'Ramazan AYDIN' tarafindan gonderilmis yazilar.

04 Oca

Yeni Anayasa Nasıl Yapılacak?

Başta AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hemen tüm siyasi liderler (gerçekte bu işe taraftar olmasalar da), Türkiye’de en son yapılan Milletvekilliği Genel

03 Oca

İnançlar, Toplumların Temelleridir

Türkiye’deki çok bilinen (genel-geçer) anlayışlara mahsus “şablon”larla yapılabilecek yorumlara konu olmamak için, bu yazının, şu ya da bu inanç sistemi ile ilgili olmadığını en başta belirtmek gerekiyor.

02 Oca

İnançlar, “İdeoloji”ye Dönüşmemeli!

İnsanların herhangi bir siyasi ya da felsefi ideolojiyi benimsemelerinde, elbette ki inançlarının büyük önemi bulunmaktadır. Hiç kimse, kendi inançları ile açıkça çelişen, ya da çatışan bir ideolojiyi benimsemek istemeyecektir.

01 Oca

Müslümanların Bir Medeniyet Alternatifi Olmalı

Muhtemel herhangi bir yanlış anlamaya meydan vermemek için, konuya girmeden önce; bu yazının, İslam dininin, “inanç” ve “ibadet” bahisleri ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirtmekte yarar var. Münhasıran “Müslüman toplum düzeni” ve “Müslümanlar için devlet” kavramları

31 Ara

İslam, “Şeriat Devleti”ni mi Öngörüyor?

  Bir gün, Nasrettin Hoca komşusundan büyükçe bir kazan alır. Kazanın işi bittikten sonra, içine bir tencere koyarak komşusuna geri verir… Kazanın içindeki tencereyi gören komşusu merakla sorar: – Hocam, bu da ne böyle? Hoca, gayet ciddi cevap verir:

06 Ağu

Çifte Standart, Adalet ve Barış

“Tutuklu yargılama”nın, bir tür “yargılamadan ceza”ya dönüşmesi elbette kabul edilemez! Ancak, bu konunun bir süredir, sadece, Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu bulunan “asker” ve “gazeteci”lerle ilgili olarak gündeme getirilmesi dikkat çekiyor!..

01 Ağu

Kurşun Asker Örgütçülüğü

Geri kalmış ülkelerin en karakteristik özelliklerinden biri, hemen her tür örgütlenmelerde, tepedeki buyurganın, adeta tek başına sevk ve idare ettiği “Kurşun Asker” modelinin,

22 Tem

Üretemeyenler Rekabet Edemez!

İlk çağlardan bu yana insanlar, önce bireysel olarak, daha sonra ise, aile, klan, kabile, aşiret, devlet, vb. gibi, örgütlenmek sureti ile sürekli olarak birbirleri ile rekabet ve çatışma içerisinde olmuşlardır.

16 Tem

Chp’li Milletvekillerine Tahliye Yolumu Açıldı?

CHP’li Tutuklu Milletvekillerine Tahliye Yolumu Açıldı? Dersim’li Kemal bey, 11 Temmuz günü, partisinin TBMM Grup toplantısında konuşuyor: “Biz ‘Arkadaşlarımıza yemin yolu açılana kadar yemin etmeyeceğiz’ dedik.”

12 Tem

Sorunların Çözümü Uzarsa Ne Olur?

İzleyenlerin hatırlayacağı üzere, bu sitedeki “Müzakereci demokrasi mi?” başlıklı yazıda (16.06.2010 tarihli), “demokrasi” kavramının, önüne ya da ardına bir başka kelime getirilmek sureti ile kavramsal olarak farklılaştırılamayacağına işaret edilmişti.

10 Tem

Birbirimizle Çatışarak Nereye Varacağız?

Asırlar ve hatta bin yıl boyunca, birlikte ve dostluk içinde aynı tarihi süreci yaşayan toplulukların, bir anda (hem de çok basit gerekçelerle) birbirleri ile

05 Tem

Dün Dündür, Bugün Bugündür Öyle mi?

Uzun zamandır uluslararası düzeyde siyaset adamının yetişmediği Türkiye’deki politikacılar için “güvenilirlik”, nedense pek öyle, “gerekli” bir husus değildir.

04 Tem

Kurşun Asker Örgütçülüğü

Geri kalmış ülkelerin en karakteristik özelliklerinden biri, hemen her tür örgütlenmelerde, tepedeki buyurganın, adeta tek başına sevk ve idare ettiği “Kurşun Asker” modelinin, “olmazsa olmaz” bir gereklilik olmasıdır.

02 Tem

Bilim Olmadan Hiçbir Şey Olmaz

Bu yazıda, bilim ve teknolojinin bir toplum için ifade ettiği öneme işaret edilerek, bu konuda “her şeyden önce”atılması gereken bazı adımlar üzerinde durulacaktır.

01 Tem

Demokrasi mi, O da Ne?

Toplum hayatında, insanların dillerinden düşürmedikleri bazı sihirli kelimeler ve kavramlar vardır. Demokrasi kelimesi bunların başında geliyor.

30 Haz

Yargı’nın Siyasete Ağır Müdahalesi

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri süreci, resmi kesin sonuçların 22.06.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlaması ile tamamlandı.

28 Haz

Toplum Yararı ve Bireyin Özgürlüğü

Toplum düzeninin temel amacı, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde belirtilen temel insan haklarına sahip olan” bireylerin, üretken ve

26 Haz

Bilim Olmadan Hiçbir Şey Olmaz!

Bu yazıda, bilim ve teknolojinin bir toplum için ifade ettiği öneme işaret edilerek, bu konuda “her şeyden önce” atılması gereken bazı adımlar üzerinde durulacaktır.

25 Haz

Arap Ülkelerindeki Olaylar ve Teoriler

Son yıllarda, hemen hepsi Amerikalı olan bazı sosyolog ve siyaset bilimcileri, vaktiyle ortaya koydukları teorilerle Dünya gündeminin baş köşesine oturuyor. Bu anlamda son yılların en önemli örneği,

23 Haz

Evet, Elbette Demokrasi; ama Nasıl?

Eski Yunancadaki “Demos (Halk)” ve “Kratos (İktidar)” sözcüklerinden oluşan “Demokrasi” kelimesi, en genel ve basit anlamı ile, “Halkın İktidarı” olarak tarif edilmiştir.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank