content

27 Haz

Ünlü Restorantların Buzunda Tuvaletlerden Fazla Mikrop Var

Aralarında McDonald’ s, Burger King, KFC, Starbucks, Cafe Ruge ve Nando gibi tüm dünyada şubeleri olan markalar bulunan fast food restoranlarının buzlarında tuvaletlerindeki sudan daha fazla mikrop bulunduğu tespit edildi (1).

Uzmanlar bu durumun, tuvaletlerin buz makinelerinden daha sık temizlenmesinden kaynaklanabileceğini, hiçbir örneğin insan sağlığı için acil bir tehdit oluşturmadığını ancak dört restorana ait buzdaki mikrop sayısı yüksekliğinin “hijyenik risk” olarak kabul edilmesi gerektiğini bildiriyorlar.

Buzlar mikrop yuvası gibi

Daily Mail’ de yer alan habere göre, testler için restoran çalışanlarından istenen buz örnekleri ve akredite çevre sağlığı uzmanı tarafından alınan tuvalet suyu örnekleri steril bir torbaya konarak buzbuz-mikrop-150x150dolabı içinde laboratuvara götürüldü.

Örnekler, 22 ve 37 derecelerde total ve patojen (hastalık yapan) bakteriler bakımından incelendi.

37 derecede yüksek miktarda bulunan bakteriler insan veya hayvan temasıyla ilgili iken, 22 derecede belirlenenler çevresel bakterilerdir ve kaynağı iyi temizlenmeyen buz makineleridir.

Kılavuzlara göre 1 mililitre sıvıda 1.000’ den fazla bakteri olmaması lâzımken bu değerler Nando’ da 2.100; McDonald’ sda 1.400 ve KFC’ de 1.100 idi.

37 derecede 1 mililitrede 100’ den fazla bakteri olması kötü hijyen manasına gelir; Burger King 260 ile bu değeri geçen tek restorandı.

Uzmanlar, McDonald’ s, KFC ve Nando’ dan alınan örneklerdeki bulaşmanın kirli bir buz makinesiyle; Burger King’ de ellerini iyi yıkamayan bir çalışanla ilgili olabileceğini söylüyorlar.

Limonlarda da mikrop ürüyor

2008’ de yayınlanan bir çalışmada içeceklerin yanında veya içinde sunulan limon dilimlerinin üçte ikisinde hastalık yapan (patojen) bakteriler olduğu gösterilmişti.

Bu bakteriler arasında dışkıda bulunanlar da dâhil 25 farklı türden bakteri tespit edilmişti (2).

Sağlık Koruma Ajansı endişeli

Bu sonuçlar, ikisi itiraz etse de bazı şirketlerin temizleme prosedürlerini yeniden gözden geçirmeye sevk etti.

Sağlık Koruma Ajansı (Health Protection Agency) eski müdürlerinden Dr. M. Greenwood, “Bu araştırma restoranların personelini buzları uygun şekilde hazırlamalarını sağlayacak şekilde eğitmeleri gerektiğini gösteriyor” diyor ve ekliyor:

“Bu bir uyarıdır. Buzda çok soğuk olduğu için bakteri bulunmayacağını sanmak doğru değildir. E. coli gibi bazı ‘edepsiz bakteriler’ buz makinelerinde yaşayabilirler.

Nando’ da olduğu üzere içme suyunda bulunması beklenenin iki misli bakteri bulunabiliyor; sebebi de buz makinelerinin ve buz kepçelerinin iyi temizlenmemesi olabilir.”

Restoranlar ne diyor?

McDonald’ sın sözcülerinde biri “Buzlarda tespit edilen bakteri seviyeleri düşüktür ve tüketim için endişelenmeyi gerektirmez” derken, Starbucks “Buz örnekleri personelin steril torbayı açması sırasında dikkatsizlikten kirlenmiş olabilir” diyor.

Nando “Bu sonuçları reddediyoruz ve bunların herhangi bir hatayı gösterdiğini kabul etmiyoruz” diyor.

Gelelim neticeye

Dünyaca ünlü restoranların buzunda tuvalet suyundan fazla mikrop bulunmuş olması bizim gibi ‘ambalajlanmış içme sularında mikrop çıkmasına aşina ırkın ahfadı’ için bile dehşetengiz bir haber.

BİR: Fast food ve gazlı içeceklerden uzak durmak için kapı gibi bir sebebimiz daha oldu.

İKİ: Fast food restoranlar “bağırsak mikrobiyotası” yazılarımı kaynak göstererek bu kadarcık mikrobun zararı bir tarafa tam tersine faydalı olduğunu bile iddia edebilirler.

ÜÇ: Daily mail’ cilerin Deşifre programını hiç kaçırmadıkları gün gibi ortada.

KAYNAK

1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2334533/Ice-restaurants-bacteria-water-toilets.html#ixzz2WTrAVete

2. http://www.thefreelibrary.com/Microbial+flora+on+restaurant+beverage+lemon+slices.-a0172839589

Etiketler : , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank