'Faruk BAKAÇ' tarafindan gonderilmis yazilar.

15 Eyl

Ekonomilerde Q3 ve Obama’ nın Seçimi ve Provokasyonlar,

Parasal genişleme = Emperyalist genişleme, Malumunuz FED ( Amerikan merkez bankası) Q3 dediğimiz 3 cü parasal genişleme programını..

20 May

Parite ve Faiz Piyasaya Yön Veriyor

EURO/ DOLAR paritesi yurt dışı piyasaları besliyor. Düşmeye devam ederek borsaların değerli kalmasını sağlıyor. Tabi yurt dışındaki piyasaların şişik olması da daha fazla

07 Mar

Çin’in Düşüşü Borsaları da Düşürdü!

Çin’in büyüme beklentisini aşağı çekmesi borsaları düşürdü… Çin ekonomisine daralma beklentilerinin açıklanması, ABD’nin İsrail desteği ve Yunanistan’ın mızmızlanması piyasaları strese

05 Mar

Altın ve Gümüş Ne Olacak?

Israil Merkez bankası Hisse senedi mi alacak? Altın gibi deeğrli madenlere talep sürcekmi? Dünya para birimleri ne yönde hareket edecek? Hisse senetleri piyasaları nasıl bir seyir izleyecek?

27 Şub

Borsaya Daha Çok Teşvik Gerekli

Dünyadaki sıkıntılar Türkiye’yi etkiledi, Borsamıza daha çok teşvik gerekli… Yurtdışı piyasalar dengeli bir haftayı geride bıraktı. Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş Rusya gibi petrole dayalı gelirleri olan ülke piyasalarında olumlu etkilerde bulundu.

22 Şub

Ekonomi Her Şey Değildir.

Hepsi ilginç bir paradoksun yansıması gibi, kısa vadede durumun pek değişmeyeceğini öngörebiliriz. Yunanistan'da bu hafta 160 tane kanun değişikliği yapılacakmış. AB ülkelerinde sorunlar diğer zayıf halkalara bulaşır mıymış endişesi maksimum seviyedeymiş.

20 Şub

Piyasalardaki Olumlu Hava Devam Ediyor

IMKB 100 endeksi 59970 destek seviyesini 59500 de güçlendirdi 2-3 kez aşağı deneme yapan piyasa 60500 direnç noktasını Cuma kapanışı ile geçerek 61100 seviyesinde kapadı. ABD öncülüğünde piyasalarda olumlu hava devam ediyor.

13 Şub

Güvenlik Birimlerinin Gerginliği ve Piyasa

Güvenlik birimlerinin gerginliği piyasada satışa katkıda bulundu… Devletin dengeleri ile oynamak piyasaları da etkiledi. Hafta başında aşırı yükselmiş Türkiye piyasaları yurt dışındaki gelişmekte olan piyasalar gibi bir

06 Şub

Ortaduğu Krizleri Piyasaları Nasıl Etkiler?

Hem bölgeden gelecek fon akışı hem de müttefik körfez ülkelerinin desteği hem de ABD kökenli likidite pompalanması Türkiye de işlerin kötüleşmesini engeller. Kısa vade de hedefleri aşan bir çıkış ve değerleme oldu.

01 Şub

Ortadoğu Güçlü Türkiye İçin Neden İştahsız?

Batının el açtığı ortadoğu devletleri Güçlü Türkiye için neden iştahsız? Piyasalar Yunanistan sayesinde soluklanıyor… Paritenin 1.32 üstünden dönmesi ile kar realizasyonu yaşayan dünya piyasaları desteklerini deneyecek ve destek

30 Oca

Bilene Anlayana Gelişmeler Sürpriz Değil

Bugün geldiğimiz birleşik piyasa faiz seviyesi ile Türkiye dünyada gelişmekte olan ülke kategorisinde en fazla faiz cezası-riski taşıyan ülkelerden biri olmuş durumdadır. Faiz ve döviz pompacıları bu ara görülmüyor ortalıkta.

25 Oca

Kısa Vadede Düzeltme Bekleyen Piyasa

AB kademeli olarak İran’a 1 Temmuz itibari ile Petrol ambargosu uygulama kararı aldı. İran karşılık vermekte gecikmeyince uluslar arası piyasalar tedirginliğe düştü Geçen hafta yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda yaşana olumlu

23 Oca

Para mı Basılacak?

Her şey tozpembe değil. Tuzaklara düşmeden kısa vadeli trendlerden para kazanmaya bakmak lazım. Aman dikkat! Likidite bolluğu endeksi 100.000 yapmaz… Likidite bolluğu, para bolluğu emtia ve hisse senetleri

16 Oca

Euro Bölgesi Stres Altında,

Euro Bölgesi Stres Altında, En İtibarlı Ekonomiler Not Kaybetti Uzun zamandır ekonomisi zor da olan bir bölgenin nihayet notlarının kırılması da gündeme geldi. Kamu borcu GSMH % 100 üne yakın ve/veya daha yüksek olan ülkeler hala kredi notları AAA seviyesinde

11 Oca

Paramı Nasıl Yönetebilirim?

Türkiye'de yatırım danışmanlığı yok. Evet, kesinlikle yok! Yatırım danışmanlığı, üç grafiğe bakıp “al abi- tut abi-sat abi” demek değil. Bu yazımda parası olanları ilgilendiren bir parantez açmak istedim.

09 Oca

Dolar – Euro – Pound Bir Olacak Teorisi

Özellikle ekonomi yönetiminin müthiş çabasını piyasa doğru anlamaya çalışıyor. Yeni yılın ilk günleri yeni gelişmelere gebe. TL de spekülatif değer kayıpları çağrışımları var. Bazı bankaların başı ağrıyacağa benziyor. 

04 Oca

Parayı Nereye Yatırmamız Lazım?

Piyasalar yatay çok da riske girmeden müşteri piyasada ne oluyorsa direk onunla ilgili enstrümanlara yatırım yapıyor Merkez bankasının rezervi tartışılmasın, politikası tartışılsın.

02 Oca

MB’nin Son Gün Sürprizi

Genelde olumsuz bir atmosferde geçen 2011’in son işlem günü Merkezin sürprizi dikkat çekti. Bizim için yeni yıl demek, hesapların kontrol edildiği, önceki mali dönemin bittiği yeni bir mali dönemin başladığı bir dönemdir.

28 Ara

Bu Düzenlemenin FX’cilerden Farkı ne?

Kapalı bir alım satım sistemi bir yabancı bankaya neden kurdurulur? Yurtdışı Noel tatili nedeni ile kapalı olduğundan çok durgun bir hafta başlangıcı yaptık.

26 Ara

IMKB İçin Karar Haftası, Dövize Dikkat

En büyük sorun piyasa çalışanı kalitesinin devamlı düşmesi ve fakirleşmesi… IMKB yönetimi bu hafta belli oluyor. Artık kim gelirse gelsin2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank