content

29 Ağu

Sağlık Bakanlığı Ozon Tedavisi Rezaletine El Atmalıdır

Medikal Oksijen Ozon Derneği’ nin (MODER), Bugün gazetesinde yer alan “Ozon tedavisi fiyasko çıktı” başlıklı habere ve muhtemelen benim “Ozon tedavisi bilimsel mi şaklabanlık mı?” başlıklı yazıma gönderdiği cevabı sitemde “Etibba Diyor ki” bölümündeMODER-12 okuyabilirsiniz (1, 2, 3).

Ozon tedavisini tamamen reddeden bir hekim değilim; özel durumlarda (enfekte yara, bazı romatizmal-ortopedik ve diş hastalıkları gibi) faydası olmasını da mümkün görüyorum.

Haberi yapılan hastayı tanımadığım, ifadelerinin doğru olup olmadığını bilmediğim gibi; gazetede ve sitemdeki makalemde yer alan görüşlerimin bu haberle hiçbir ilgisinin bulunmamadığını; ozon tedavisi hakkındaki “genel düşüncelerim” olduğunu hatırlatarak itiraz ettiğim hususları tekrarlıyorum:

BİR: Ozon tedavisinin etkinliği ve emniyeti üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde “bilimsel yöntemlerle” incelenmelidir.

İKİ: Ozon tedavisinin hangi hastalıklarda, hangi safhalarda, hangi yöntemle, hangi doz ve sürelerde uygulanacağı belirlenmeden adeta “her derde deva” şeklinde uygulanması doğru olmaması bir tarafa suç teşkil eder.

ÜÇ: İnternette sayısız hastalık için ozon tedavisi yaptıklarını ve üstelik de bunların mucizeler yarattığını ileri süren pek çok sitede bu yöntemin suiistimal edildiği görülüyor (4, 5).

Sayın MODER Başkanı,

Mektubunuzdan sonra “ozon tedavisinin suiistimal edilmesine karşı çıkmakta ne kadar haklı olduğumu” daha iyi anladım.

Etkinliği ve güvenilirliği plasebo kontrollü-çift kör çalışmalarla ispatlanmamış bu yöntemi birçok hastalığın mucize tedavisi gibi sunuyorsunuz.

Ozon tedavi sihirli değnek değildir, bir destek tedavidir” diyor ama kendi internet sitenizde “Mucize Yaratan Ozon Tedavisi” başlığı altında 20’ ye yakın hastalık adı sıralıyorsunuz (6).

Mucize sözünü işitip de bu tedavilere heves etmeyecek bir hasta düşünemiyorum.

Türk Dil Kurumu “mucize” yi şöyle tarif ediyor (7):

1. Peygamberlerin kendilerine inanmayan insanlara peygamberliklerini ispat etmek amacıyla Allah’ ın iznine bağlı olarak gösterdikleri olağanüstü olaylar, hâller, tansık;

2. İnsanları hayran bırakan, tabiatüstü sayılan olay

3. İnsan aklının alamayacağı olay

4. Olağanüstü, şaşırtıcı.

Sizinki kaç numaralı mucizedir, öğrenmek istiyorum.

Ekte gönderdiğiniz birkaç hayvan deneyi ozon tedavisinin insanlarda da etkili ve emniyetli olduğunu göstermez.

Gönderdiğiniz resimlerde ise kapı-pencere-koltuk- dolap-raf- dosya-evrak-telefon-bilgisayar-su şişesi-hasta muayene masası-arkası dönük bir kadın-saksıda çiçek-çöp tenekesi ve ne olduğunu bilmediğim bir “âlet” var; bu âlet nedir ve resimde göremediğim başka şeyler var mıdır?

Sempozyum veya kongreler de bir tedavinin yaygın olarak kullanılması için hiçbir şey ifade etmez, bunun için “yayınlanmış bilimsel kanıtlar” gerekir.

FDA, ozonu “spesifik, tamamlayıcı veya önleyici tedavilerde bilinen faydalı tıbbi bir uygulaması olmayan toksik bir gaz” olarak tarif ediyor (8).

CDC, ozon tedavisinin adını bile anmıyor (9).

Gelelim neticeye

BİR: Ozon tedavisinin etkili olduğunu iddia ettiğiniz hastalıklarla alâkalı ‘mucize yaratıldığı sonucuna varılan plasebo kontrollü çift kör bilimsel yayınları” görmek istiyorum.

Bunları okuyup ikna olarak ben de hastalarımın bu mucizelerden faydalanmalarını cân-ı gönülden arzuluyorum.

İKİ: Yazınızda adları geçen ondan fazla üniversite ve hastane ozon tedavisini hangi bilimsel kaynaklara dayanarak uyguluyor? Bunların yayınlanmış klinik araştırmaları var mıdır?

ÜÇ: Sağlık Bakanlığı’ nı “halkı sömürmek için kullanılan ozon tedavisi rezâletine” el koymaya ve acilen gerekli kanuni düzenlemeleri yapmaya; bu tedaviyi mucize diye sunanları da “mucizelerini” ispata davet ediyorum.

DÖRT: Ozon tedavisini bilimsel bir yöntem olarak görenler “içlerindeki şarlatanlara” karşı çıkmadıkları için kendileri de zan altında kalıyor.

BEŞ: Alternatif tıbbı “rant kapısı” olarak kullananlar içinde sadece çoban, bakkal, hamamcı değil doktor da profesör de var.

ALTI: Ozon tedavisine değil “ozon tedavisinin suiistimal edilmesine” karşıyım.

KAYNAKLAR

1. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/08/24/hakkimda/ozon-tedavisi-fiyasko-cikti/

2. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/08/24/yazilar/elestirel-yazilar/saglik-sistemi/ozon-tedavisi-bilimsel-mi-saklabanlik-mi/

3. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/08/26/etibba-diyor-ki/medikal-oksijen-ozon-dernegi-nin-aciklamasi/

4. https://www.google.com.tr/#fp=2a72ec993071c43e&hl=tr&q=ozon+tedavisi

5. http://romatem.com/ozon-tedavisi?utm_source=Adwords&utm_medium=Adwords&utm_campaign=Adwords-Reklamport&gclid=CJCL1qram7kCFcNb3godAG0AoA

6. http://www.ozontedavi.com.tr/mucize-yaratan-ozon-tedavisi-hangi-hastaliklarda-uygulanir.html

7. http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.521b8648469862.87623053

8. http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=801.415

9. http://www.cdc.gov/search.do?queryText=ozone+therapy&action=search&searchButton.x=0&searchButton.y=0

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank