'Mukadder ŞİMŞEK' tarafindan gonderilmis yazilar.

24 Ara

Ahlak

“Çıktık, kafalar on numara, bastık gittik eve. İçim içime sığmıyor, epeydir ter atmamışım, karı yüzü görmemişim. Ever girer girmez İsmail hatunlarından birini aldı, dudaklara sarıldı. Bunlar yollandı yatak odasına. Arkalarından baktım salak salak. “Olsun bu çıtır da benim kısmetimmiş”

22 Ara

Seçim

Bu yazıyı, 7 Haziran seçiminde yazmış ve yayınlamıştım. Ama sonra yayından kaldırdım. Gelen abuk subuk yorumlardan dolayı değil. Çünkü, hiç kale almam. Yazdıklarım hakkında ne denirse densin, sadece gülüp geçiyorum. Hatta okumuyorum bile.

04 Ağu

Savaş

Savaşlar, en çok kadınlara zarar verir. Savaşlarda en cesur, en temiz, en mert, en dürüst, en iyi, en yürekli, en merhametli erler kaybolur. Geride; düzenbaz, korkak, hilekar, pısırık, iki yüzlü, bozguncu, kurnaz, fesat, kumarbaz, dönek,hesapçı, hain, alkolik, obur, aç gözlü, egoist eksikler kalır.

20 Şub

Yeter Artıık!

Bugün, müzik çalışmam vardı. Saat, 18,30 gibi dolmuşa bindim. Pozcu’da bir kız yanıma oturdu, ki, onunla birlikte binen bir adam, kızı kolundan tutarak çekti ve yan taraftaki diğer ikili koltuğu göstererek “Gel, buraya otur” dedi,

29 Kas

İş Bitmemiş…

Radyodan dinlediğim bi haberden bahsedeceğim gene. Daha sonra internetten araştırsam da bulamadığım bir haberden. Araştırdım ki, daha sağlam bir yazı yazayım ama bulamamanın da bir önemi yoktu hani. Çünkü, haberin teferruatından ziyade, haber olabilirliği daha önemli. Haber şu:

01 Tem

Zihniyet Değişimi

Hani dedim ya, televizyon seyretmiyorum diye.. ama arada bir radyoyu açıyor ve gazetelerden haber okuyan programları dinliyorum, rast gelirsem eğer… Geçen gün bir haber dikkatimi çekti ve üzerinde ister istemez düşündüm.

17 Haz

Suyun Başı

Yaklaşık bir senedir televizyon seyretmiyorum. Ülkede neler olup bittiğini öğrenmek için bir gayretim de yok. Çünkü eğer olup bitenler önemliyse, eşden dosttan, bir biçimde kulağıma ulaşıyor nasılsa. Mesela son zamanlarda

20 Mar

Ağaç Katili

Önce, “sivrisinek üretiyor” gerekçesiyle, bir dolu hayvanın su içtiği ve yaşadığı ne kadar akarsu, birikinti su, yağmursuyu yatağı vb. vb varsa köküne kibrit suyu ektiler, kurbağaların vıraklamaları kesildi.

17 Kas

Muharrem Orucu

Sünni bir ailede doğdum ve ilk orucumu yanlış hatırlamıyorsam 5 yaşımda tuttum. İlk orucumu babam satın aldı ve o gün ağabeyim beni sırtında gezdirdi.. bir sürü ödüllerle ödüllendirildim.

17 Eyl

Burası Türkiye

“Hele kalk hele!” diye dürttü kocasını Nezaket. Bacağına sarılı örtüyü yan tarafa atıp, sallana sallana doğruldu, “Geç mi kaldım” “Bugün Pazar herif, ne geçi? Kalk hele kalk” “Yav bir Pazar günü bile rahat yok.”

10 Eyl

Gerçeksizlik

Sinsi.. Ölene kadar bırakmayacak peşimi… Bir başka gerçek tarafından egale edilemeyecek kadar arsız? Konuşup duruyor… “Yatağan’da 30 yıl önce faaliyete geçen termik santral, 2006 yılına kadar baca gazı arıtma tesisi olmadan çalıştırıldı.”

26 Haz

“Kağıt” Filmi İçin Yazdığım Bir Yazı

Emperlalizm, en temel tanımıyla, yayılmacı politika demektir. İnsanın açgözlülüğünden ve egosundan beslenir.

26 Şub

Zangalık Bilinci

-“Nüfus cüzdanında 1951 İstanbul doğumlu olduğun yazıyor. Fındıkzade kütüğüne kayıtlıymışsın.” -“Babam 1940 da gelmiş İstanbul’a.. Aslen Niğde’liyim efendim.”

24 Şub

Annem Anlattıkları (III)

(Dedem) -Bunlar(Ruslar), çıktıkları köyleri ateşe vermiş çıkmış. Köyler kökten yanmış. Zahra ambarları arpa buğday ambarları hepsi

23 Şub

Annemin Anlattıkları (II)

ÖMERO Olay takriben,1925 – 30 arası yaşanmış. -Ömero, genelevin çamaşırlarını yıkardı. Eve getiriyor, sık sık çamaşır geliyordu. Leğenlerde yıkanıyor. Kaynatıyor,

21 Şub

Annemin Anlattıkları (I)

1925-1935 YILLARI ARASI MALATYA-AKÇADAĞ-ANCAR KÖYLÜLERİNİN YAŞAMI: – Ancarlılar Nisanda gelirlerdi.

19 Şub

Ailenin Kökeni (VI)

Bütün açıklamamızın göstermiş olduğu gibi bu kronolojik ardı ardına geliş içinde kendini gösteren ilerlemenin bağlı bulunduğu özellik, kadınlar

16 Şub

Aşkta Gurur

İstanbul sinemalarında vizyona giren film; birinci hafta oynadı, ikinci hafta oynadı, üçüncü hafta oynadı. Filmin ismi Salak Aşıklar, türü komedi, konusu ise özetle şöyleydi.

13 Şub

Ailenin Kökeni (III)

İKİ BAŞLI AİLE(La Famille Appariee) Zaman içinde grup halinde evlilikler azaldı. Yerine İki Başlı Aile geçti. Bu aşamada bir erkek bir kadınla yaşar ama gene

11 Şub

Ailenin Kökeni (II)

Yaşamının büyük bir bölümünü İrokualar arasında geçirmiş olan Morgan, bu yerliler arasında onların gerçek aile ilişkileriyle çelişik2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank