'Hasret TOSUN' tarafindan gonderilmis yazilar.

27 May

Ailemize Zaman İçin; Citta “Slow”

Teknolojik modern yaşam tarzına karşı, sakin hayatı savunan nüfusu elli binden küçük şehirlerde uygulanan bir çevre modeli. Birçoğunuzun günlük tempodan uzaklaşmak istediğini ve keşke dediğini duyar gibiyim.

01 May

Huzuru Ararken Aşkı Bulmak!

Huzuru yakalamak için, yıllarca arar durursunuz. Dua iksir olur, O’nunla konuşmak için. Bütün hayatınız boyunca hep ararsınız. Bıkmadan usanmadan… Hayatın içindeki bu arayışlar, sizi tek bir kapıya götürür.

27 Nis

İyiler ve Kötüler

Birbirine zıt olan her iki şeyin de şeklen birbirine benzediği bir gerçektir. Acı suyunda tatlı suyunda berraklığı duruluğu vardır. Şunu bil ki; tatlı suyu, acı sudan ayırt edecek kişi, ancak zevk sahibi olan, onları tadabilen kişidir. (Mesnevi)

05 Nis

Çocuk Eğitiminde Özgüven ve Özgüvensizlik

Çocuk hayattaki verileri alma kapasitesine sahip olabilmek için, birçok deneme yapar. Anne ya da baba çocuğun bu girişimlerini desteklerse çocukta özgüven oluşur. Desteklenmez ve kısıtlanırsa çocuk dış dünyaya karşı güvensiz olur ve kimseye güvenemez

03 Nis

Akşama Kadar Evde Ne Yapıyorsun

Ev hanımlığı dışarıda çalışmaktan daha ağır bir yüktür. Fakat son yıllarda “ev hanımlığı” Batılılar tarafından küçümsenmeye başlandı. Ev hanımlığı, yıpratılmaması ve küçümsenmemesi gereken mukkades bir vazifedir.

29 Mar

Gıybetin Temel Sebepleri

Gıybet, Hucurat Suresi 12. ayetinde açıkça ifade edildiği gibi müminlere yasaklanan bir amel. `Birbirinizin gıybetini etmeyin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı?

25 Mar

Betonlaşan Komşuluklar

Gökdelenler, apartmanlar yapıldı yapılalı herkes kabuğuna çekildi. Bir de bunlara televizyon ve internet eklenince, insanlar konuşmayı bırakın, birbirlerine selam vermeyi hatta gülümsemeyi bile unuttular.

23 Mar

Dualar Hedefimizi Belirler!

Dualar hedeflerimizi belirleyen sürecin ilk adımıdır. Önce dua ederiz, bilinçaltımızda olanları vicdanımızın sesi ile birleştiririz.

19 Mar

Sinirliyiz, ama Neden?

Öfkeliyiz birilerine. Kızgınız. Anlık bakışlarımızın, hissedişlerimizin, yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın içerisinde kıvranırken, anlık gelen tepkilerin ruhumuzda çağrıştırdığı anlaşılamamak ya da yanlış anlaşılmak…

17 Mar

Ruha Dokunuş

Daha çocukken anneliğin temelleri atılmaya başlar. İnsan, fıtratındaki içgüdüyle donatılmışken farkında olmadan bu içgüdünün vermiş olduğu ikazlar, evcilik oyunlarıyla pekiştirilir.

16 Mar

Şirk-Teolojik Burçlar (I)

Her on iki burca da farklı karakteristik özellikler yüklemişlerdir. Mesela başak burcunun ayrıntıcılığını, titizliğini ön plana çıkarmıştır.

10 Mar

İstanbul Sana Veda Ediyorum

Bakışlarımı sana kilitleyen ve istemeden gülümseten. Ta çocukluğumdan beri masal olan ve şu an gerçek olan efsanem. Sana geldim…    

09 Mar

Kişilik Kaygısı

Oraya buraya sürülür ve sürgün hayatı yaşarlar. Sadece kendileri etkilenmez bu handikaplardan. Saldırgan ve asice rüzgârları masumların yüzüne fırlatarak fırtınaya;

08 Mar

Dünyanın Tadına Bakan Çocuk

Ben anne karnın da başlar demiştim katılmış olduğum bir seminer de. Fakat durum daha da öncelere dayanıyormuş. Anne karnından iki yıl önce gibi bir zaman dilimi.

05 Oca

Kişilik Kaygısı

Uygulama zorluğu çekenlerin dünyası kişiliklerle şekillenebilir. Çünkü uygulama zorluğunu en çok yaşayanlar kişiliği oturmayanlardır. Yirmisinden tutun yetmişine kadar uzanır bu yaş tablosu…

28 Ara

“Ego” cuğum! Sen Bir “Köle” sin…

Ego sadelik sevmez. Mütevazı olmaktan nefret eder. Başkalarını ötekileştirmeye niyetlenen, her konuşmayı hakaret bilen, ikna olmayan, kibirli, gururlu, kendisini sevdiğini zanneden bir bilinçtir.

22 Ara

Aşkı Bulmak!

Bu dünya da en çok kıskandığım şey; namazlardan sonra açılan samimi bir el, Allah’a yakınlığı hal ve hareketlerine yansıyan vakarlı gençler ve bütün hayatını sadece O’nu memnun etmeye çalışanlar ve O’nu yaşayan insanların yüzündeki pırıltı… NUR!

20 Ara

Sinirliyiz! Ama Neden (I)

Öfkeliyiz birilerine… Kızgınız. Anlık bakışlarımızın, hissedişlerimizin, yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın içerisinde kıvranırken,

19 Ara

Dualar; Hedefimizi Belirler (!) (II)

Bu tefekkür size “ne için yaşıyorsunuz?” sorusunun cevabını samimiyetle verecektir. Bu sorular gerçeği bulmaya namzetmiş bir insanın ruhunda rengârenk bir dolaşımı sağlayıp,

04 Ara

Dualar; Hedefimizi Belirler (!) (I)

Dualar hedeflerimizi belirleyen sürecin ilk adımıdır. Önce dua ederiz, bilinçaltımızda olanları vicdanımızın sesi ile birleştiririz. Sonrada bu duayı.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank