Yayın İlkeleri

BİLGİ AĞI İNTERAKTİF KÖŞE YAZARI GAZETESİ YAYIN İLKELERİ

1. Bu sitede yayınlanan yazıların bütün hakları hukuksal sorumlulukları yazarlarına aittir. Gazetemizin, köşe yazarı gazetesi olması kadar aynı zamanda yazı bankası olmasından dolayı, telif hakkı yazarlarımıza aittir. Bu nedenle, yazarlarımızın başka yerde yayınlanan yazıları da yayınlanabilmektedir.

Gazetemizde yayınlanan yazıların te'lif hakları yazarlarına aittir. Yazarlar yazılarının te'lif hakkına sahip olsalar dahi, bu yazılar bir kere, Bilgi Ağı İnteraktif  Köşe Yazarı Gazetesinde yayınlandıktan sonra, (kağıt bası yayınlarda da olduğu gibi,) yazarlara yazılarının yayından kaldırılmasını veya silinmesini talep etme hakkını vermez.

2. Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz. Ancak yazarının izin verdiği yazılar kısmen veya tamamen alıntı yapılabilir.

3. Her günün yazısı gece 24:00 dan itibaren yayına girmeye başlar,  o güne ait yazı en geç sabah 02:00 a kadar yayına konulabilir. 02:00 dan sonra yazarlarımızın yazı eklemesi durumuda yazı ertesi güne kalabilir. Bu konuda yazarlarımızın yazılarını en geç 02 ye kadar eklemeleri gerekmektedir.

4. Yayınlar evrensel yayın ilkelerine ve Türkçe dil kurallarına ve imla kurallarına uymak zorundadır. Bu konuda çok fazla teknik hata barındıran yazılar yayına konulmaz, sehven gözden kaçmışsa yayından kaldırılır. Bu konuda ayrıca imla kurallarını hatırlatma gereğini görmüyoruz. Zira her bir yazarımızın bu konuda bilgi eksikliğinin olmadığı öngörüsü içindeyiz.

5. Yazarlarımız bir günde en fazla bir yazı yayınlayabilir ve bir yazının en az yarısı özgün olmak zorundadır. Atıflar hacim olarak yazıların yarısını geçemez. Yazı hacmi, ms word ortamında 10 punto verdana fontuna göre sağ sol alt üst 2 cm marj ayarına göre yarım A 4 ten az, (250 kelimeden/sözcükten) üç A_4 ten fazla olamaz. Daha uzun yazılar veya makaleler bölünerek yayınlanır. Ama bölünse bile bu ölçülerle bir yazı en fazla 5 sayfa olabilir. Yazılarda paragraf başı bırakılmaz.

6. Yazılarda açıkça kaynak belirtilmedikçe herhangi bir kurum, örgüt, oluşum veya kişi rencide edilemez.

7. Genel hukuksal düzenlemelere (tüzelere), genel ahlaka (küfürlü söz, manevi değerlere ağır hakaret) aykırı yazılar yayınlanamaz, gayrıiradi olarak yayına girmişse yazının düzeltimi için yazarına 24 saat süre verilir, bu süre içinde düzeltim yapılmazsa yazı yayından kaldırılır.

8. Yazı içeriklerinde doğrudan veya dolaylı olarak teröre ve yasadışı faaliyetlere destek verilemez, bu tür yazılar sehven yayına girmişse bile derhal yayından kaldırılır.

9. Ana sayfadaki yazı sıralaması yazının gönderilme tarih saatine ve saniyesine göre kendiliğinden oluşur, Menülerdeki kategori ve Köşe Yazarları listesindeki yazar sıralaması (unvanlı olarak) alfabe sırasına göredir.

10. Yazıları kaydetmeden önce yazı durumuna tıklayarak yazınızın yayın durumunun işaretlenmesi unutulmamalıdır. Taslak yazı, henüz tamamlanmamıştır demektir. Bu nedenle yazılarınız taslak olarak kaldığı sürece yayınlanmaz.

11. İnteraktif köşe yazarı gazetesinin kayıtlı kadrolu yazarı olmayanların yazıları yayınlanmaz. Editör incelemesine gönderilen yazıların yayınlanma zorunluluğu yoktur. Taslak veya inceleme için gönderilen yazılar yayınlanmaksızın bilgi ağı köşe yazarı gazetesi tarafından silinebilir. Yayınlanmış yazılar hukuksal zorunluluk harici hiç bir gerekçe ile yayından kaldırılamaz. Yazarlarımız mahkeme kararı olmaksızın yayınlanan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edemezler. Zaten bu talep gazetenin link sadakatine, güvenilirliğine, dürüstlüğüne hatta yazının yayından kaldırılmasını talep eden için iyi niyet kurallarına sığımaz.

12. En az ayda bir yazı eklemeyen yazarlarımızın isimleri yazar listesinden kaldırılır. Yazıları tasnifsiz kategoriye aktarılır.

13. Yazarlarımızın gazetemizden ayrılmak istemeleri durumunda, ayrılma taleplerine  ilişkin ıslak imzalı dilekçelerinin taranmış kopyasını online@bilgiagi.net e posta adresine göndermeleri yeterlidir. Gazetemizden ayrılma talebinde bulunan yazarlarımız, gazetemizden ayrılsalar bile daha önce yayınlanmış olan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edemezler.

14. Yazarlarımız yazı taslağında  bir haftadan ( 7 günden) fazla yazı bırakılmamalıdır. Yazar tarafından eklenen yazı, taslakta 1 hafta bekletilirse; 7. günün sonunda taslaktan silinecektir.

Yeni Yazar Olmak İçin Şartlar:

a) Gazetemizde yazar olmak için en az 18 yaş sınırı aranmaktadır.

b) Gerekli Belgeler:

1. Nüfus hüviyeti arkalı önlü renkli taranmış görüntüsü,

2. Tam iletişim bilgilerinin de bulunduğu yarım A4 sayfasından az olmayacak şekilde özgeçmiş

( Özgeçmiş örneği dosyası, yazar müracaatı menüsünde bulunan linkten indirilebilir)

3.  Scener ile taranmış ıslak imzalı dilekçe.

(Dilekçe örneği yazar müracaat menüsünde bulunan linkten indirilebilir)

4. (dijital ortamda) Bir adet renkli vesikalık fotoğraf

Not: 1-4. maddelerde belirtilen gerekli belgeler online@bilgiagi.net e posta adresimize gönderilir.

 

YAZI EKLEME KLAVUZU

Yazar girişi için, sol menülerimizde bulunan KULANICI GİRİŞİ bölümüne tıkladığınızda açılan sayfadan yazar kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmalıdır. Kendi bilgisayarınızdan giriş yapıyorsanız, şifreyi hatırla butonuna basmayı unutmayın. Zira, her gazeteye yazı eklemeniz gerektiğinde yeni kullanıcı girişi yapmamış olursunuz. Eğer şifremi hatırla butonuna basarak girşi yaptıysanız, ozaman SİTE YÖNETİMİ yazısından giriş yapılacaktır.

1. Giriş yapıldıktan sonra yönetim paneli açılacaktır. Site yönetimi panelinde yeni yazı ekleme ve profil bilgilerinizi güncellemenin dışında müdahale etmeniz gereken bir alan yoktur.

Üye / yazar girişi yaptığınızda site yönetim paneli açılacaktır. Yönetim panelinde Yazılar sol menüsüne tıklandığında Yeni Ekle alt menüsü açılacaktır. Yeni ekleye tıklandığında YENİ YAZI EKLEME arayüzü açılacaktır.

YAZI EKLEME ARAYÜZÜ

1. Yazı Başlığındaki Kelimelerin Sadece İlk Harfi Büyük Olacaktır. Örneğin Yazının başlığı "Köşe Yazarı Olma Sorumluluğu" ise, başlıkta sadece ve sadece kelimelerin ilk harfi büyük yazılır. Bütün olarak büyük harfle yazılan başlıkar yayına girmez. (1 numaralı tarif)

1. Eğer yazı word dosyasından eklenecekse ekleyeceğiniz yazının tamamını seçip önce verdana fontuna daha sonra da yine tümünü seçip 10 puntoya ayarlamalısınız. Aksi takdirde eklenen yazılar yayınlanınca biçim bozukluğuna uğramaktadır. Ayrıca, yine word veya başka bir yazım programında aynı özelliklere göre eklenilecek yazı, sağa ve sola bloklu olarak ayarlanmalıdır. Yazı doğrudan gazetemiz yazı ekleme sayfasından yazılarak eklenecekse yazı ekleme ve düzenleme arayüzünde üstteki sağdan ilk butona basarak II. satırdaki butonların görünmesi sağlanır. (II. kısayol tuşlarının olduğu satırların aktif hale getirmek için ekli resmide de mavi yıldız işaretiyle gösterilen yazı kısayolu butonlarından sağdan en üst butona basılmalıdır.) Böylece sağa sola bloklama butonu II. satırda ortaya çıkar.

2. Eklenen yazılarda paragraf başı girintisi bırakılmamalıdır. Var olan girintiler yazı ekleme bölümüne yapıştırılmadan önce ortadan kaldırılmalıdır.

3. Yazarlarımız, yazdıkları yazıyı kendi adlarına kaydetmek için, yeni yazı ekleme düzenleme arayüzündeki sağ bölümünde bulunan kategorilerinde sadece kendi isminin bulunduğu kutucuğa işaret koymalıdır. (2 numaralı tarif)

4. Yazı eklendikten sonra veya yazma işi bittikten sonra, yazının ana sayfada bulunması gereken ilk iki satırından sonra imlec devamını okuyun ayrımının yapılmak istendiği kelimenin sonuna tıklanır ve yazı yazma ekranının üst tarafında bulunan kısa yol tuşlarından sağdan 4. kutucuk olan (üzerine maus getirildiğinde daha çok etiket ekle yazan) butona basılarak devamını okuyun kesmesi konulmalıdır. (9 numaralı tarif) Devamını okuyun kesmesi koymadığınız yazı ana sayfada tam sayfa yayınlanır ki, bu yazı derhal editörlerimizce yayından kaldırılır.

5. Resim eklemek için kısa yol menülerinin üzerinde bulunan tuşlardan en sağdaki butona basılmalıdır. (3 numaralı tarif)

6. Etiket ekleme veya anahtar kelimeleri yazı alanının sağında bulunan etiket ekle bölümünden yapılmaktadır. (5 numaralı tarif) Etiketler, her bir etiket veya anahtar kelime için virgülle ayırıp boşluk vererek yazılırsa yazınıza ulaşmak daha kolay olacaktır. Örneğin başlığı "Sendikaların Yeniden Yapılandırılması"  olan bir yazıya etiketi veya anahtar kelimesi şu şekilde girilebilir: toplum, yönetim, sendika, çalışma hayatı vb. Etiket veya anahtar kelimeler konuyla anlam açısından ilgili olmak zorundadır.

7. Son olarak, kayıttan önce, yazı ekleme ekranının en altında "post avatar" bölümü tıklanarak her yazar kendi köşe resmini listeden seçmelidir. (8 numaralı tarif) Post avatar bölümünde yazarlarımız listeden ismini seçmezlerse yazılar isimsiz ve köşe resmi olmaksızın yayına girecektir ki, bu durumda ilgili yazı derhal yayından kaltırılacaktır.

8. Yazma işi bittikten sonra yazı taslak olarak değil de inceleme bekliyor konmuna getirerek kaydedilmelidir. (10 numaralı tarif) Taslakta kalan yazıları henüz tamamlanmadığı, taslak olarak düzenlendiği düşünülerek editörlerimiz yayına koymamaktadır. Bu nedenle yazı tamamen bittikten sonra kayıt modu, "inceleme bekliyor" olarak editöre gönderilmelidir.

ÖNEMLİ NOT:

Yazı ekleme ve e-posta kullanımı tarifi çizimini sağ tıklayıp farklı kaydet ile kaydedip çizim resmini tam erkan açarak kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınzı.

E- POSTA KULLANIMI  KLAVUZU

E postalarınıza, gazetemiz ana sayfasında yatay menülerdeki E-Posta menüsüne tıklayarak ulaşabilirsiniz. (I. E-posta resmi) E posta menüsüne tıkladığınızda, yazar kaydı yapıldığında, yazarlara verilen e posta kullanıcı adı ve şifresi girilerek e posta genel ayarlar arayüzüne ulaşılır. II. eposta resmi. Resimde de tarif edildiği gibi, E posta okuma hizmeti, Round Cube ve Scuirrel Mail posta işletim girişlerinden yapılmaktadır. Horde sistemi çalışmamaktadır.

E postayla ilgili genel ayarları I. arayüzden, e posta okumalarını II. Arayüz ekranından yapabilirsiniz.

Yazı ekleme ve e-posta kullanımında her hangi bir sorun yaşayan yazarlarımız, online@bilgiagi.net adresine e posta ile veya 0507 224 30 17 nuramalı telefona sorunlarını iletebilirler. Esenlik dileklerimizle.

Not:

Herhangi bir mazeret ile veya mazeretsiz yazısını e posta ile gönderen yazarlarımızın yazıları en altta olarak yayınlanır.

Yorumlar Kapatıldı.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank