content

16 Kas

Grip Aşısında Domuz Jelatini Var mı?

American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) tarafından yapılan basın açıklamasında “jelatin” ihtiva eden grip aşılarının alerjik tepkilere yol açabileceği uyarısı yapıldı (1).

ACAAI’ nın senelik bilimsel toplantısında sunulan bir vakaya atıfta bulunularak “jelatin alerjisi” olanlarda grip aşısından sonra hafiften ağır bir tabloya değişen çeşitli alerjik tepkiler görülebileceği bildirildi.

Jeladomuz jelatintin grip aşısında ve başka aşılarda “dayanıklaştırıcı” olarak kullanılıyor.

Jelatine karşı alerjik olanlar, bu maddeyle karşılaştıklarında kabarma ve kaşıntılardan, hırıltı ve nefes darlığına kadar farklı alerjik tepkiler gösteriyorlar.

Bu tepkiler içinde en önemlisi erkenden tanınıp gerekli tedavi uygulanmadığında ölüme kadar gidebilen “anafilâksi” adı verilen klinik tablo.

ACAAI Başkanı Richard Weber “Jelatine karşı alerjilerin çok sık görülmediğini ve çeşitli gıda tahammülsüzlüklerinin alerji olarak algılanabileceğinin” altını çiziyor ve ekliyor:

“Jelatine karşı alerjik olduklarını sananlara aşıdan önce alerji uzmanı tarafından test yapılarak durumları kesinleştirilmelidir.”

Jelatin domuzdan elde edilebiliyor

Ülkemizde jelatin alerjisinin görülüp görülmediğine veya hangi sıklıkta görüldüğüne dair bir bilgimiz yok.

Jelatin, inek, domuz veya balık proteinlerinden elde ediliyor ve sorun da burada başlıyor.

Müslümanlar vücutlarına domuzun zerresinin daha girmesini istemezler; dolayısıyla domuz proteinlerinden üretilen jelatin kesinlikle uzak durulması gereken bir maddedir.

İskoçya’ da yaşayan Müslümanlar geçtiğimiz günlerde çocuklarına içinde domuz jelatini bulunan grip aşısı yapılmasına karşı çıkmışlardı (2).

Gelelim neticeye

Grip aşılarının ne kadar etkili, ne kadar olmazsa olmaz aşılar olup olmadıklarından bahsedip kafanızı şişirmek istemem.

Bugünkü konumuz aşılardaki “jelatin“.

Ülkemizde uygulanan grip aşılarının tümü de yurt dışından ithal edildiği için Sağlık Bakanlığının bu durumu aydınlatan bir açıklama yapması yerinde olur.

KAYNAK

1. http://www.medicalnewstoday.com/articles/268588.php

2. http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-24394844

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank