'Behçet GÜLENAY' tarafindan gonderilmis yazilar.

28 Eki

Erciş Edebiyat Şölenin İzleri

Yurdumun doğusunda edebiyat ile uğraşmak, edebiyatı icra etmek hakikaten öyle kolay değildir. Coğrafi yapısıyla benzerlik taşır; renklidir, aynı zamanda dağları gibi yüksek, sarp, inişli ve çıkışlıdır. İklimiyle de benzerlik taşır; an gelir dokunanı yakan, an gelir zemheri soğukta donan bir çocuğun avuçlarına damlayan bir gözyaşı olup akan. Halk Şairi Ercişli Emrah’ın sanat hayatının hak ettiği yerde olmaması bunun için iyi bir örnek teşkil etmektedir. İşportacı edebiyatını benimsemiş metropol furyasına karşılık ve tüm imkanları elinde bulunduran merkez diye tabir edilen yerlere edebiyatçı göçüne rağmen, Erciş Edebiyat Şöleni’nin ortaya koyduğu ve ekseninde icra edilen diriliş edebiyatının manidar olduğunu tekrar tekrar belirtmekte fayda görüyorum. Edebiyat ve sanat alanında bu coğrafyada yapılanlar layıkıyla bilinmiyor, hak ettiği değeri görmüyor. Dolayısıyla vitrinde kendine yer bulma noktasında kısıtlı imkânlara rağmen, dışarıya o yörenin kültürünü, tarihini en iyi şekilde tanıtmanın yanında edebiyat ve sanata üst seviyede katkı sağlamış bir organize desem sanırım hiç de abartmış olmam.

16 Kas

Bugün Bayram…

Bugün bayram, bugün kardeşlik sözleşmesini yenileme günü…

Sadece kendi bayramımızı değil, sadece akrabamızın ve sokağımızdaki komşuların da bayramını değil, sadece dostlarımızın da bayramını kutlamayalım ve sadece kırgın ve dargın olduklarımızın bayramını kutlamakla da yetinmeyelim, başka şehirlerde hatta başka ülkelerde bayramı yaşayamayan nice insanlarında bayramını kutlayarak sevincimizi çoğaltalım.

20 Eki

Kültür ve Sanat Mirasımızın Belgeleri

Ülkemizin hemen hemen her şehrinde çeşitli kültür sanat etkinlikleri yapılmaktadır. Kimi şehirler bu festivalleri çok başarılı bir şekilde organize eder. Hatta çok küçük şehirlerimizden bazıları kısıtlı imkânlara rağmen, dışarıya o yörenin kültürünü,

02 Eki

Eğitim Ahlakı

Eğitim süreçlerinde arzulanan başarıların sürekli kalıcılığı bilimsel ve akılcı uyumla olduğu kadar etik değerlerle sağlanabilir. Bu değerler içerisinde Hz. Ali’nin “Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin.” sözü bize ne güzel ne iyi bir aynadır. Eğitim ahlakı eğitimde erişilmek istenen doğru yolu gösteren ilke ve değerler bütünüdür. Ahlakın olduğu yerde kardeşlik, özgürlük, bağımsızlık, sevgi, adalet gibi yüce vasıflar da vardır. İç temizliği, dirlik, düzenlik, güzellik ve yararlılık vardır. İnsanları gereksinimleri yönlendirir. Gereksinimlerin meşru ve mantıklı olması aranır, bu da ahlak ile kaimdir.

14 Eyl

Bu Ülkede Sadece Okurlar Değil Yazarlar da Okumuyor

Bir yazarın kaleminden mürekkebinin kurumaması hayatın damarlarından sağılan sözcüklerle olur. Bu sözcükleri heybesine katabilmenin yolu ise okumaktır.

Bir yazarın okumaması için akla iki şey gelir. Ya kendini mükemmel görmekte(!?) Ki eğer mükemmelse bir yazarın okumasına gerek yok, hatta yazmasına da. Çünkü başkasını aydınlatabildiğiniz kadar aydınlanır, aydınlanabildiğiniz kadar da aydınlatabilirsiniz. Ya da kitap, dergi vs. alacak parası yok. Aslında doğru, parası yoktur yazarın! Olamaz da… Onun yolunu en zirvelere ulaştıran parasının fazlalığı olamaz, zihinsel bakışının berraklığıdır. Yazarın en büyük sermayesi ışığıdır. Bu ışığını da yazmaya değil okumaya borçludur.

23 Ağu

Biz Müslüman(mıy)ız!?

“Çarşıya çıkıp etrafınıza bakınız. Duraklarda bekleyen “müslüman” (!) dolandırıcılar, “müslüman” fahişeler ve çevrelerinde dolaşan “müslüman” zaniler bulacaksınız. Hapishanelere bakın “müslüman” hırsızlar, “müslüman” dolandırıcılar, “müslüman” kadın tüccarları ile tanıştırılacaksınız. Dairelerde ve mahkemelerde dolaşın; rüşvetçilik, sahtekârlık, hile ve diğer suçların içinde kaybolmuş “müslümanlar” bulacaksınız.

Bir ay değil ömrümüzü Ramazan yapsak, Ramazana çevirsek işte o zaman dünyamız da ahretimiz de bayram olur.

Ya sen gitme ya biz sende kalalım ey Şehr-i Ramazan!

10 Ağu

Öğretmene Verilen Değer

Tanıştırayım efendim. “Arkadaşım Ahmet Bey, öğretmen kendisi. Ahmet kardeş bu arkadaşlar da; Doktor Fazıl Bey, İnşaat Mühendisi Fahrettin Bey, Avukat Can Bey, Halkla İlişkiler Uzmanı Arzu Hanım, İş adamı Selim Bey, diğer

04 Ağu

Şiir Olmadan Düşüncenin Duruşu Eksik Kalır

Şiir ki içimizde nice açılmadık kapıları açar… Sönen ruhlar, paslanmış, ye’se kapılmış azap ateşinde kıvranan gönüller şiirle yeniden hayat bulur. Mükemmel olanın parıltısıdır şiir. Bazen munis bir sevgilidir insanı ışıklandıran,

03 Ağu

İçimizdeki İnsanları Anlamak

Ülkemde yazarlar ölü doğum yapan kadınlar gibidirler!.. Çünkü içlerinden geldiğimiz içimizdeki insanları anlamıyoruz. Anlamayarak biz, bize yakın olanları uzak ettik. Anlamak uzakları yakın etmektir oysa.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank