content

31 Ağu

Fazla Kilolar Hangi Kanserlere Yol Açıyor?

Şişmanlık ve kanser arasındaki ilişki eskiden beri biliniyordu ancak İngiltere’ de yapılan ve Lancet’ de yayınlanan bir araştırma ile bu mevzuda daha fazla bilgi edinildi.

16 yaşından büyük 5 milyon 240 bin kişinin 7.5 sene takip edilmesiyle gerçekleştirilen çalışmada 166 bin 955 kişide kanser geliştiği, 22 farklı kanserden 17’ sinin vücut kitle endeksi (VKE) ile ilişkili olduğu belirlendi.

obez-kadın-5-150x150VKE’ deki 5 kg/m2 artışın rahim, safra kesesi, böbrek, rahim ağzı, tiroit ve lösemi riskini artırdığı hesaplandı.

VKE, karaciğer, kolon, yumurtalık, menopoz sonrası meme kanseri ile de ilişkili bulundu ama bu ilişki VKE’ ne ve kişisel karakteristiklere göre değişiyordu.

Prostat ve menopoz öncesi meme kanseri ile VKE arasında ters bir korelasyon tespit edildi.

Genel olarak akciğer ve ağız boşluğu kanseri VKE düşük olanlarda daha sık idi ve bu ilişkiler sigara içme alışkanlığı ile alakalıydı.

Bu kanserlerin hiç sigara içmeyenlerdeki görülme sıklığı VKE ile ilişkili değildi.

Rahim kanserlerinin yüzde 41’ i, safra kesesi, börek, karaciğer ve kolon kanserlerinin yüzde 10’ dan çoğu, fazla kiloyla ilgili bulundu.

Gelelim neticeye

Sağlıksız gıdalarla yanlış beslenmenin ve hareketsiz bir hayatın eseri olan obezite başta diyabet, kalp damar, kanserler olmak üzere pek çok hastalık için risk yaratıyor.

Hükümetler, tıp fakültesi ve hastane açacaklarına, kafayı vatandaşlarının “adam gibi” beslenmelerine yorsalar çok daha iyi ederler.

KAYNAK

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(14)60892-8/abstract

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank