content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

26 Tem

İşyeri Hekimliğinde Mutlu Son

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası yaklaşık 1 yılı aşkın bir süre önce çıktı. İş sağlığı ve Güvenliğinin en önemli ayaklarından birisi olan işyeri hekimliğine ilişkin uygulamalar netleşmemişti. İşte, nihayet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, SGK ve diğer tarafların uzlaşmasıyla İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik 20 Temmuz 2013 tarih ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 20 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdi.
İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurması gerekecek.
İşveren tam süreli işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü olmasa dahi işyerinde görev yapacak olan işyeri hekimine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirlenen kriterlere uygun bir yer gösterecek.
İşyeri hekimleri, görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
b) Diğer işyerlerinden:
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilecek.
7
Tehlikeli sınıfta yer alan 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilecek.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir.
Çalışan sayısının bu sayıların tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilecek.
***
(A) sınıfı uzman sorunu çözüldü
1 Ocaktan bu yana gündemde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile ilgili en önemli sorunlardan birisi çok tehlikeli işyerlerinde görev yapacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının yetersiz olmasıydı. Bu nedenle az sayıda uzman olduğu için hem işletmeler üzerinde ciddi bir maliyet oluşturmakta, hem de yeteri sayıda (A) sınıfı uzman olmamasından dolayı bir çok işyeri istemesine rağmen uzman bulamadığı için çalıştıramamaktaydı.
İşte, 6495 sayılı Kanun’la yapılan değişiklikle Çalışma hayatı ve işyeri denetimi yapan iş müfettişleri ile SGK müfettişleri de (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı olmasıyla birlikte çalışma hayatına ilişkin denetim yapan ve işyerleri konusunda tecrübeli iş müfettişleri ile SGK müfettişlerinden yararlanılmış olacak. Ayrıca Tecrübeli iş güvenliği uzmanlarının SGK prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri sağlanmasının da önemli olduğunu belirtmeliyiz….
*****
Herkes İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi
Uzun bir süredir iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin görüşlerimizi okurlarımızla paylaşıyoruz. Bu birikimlerimizi bir kitaba da dönüştürelim istedik. Uzun bir emeğin ürünü olan Seçkin Yayınları tarafından basılan “Herkes İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi” kitabı ile hem teorik konuları, hem de uygulamaları ele alması bakımından özel bir öneme sahip.
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ilişkin temel ve kaynak eser niteliğindeki bu çalışmanın başta iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, diğer İSG profesyonelleri olmak üzere serbest muhasebecilere, serbest muhasebeci mali müşavirlere, yeminli mali müşavirlere, insan kaynakları (personel) çalışan ve yöneticilerine, işletme müdürlerine, fabrika müdürlerine, işyeri yönetimi veya şantiye şefliği gibi görevlerde bulunan mimar ve mühendislere, avukatlara, sendikacılara, öğrencilere, şirket sahiplerine, kamu kuruluşları ile özel sektörde görev yapan denetim elemanlarına yararlı olacak.
Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için Seçkin Yayınları’nın (www.seckin.com.tr)  0312-435 30 30 nolu telefonunu arayabilir ya da tüm kitabevlerinde bulabilirsiniz.
***
twitter/resulkurt34

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.



2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank