'Adem TUZCU' tarafindan gonderilmis yazilar.

01 Tem

Ah Drina…

1 Ah Drina … Tek kanatlı bir kelebek gibi boşlukta asılı duran sarı saçlı, kara bahtlı nazlı gelin. Üzerinden göçmen kuşlar geçmeyeli yirmi yıl olmuş. Saçlarına sevda değdirmemiş rüzgarlar. Yağmurlar katliam kalıntılarını taşımış sana.

17 Haz

Çocuklar Gülüyordu Biz Kente El Sallarken

Altın rengi saçlarınızda memleketimden esen rüzgarların kokusu vardı çocuklar. Ne de mutluydunuz adına ev dediğiniz barakanın yağmuru yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayan çatısının altında.

27 Nis

İnsanın Kendi Kendini Yok Etmesinin Ahlâkı

Doktor odaya girer. İçerde üç tane ruh hastasını Sessizce otururken görür ve usulca yanlarına oturur. Birinci hastaya dönerek söyle bakalım üç kere üç kaç eder der?

29 Mar

Tutturamayanlar (II)

Sıradanız hepimiz sırlarımız kadar. Sınırlarımız kadar basit, yaşantılarımız kadar anlamsızız her birimiz. Üst üste koyulan iki taştan üsteki olabilmek için verdiğimiz kavgayla taşlaştırdık yüreklerimizi.

28 Şub

Tutturamayanlar (I)

Cümlelerimden hesap sormayın ne olur, eksiltilmiş harflerden sonra yetinmek zorunda bırakıldığım kelimeleri bir cümle yapabilmek adına verdiğim kavganın tarifi ne zor bilir misiniz?

22 Şub

Türkçe Bilmeyen İneğin Eti Yenir mi?

Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri bir şehirleşme ve sanayileşme sevdasıdır gidiyor. Köyler akın akın şehirlere göç ederken hayvancılık ve tarım aynı hızla kendini sanayi devriminin dayanılmaz hafifliğine teslim ediyor.

21 Şub

Bulanıklık Teorisi

Bulanık bir gün. Ne gece nede gündüz gibi gökyüzü. Yağmur yağmak üzereyken güneş açıyor. Öğlen saatinde ay hala asılı gökyüzünde.

04 Şub

Adem’ce Sözler Kendinden Geçti…

“Acıdan Adamlar… Acıyla olgunlaşmayı seçerken Günahına girdik masum tebessümlerin….

31 Oca

Kurtlar Vadisi Filistin

Çok semitist buldum filmi diyerek başlamak istiyorum yazıma. Çünkü oyuncu performansı olarak filmde en çok öne çıkan ve rolünün hakkını veren Erdal Beşikçioğlu (moşe).

19 Ara

İnsan Olabilmek

Davası için insan öğüten kurumlar/ideolojiler/vakıflar/ dernekler vs…Savundukları değerleri putlaştırırken yaptıkları şeyin davalarına sımsıkı sarılmak olduğu söyleminin arkasına sığınarak feda ettikleri toplumsal değerleri ve harcadıkları insanları davası adına hiçe sayanlara ,asıl olanın insan olduğunu, her şeyin insan için olduğunu hatırlatma ihtiyacı hasıl oldu bende

28 Kas

Savaşın Onuru

Şarkılarımı söylerim, Savururum kelimelerimi mayınlı tarlalara… Suya değdi kanadım, Okyanuslar kurudu,

26 Kas

Şahit Ülke Saraybosna (II)

Bombalar patlıyordu şehrin her yerinde her an. Ölüm dağlardan geliyordu büyük hengâmelerle. Sekiz bin üç yüz yetmiş iki erkeğimiz BM’nin güvenli bölge ilan ettiği alanda öldürülmüş ve

18 Kas

Şahit Ülke Bosna’dan Gelen, “Anekdotlar”

15 yıl boyunca dinmeyen bir acının hikâyesini bilmem kaç kelime ile anlatmaya cüret edecek değilim. Yâda tecavüzleri, ailesinin tamamı gözünün önünde katledilen gözü yaşlı anneleri,

12 Kas

Müziğin Tarihe Yazılan Notaları…

Sesin ve sessizliğin değişik aralıklarla ifade edildiği; sanatsal bir form olan müzik,  Yunanca Mouse diye yazılıp, okunan ve peri anlamına gelen bir kelimeden “–ike veya –ika” takısıyla türetilmiştir.

08 Kas

Bir Rüzgarın Tenhasında

Soğuk bir rüzgar esiyor, cümlelerimle satırbaşlarının arasından, zamana acı değiyor, acıya gözyaşı… Ürperiyor güldalı, ele batmayan dikene kan değiyor ve bir ironi başlıyor derinlerden.

06 Kas

Mcdonals’ta Müslüm Gürses Dinlemek (II)

1983’te Muhterem Nur ile hayatını birleştiren Gürses, ‘’ Bana şu anda hayranlarım BABA lakabını uygun görüyorlarsa bilinsin ki bu Muhterem hanımın sayesindedir.

05 Kas

McDonalds’ta Müslüm Gürses Dinlemek(I)

Müziğin Türkiye’deki serüvenini tarihsel arka planıyla beraber değerlendirdiğimizde göreceğiz ki, toplumun ekonomik ve siyasi durumu en az nüfusun şehirli ve köylü olması kadar etkilidir.

02 Kas

Kılavuz Meselesi…

Bir insan neden satar şerefini acaba. Namusunu, haysiyetini neden ayaklar altına alır. İşine, insanına, ekmeğine nasıl ihanet eder. Yanlışlığına inandığı bir şeye nasıl bir çıkar için doğru diyebilir. Nasıl bu kadar çukur! Olabilir, ölen ve

24 Eki

Kurgusal Aktivasyon

Biri tüm bunları benim yerime düşünüp bana bir yanıt verirse ben tembel olduğum tezini savunmaya devam edeceğim.Ama insanların akli melekelerini kullanmak yerine bir ara kablosu olmak için birbirleriyle yarıştığı (beyin tembelliği) bu dönemde söylenecek en kolay şey söz değil midir? Ben tembelim diyebilmek….

22 Eki

İyi Ol, İyi Kal…

Bazen kurur dudaklarımız , yutkunamayız ;susuzluktan falan değil ,öylesine ve bazen…Uyanırız uykudan irkilerek,ya da dikeriz bir noktaya gözlerimizi anlamsız ,zamansız ve apansız . Nedensizdir aslında hepsi tüm nedenselliğine rağmen,her ihtimal çok uzaktır bize.Ve biz bir ihtimaliz aslında,bilmem kaç milyarda bir.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank