content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

01 Nis

Suriye Türkmenleri Meclisi

Sevgili okuyucular, Osmanlı Türk İmparatorluğu yıkıldıktan sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde Osmanlı'nın mirası her anlamda reddedilmiş ve bugünkü sınırlarımız dışında kalan Müslüman ve Türk tebaamız kendi kendine terk edilmiştir. Balkan katliamı ve göçü, Kafkas katliamı göçü, kırım ve Ahıska Türklerinin tehciri. Revan’da uygulana katliam ve daha niceleri. Ne yazık ki bugün insanımız tarafından iyi bilinmemektedir.

Cumhuriyet döneminde, hudutlarımız dışında kalan Türkler ihmâl edilerek en tabi hakları konusunda himayesiz bırakılmıştır.

Özellikle uzun süren BAAS diktatörlükleri sırasında Saddam Hafız Esad ve Beşar Esad gibi İslâm ve Türk düşmanı eli kanlı zalim diktatörler Irak ve Suriye Türkmenlerini ezmişlerdir.

***

7. asırdan itibaren Oğuz Boyları akımcılarının Irak ve Suriye’ye geldikleri ve 10. ve 11. Asırlarda Türk/Türkmen göçlerinin gerçekleştiği bilinmektedir. Türkler, bin yıldır bugünkü Suriye topraklarında hâkimiyet kurmuşlardır ve 1. Dünya Savaşı sonuna kadar Suriye’yi ve Suriyelileri savunmuşlardır. Suriye’de Türkmenler yüzde 25’lik  bir nüfusla ülkenin Araplar’dan sonra ikinci büyük gurubun teşkil etmektedir.

3,5 milyon Türkmen nüfusu ile yaklaşık 3 milyonluk Türkmen asıllı asimilasyona uğramış nüfusu hesaplarsanız, bu gün Suriye’de 6,5 milyon Türkmen 1,5 milyon Kürt ve 1,7 milyon Nusayri Arap yaşamaktadır. Bu gün Orta Doğu’da 10 milyondan fazla Türk/Türkmen bulunmaktadır. Suriye Türkmenleri, 1921 Ankara antlaşması rafa kaldırılarak hiçbir hakka ve  hukuka sahip olamamıştır.

Suriye Muhalefet Cephesi’nde Türkmenler kahramanca savaşmakta ve mücadele etmektedir. Ancak, savaş sonrasında haklarına kavuşacakları konusunda endişelerimiz vardır. Türkmenlerin güvenliği bizim boynumuzun borcu olduğu gibi, Türkiye’nin Suriye bakımından en önemli kozunun ve teminatının, teşkilâtlanmış bir Türkmen varlığı olduğu unutulmamalıdır. Türkiye savaşın başlangıcından beri  Suriye Türkmenleri ile ilgilenmeye başlamış; kendisi de has bir Türkmen/  Yörük olan Dışişleri Bakanımız Davutoğlu, Türkmenlerin teşkilâtlanması ve birliği konusunda çalışmalarda bulunmuştur. Bu maksatla 1. ve 2. Türkmen Platformları toplanmıştır.

Bugün ‘Suriye Türkmenleri Meclisi’ resmen kurulmuş ve ilk toplantısı Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu iştirak ederek Türkmen Meclisi’ni destekleyici konuşmalar yapmışlardır.

Erdoğan ve Davutoğlu’nun Türkmenlere birlik olmaları ve siyasette aktif rol almaları gerektiği yönündeki çağrıları dikkat çekmiştir.

Başbakan konuşmasında, ‘Sizin sıkıntılarınız bizim sıkıntılarımız.

Bizler sizin çektiğiniz acıları yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz.

Türkmen kardeşlerimizin acılarını dindirebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz(…) Kendi içimizdeki insicamın, birlik ve beraberliğin bozulmasına izin vermeyin. Türkmen halkı adına  gerçekleştireceğiniz başarılarda biz de Türkiye olarak iftihar etmeye devam edeceğiz.’  

***

‘Suriye Türkmenleri Meclis’in kurulması için gayret gösterenleri, Dışişleri Bakanımız Davutoğlu’nu ve Başbakanımız Erdoğan’ı candan tebrik ediyorum.

Suriye Türkmenleri ile ilk ilgilenen devlet adamlarımız onlardır.

Meclis’in kuruluşunun Türkmen kardeşlerimize, Suriye’ye, Türkiye’ye Türk Dünyası’na hayırlı ve uğurlu olmasını Yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank