content

19 Ara

Dr. Sami Ateş’i Arıyor ve Özlüyorum

Vefatla aramızdan ayrılan yakınlarımız, dostlarımız ve arkadaşlarımız için ne kadar hatırlayıcı oluyoruz? Bu sorunun cevabı hep ortada kalmıştır. Bir zamanlar Ankara’daki sanat ve edebiyat toplantılarının önemli isim ve imzalarından biri olan, kamu kuruluşlarına ait basın mensuplarının haklarının korunması, Atatürk ilke ve İnkılaplarının yılmaz savunuculuğunu yapan, bürokrat, şair, yazar , araştırmacı ve eğitimci bir Sami Ateş vardı.Hepimiz çabuk unuttuk!

Bendenizin  özel arşivimde şahıs dosyaları var. Bu dosyalardan biri de  Dr. Sami Ateş’e aittir.35 sayfalık bu dosyada, Sami Ateş’le ilgili değişik bilgiler ve vefatıyla ilgili farklı dokümanlar yer almaktadır. Şimdi  yıllarca Ankara’da rahmetli Ahmet Tufan Şentürk ağabeyimizin koordinatörlüğünde, başkomutanlığında, İsa Kayacan, Sami Ateş ve Mustafa Ceylan üçlüsünün önemli bir ses dörtlüsü olduğunu kaydederek, Dr. Sami Ateş dosyası üzerine bir göz atmak istiyorum:

Dr. Sami Ateş, bir organizasyon ve koordinasyon adamıydı. Kamu Kuruluşları Basını Derneğinin Genel Başkanı iken, bendeniz bu derneğin Genel Sekreterliği görevini yürüttüm. Arı gibi çalışan, bir dakika bile boş durmayan, zaman israfını sevmeyen,  üreten,üreten bir yapıya sahipti Dr .Sami Ateş. Mücadeleci ruhu zirvelerdeydi. Gözü kara, tuttuğunu koparan bir yapısı vardı.Sonra,Kemalist Atılım Birliği Genel Başkanlığı dönemi başladı.Bu Birliğin devralınışı biraz sancılı oldu.

Rahmetli Enver Tuncalp ağabeyimiz bu aşamada önemli rol oynadı. Dr. Sami Ateş Genel Başkanlık görevini yürütürken, bendeniz Genel Başkan Yardımcısı, Mustafa Ceylan Genel Sekreter olarak görev yaptık.Sonraki dönemlerde, Güzide Gülpınar Taranoğlu’nun da önemli hizmetleri oldu. Dr.Sami Ateş ve arkadaşlarının bu hizmetleri sayesinde ayakta kalan ve sonraki kuşaklara aktarılan Kemalist Atılım Birliğinin şimdiki yöneticileri,Dr. Sami Ateş’in ölüm yıldönümlerinde veya değişik zamanlarda anma toplantısı  veya başka bir etkinlik düzenleyerek hatırlama,hatırlatmada bulunuyorlar mı veya bu konuda ne düşünüyorlar acaba?. Geçmişi olmayanın bugününün olamayacağını, olsa bile uzun ömürlü ve sıhhatli kalamayacağını unutmamalıyız!

Dr.Sami Ateş:1950 yılında Mehmet ve Rabia’nın çocukları olarak Trabzon’un Işıklı (Digene) köyünde doğdu. Trabzon Lisesinden sonra, memuriyet hayatıyla birlikte yazarlık hayatını yazılarıyla sürdüren Sami Ateş, Ankara İTİA Ekonomi ve Maliye Bölümünü bitirdi. İlk şiir kitabını 1972 yılında yayınladı. Şair olarak 10 sergi açtı. Atatürk İnkılapları ve Atatürkçülük konusunda pek çok kitabı, Talim-Terbiye ve Harp Tarihi’nce tavsiye olundu.1967 yılında memuriyete başladı. Ankara Gazi ve Abidinpaşa   Liselerindeki edebiyat öğretmenliği sırasında, Ankara Üniversitesi İnkılap Tarihi Enstitüsünde, Kooperatifçilik konusunda Yüksek Lisansını tamamladı.

Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığında, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Bakanlık Müşavirliği ve APK Uzmanlığı, TÜBİTAK Danışmanı, Genel Sekreter Yardımcısı, Kamu Kuruşları Derneği ile Kemalist Atılım Birliği Genel Başkanlığı görevlerini  yürüttü. Bilim Teknik ve Doğa gibi dergilerde Yazı İşleri Müdürlüğü, İLESAM Denetleme kurulu üyeliği yapan Dr. Sami Ateş, onlarca dergi ve gazetedeki yazıları yanında, Ankara’da yayınlanan Millet Gazetesinde Tozan Turan imzasıyla günlük makaleler yazdı. Anadolu Çağırayım, Atatürk Anadolu’ya  Geçince, Atatürk ve Türk Köyü,Türk İnkılabında Gençliğin Milli Birlik ve Bütünlüğü,adlı eserleri başta olmak üzere pek çok kitap yayınladı.

Kurban bayramı tatilini geçirmek üzere gittiği Trabzon’dan Ankara’ya dönerken, kullandığı 06 SA 487 plakalı otomobiliyle 10 Haziran 1993 tarihinde saat 14.30 sıralarında Çorum-Sungurlu karayolunda karşı yönden gelen Hamdi Şen yönetimindeki 34 JEL 36 plakalı yolcu otobüsüyle çarpışması sonucu  hayatını kaybeden,

Ümran hanımla evli bulunan ve Gökçe isimli bir kız çocukları  olan Dr. Sami Ateş, 11 Haziran 1993 tarihinde Trabzon- Yomra-Arsin Kocaba  köyünde toprağa verildi. Dr. Sami Ateş’in vefatından sonra; Ahmet Tufan Şentürk, Mustafa Ceylan, İsa Kayacan, Ayhan İnal, Yahya Akengin, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Ayhan Kıyak, Kenan Ateş, İsmail Kansız, Refik Karaağaçlı, Uğur Yenidoğan ve Cahit Çelebi gibi  pek çok dostu üzüntülerini belirten cümleler kullanmışlar, bu görüşleri gazete ve dergilerde yer almıştı.Dr. Sami Ateş’in  aramızdan ayrılışından sonra bizler ancak iki anma toplantısı düzenleyebildik.Şayet biz önce vefat edip,Sami Ateş hayatta kalsaydı, sanırım bizlerle ilgili her yıl anma toplantıları yapar, bizlerin  hatırlanmasını sürekli sağlardı.Bu da bizlerin vefasızlığı olsa gerek!

Dr Sami Ateş’in herkes tarafından beğenilen ve bendenizin özel dosyasında rahmetlinin kendi el yazısıyla büyük bir kartpostal üzerine yazılmış olarak muhafaza ettiğim‘Bir hesap yaptım’ başlıklı şiiri şöyle:

Bir hesap yaptım,

Sularla toprakları çarparak .

Bir hesap yaptım,

Mavilikleri yıldızlara bölerek .

Sonucu parça, parça buldum.

Topladım çile,

Çıkardım çile,

Böldüm, yine çile.

Dr. Sami Ateş, şair ve şiir için;’Kendi köşesinin, kendi dünyasının yalnızlığındadır. Çok yalnız koymamak gerekir şairi. Şiiri duyan söyler, duygulanan soluklar. Şiir özden duyulan gönül sancılarının, yürek acılarının kalp atışıdır’ derken, insanların bütünüyle ilgili; “Herkes hesap peşinde” diye konuşur ve sıklıkla tekrarlardı.

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank