content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

13 Tem

İlahi Adalet

Varlığına kesin olarak inandığım olay. Hangi insan ya da düzen adaletin içini doldurabilmiştir. İnsanın hakkını aramaktan "aciz ve kabullenici " yapan bir durum mu acaba? diye düşünüyorum zaman zaman.   Sana biri bir kötülük ederse bulurmuş. "Eğer bu dünyada bulmazsa öbür dünyada kesin bulur!" derler. Dünya aç insanların umudu, yüreğindeki o saflığı yaşayan insanlarla dolu.kuyuderinbanaipverin_132824851448

Doğa acımasız, besin piramidi  duygular, heyecanlar, hırs üzerine kurulmuş. Güçlünün güçsüzü ezmesini, insanlar zor hazmediyor. “Cebindeki üç kuruşa dolaylı yoldan göz dikip mutluluğunu ve sevincini çalarak zengin olmaya çalışan insanlarla dolu. Bu mu ilahi adalet?” Demişti  bir dostum.

İnanıyorum ki;

Bu dünya bir etme bulma dünyası,  hiçbir kötülük yapanın yanına kar kalmıyor. Bedeli çok ağır olsa da her can yakış bir şekilde cezalandırılıyor.Bu hayatta, kimse kimsenin ahını almamalı ...

Suçlunun ya da kötünün cezalandırılması şeklinde değil,  bazen pişman olunması şeklinde tecelli eden adalettir. Bu dünyada kim haksızlık ediyor ve can yakıyorsa, denildiği gibi " Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz." Gördüğünüz adaletsizlik karşısında kalbiniz ferah ve rahat olsun. Haksızlıklara  karşı susuyorum. Güçlü olmak, yanlışa doğru durmaktır.

Allah'ın değirmeni yavaş döner ama ince öğütür.  Okuduğum  ve etkilendiğim bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

“Bir adam ölmüş ve öbür dünyada yargılanmak üzere sırasını bekliyormuş. Sıra kendisine gelip mahkeme salonuna girdiğinde bir de ne görsün? Yargıç kürsüsünde bir insan oturuyor. Tanık sandalyesinde ise Tanrı yerini almış. Adam şaşkın, “Aman Tanrım, bu nasıl oluyor? Beni senin yargılayacağını sanmıştım. Oysa orada hakim olarak bir insan oturuyor.” Tanrı gülümsemiş, “Ben hiçbir zaman sizi yargılamadım. Sonsuz sevgimle, ne yapmayı seçtiyseniz, sizi seçiminizde özgür bıraktım. Bana yargılamak değil, sevmek yakışır. Çünkü ben saf sevgiyim. Sizi kendimden yarattığım için sizi yargılamak kendimi yargılamak olur.

Ayrıca benim yargılamama ne gerek var ki? Her şeyi bilen ben sadece burada tanıklık ediyorum. Dünyada olduğu gibi burada da insanlar tarafından yargılanıyorsunuz. Birazdan salonu hayattayken, senin zarar verdiğin, hoşgörülü davranmadığın, yargıladığın, kalplerini kırdığın insanlar dolduracak. Onlara kendini affettirmeye çalış. Onlar seni affederse ne ala. Çünkü cennetin yolu onların affından geçiyor.” demiş. Adam merakla sormuş: “Peki ya affetmezlerse ne olacak? “Tanrı yine sevgiyle gülümsemiş,

“Ben cenneti de, cehennemi de yeryüzünde yarattım. Seni tekrar yeryüzüne göndereceğim. Orada öyle bir yaşam süreceksin ki, tüm yaptığın kötülükler, verdiğin zararlar sana aynen yaşatılacak. Yani ettiğini bulacaksın. Ama bunun amacı sana ceza vermek değil. Sadece o insanların hissettiklerini bizzat yaşayıp anlaman, yaptığın kötülüklerin bilincine varman. İşte o zaman sen kendini affetmiş olacaksın.” Adam bir süre düşünmüş, “Peki, cennet nasıl bir yer?” diye sormuş Tanrı’ya.

 

“Cennet, bir yer değil, bir bilinç düzeyidir evladım. Dünyada mutlu, huzur ve sevgi dolu, insanlara destek olmaktan haz duyan, yarattığım canlı ve cansız her varlığa saygı göstermeyi bilen insanlar var ya, işte onlar, dünyada cenneti yeniden yaratmaları için geri gönderdiğim cennetliklerdir.Cennet de dünyadan başka yerde değil.” demiş Tanrı.

“Ama kutsal kitap bana öyle öğretmedi.” diye karşı çıkmış adam.”Kutsal olan tek şey yaşamdır. Ben o kitapları kutsal kılmadım. Siz kıldınız. Her şeye sevgi ile bakmasını bilerek yaşayan insan, en büyük ibadeti yapandır.” demiş Tanrı. “Peki dünyaya döndüğümde doğru yola görmemde yardımcı olacak mısın?” diye sormuş adam.

“Ben bunun için siz insanların içine “vicdan” denen bir pusula koydum. Eğer bu pusulanın etrafına ördüğünüz kalın bencillik duvarlarını yıkarsanız, vicdanınızın yani benim sesimi kolaylıkla işitebilirsiniz.” “Peki, biz insanlara ne kadar yakında bulunuyorsun?” diye sormuş adam.

“Hem size şah damarınızdan daha yakınım, hem de düşman olduğunuz kadar sizden uzağım.” demiş Tanrı. “Çünkü düşmanlarınız da Ben’im. Siz de Ben’im.” “Yani mahkeme salonunda insanlara hiç mi hesap sormuyorsun Tanrı’m?” “Sadece iki sorum oluyor tüm insanlara.” diye gülmüş tanrı. “Dünya okulunda ne kadar sevmeyi öğrendiniz? Ne kadar bilgi kazandınız?”

Sevgiyle kalın, adil olun, adaletle yaşayın...

 

Etiketler : , , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank