content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

05 Ara

Okul Aile Birliklerine Müjde

Okul-aile birliklerinin yaşadığı mağduriyeti daha önce birkaç bu köşeden dile getirmiştik. Özellikle 2015 yılı 7 Haziran seçimlerinden önce, okul aile birliklerini zor durumda bırakan uygulama velileri çileden çıkartmıştı. Çeşitli itiraz ve dava süreçlerinden

sonra, nihayet bu haksız uygulama değiştiriliyor.
Kural olarak, kamu işyerlerinin beş puanlık prim teşviklerinden yararlanması mümkün değildir. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kurulan okul-aile birlikleri kamu işyeri gibi değerlendirilmiş ve beş puanlık teşvikten mahrum bırakılmıştır.
Ayrıca bu mahrumiyet, seçimden hemen önce sadece bir genel yazı ile yaratılmıştı. SGK tarafından 22.01.2015 tarihinde yayınlanan Genel Yazı’ da eğitim kampüslerinde yer alan okullar dâhil Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve eğitim kurumlarında kurulan okul aile birlikleri, SGK tarafından kamu işyeri sayılarak okul aile birliklerinin beş puan teşvikinden yararlanamayacağı yönünde bir düzenleme yapılmıştır. Yani çocuğunu okutan ailelerin kurduğu aile birlikleri SGK yönetimi tarafından kamu kurumu sayılmıştır.
Hatta bu teşvikten yararlanan okul-aile birliklerine, karşılanması güç idari para cezaları gönderilmiş, eğitim yuvaları mağdur edilmiştir. Daha önce dile getirdiğim gibi, yaratılan bu mağduriyete karşı toplumun birçok kesiminden tepkiler gelmiş ancak SGK sessiz kalmıştı.
Okul-aile birlikleri, kamu statüsünde birlikler değildir. Öğrenci velilerinin birlik içerisinde olduğu, okulun çeşitli hizmetlerinin sağlanması için ortaklaşa gelir kaynağı oluşturduğu bir kurumdur. Okul-aile birlikleri okul temizliği gibi hizmetlerin yürütümünde personel istihdam etmekte ve bu personellerin ücretleri, kendi aralarında topladıkları paralarla karşılanmaktadır. Burada devletin karşıladığı bir ödeme kalemi yoktur. Dolayısıyla okul-ile birlikleri kamu gibi değerlendirmemelidir. Kendini zorluklarla döndüren okul-aile birliklerine, prim teşviklerinden yararlandığı için büyük miktarda ceza uygulamak büyük bir hata olmuştur.
AK Parti hükümeti, bu mağduriyeti gidermek için hemen yasama çalışmalarına başlamıştır. Ancak ülkemizde yaşanılan terör olayları nedeniyle ertelenen bu çalışmalar, nihayet geçtiğimiz günlerde sonuçlandırılmıştır.
Yeni düzenlemeye göre okul-aile birlikleri kamu kurumlarından hariç tutularak, beş puanlık teşvikten yararlandırılacaktır. Böylece okul aile birlikleri çalıştırdıkları 4/a sigortalılarından dolayı mahrum kaldığı prim teşviklerine kavuşacaklar, mağdur olmayacaklardır.
Dahası da var. Teşvikten yararlandığı için karşılamayacağı cezalarla karşılaşan okul aile birlikleri, bu cezaları ödemeyecek. SGK, uyguladığı cezalarla birlikte bu cezaların gecikme cezalarını almayacak, tahsilinden vazgeçecek. Böylece okul-aile birlikleri rahat bir nefes alabilecek.
Bu düzenleme, 30 Kasım tarihinde kabul edilen Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da da yer alıyor. Diliyoruz, en kısa sürede Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.
14 Şubat 2015 tarihinde bu köşeden belirttiğim üzere hatalı yorum ve uygulamayla Okul Aile Birliklerini ve velileri zor durumda bırakan düzenlemeyi engelleyen ve sorunları çözen bu hükmün Tasarıda yer almasını sağlayan herkese okurlarımız ve okul aile birlikleri mensupları adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Etiketler : ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank