

  şu ana kadar açıklanan belgelerde öncelikle islam alemine yönelik fesadi içerikler ağır basmaktadır.
  bence irana saldırmanın yolu açılmaya çalışılmaktadır.

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank