29 Haz

Grip Aşısı Fiyaskosu

Kısa adı CDC olan ve tavsiyelerini tüm dünya tıbbının emir kabul ettiği Centers for Disease Control and Prevention 2-8 yaş arası çocuklar için daha etkili olduğunu bildirdiği FluMist isimli grip aşısının etkisiz olduğunu açıkladı (1).

26 Haz

Aşı Tartışmasından Ne Sonuç Çıktı?

Yeni doğan ikiz bebeklerine aşı yaptırmadığı için Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından mahkemeye verilen cumhuriyet savcısı Hüseyin Ayyayla’nın hukuk zaferi, tıp dünyasında

11 Oca

Grip Aşısı Yaptırın Diyenler Neye Dayanıyor?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer “Bilhassa risk grubunda olanların aşılanmak için geç kalmadığını ve aşı yaptırmalarını” tavsiye ediyor. Sayın Prof. Dr. Gaye Usluer’ in aşağıdaki sorularımı cevaplamasını diliyorum.

17 Eki

Kızamık Aşıları İşe Yaramıyor mu?

PLos’ da yayınlanan araştırma, kısa adı MR olan kızamık-kızamıkçık ve MMR olan kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşılarının, aşılanma oranları yüksek olan toplumlarda salgınların önleneceği iddiasını boşa çıkarıyor.

20 Oca

Grip Aşısı ‘Gerçek Erkekleri’ Korumuyor

Yeni bir araştırma, grip aşısının erkeklerde kadınlardaki kadar koruyucu olmadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, erkeklik hormonu olan testosteron bağışıklık sistemindeki genlerin daha az

29 May

Yeni Boğmaca Aşısı Eskisi Kadar Korumuyor

Yeni bir araştırma, 1990’ ların sonlarında uygulamadan kaldırılan eski boğmaca aşısının bugünkü aşıdan daha etkili olduğunu ortaya koydu (1).

27 Nis

Otistik Çocuklar İçin Aşı Umut

Guelph Üniversitesi tarafından bağırsak bakterilerine karşı geliştirilen bir aşı otizmi olan çocuklar için yeni bir umut oldu.

20 Mar

Amerikalı Ebeveynler Rahim Ağzı Kanseri Aşısına Hayır Diyor

Pediatrics isimli tıp dergisinde on-line olarak yayınlanan bir araştırmada, birçok Amerikalı anne-babanın doktorların ısrarlı tavsiyelerine rağmen,

01 Mar

Aşı Yaptırırken Uyumayalım Yoksa Adamı Uyuturlar

İskandinav ülkelerinde 2009 senesindeki domuz gribine karşı uygulanan ve GlaxoSmithKline (GSK) firması tarafından üretilen Pandremix isimli aşının

21 Şub

Duyduk Duymadık Demeyin: Grip Aşısı Yaptırmaya Söz Veriyorum

CDC ve FDA, hayat boyu ve tüm grip virüslerine karşı etkili “üniversal” bir grip aşısı için 5-10 sene daha beklenilmesi gerektiğini söylüyor ama buna inanmak mümkün değil (1).

20 Şub

Bu Kollar Daha Çok Aşı Yer Arkadaş

Amerika’ nın meşhur (CDC) ve FDA kurumlarının üst düzey yöneticilerinin açıklamaları “Ülkenin 10 sene öncesine göre gribe karşı daha iyi savunma

14 Şub

Grip Aşısı Skandalı

Grip aşılarının koruyuculuğunu “Nasrettin Hoca’ nın göle maya çalmasına” benzetirdim hep. Grip aşısı yaptırayım mı diye soranlara “Yaptır tabii. Ya tutarsa!” derdim.

04 Şub

Domuz Gribi Aşısı Bir Tıp Trajesidir

125 milyon insana grip aşısı yapılan Amerika’ nın gripten kırıldığını, aşının fayda etmediğini gören Amerikalıların şifayı grip dondurmasında aradıklarını yazmıştım.

30 Oca

Boğmaca Aşısının da İşe Yaramadığı Ortaya Çıktı

125 milyon kişinin aşılandığı Amerika’nın bu sene gripten “kırıldığını” biliyorsunuz. CDC tarafından yapılan açıklamaya göre, 2012 Amerika için boğmaca bakımından da son 60 senenin en kötüsü oldu.

22 Oca

Yeni Grip Aşısı Yutturmacasını Kabul Etmiyoruz

Tıbbi fetva kurumu FDA, bir böcek virüsü ve rekombinan DNA teknolojisiyle üretilen ilk grip aşısını onayladı.

02 Ara

Grip Aşılarının Etki Etme Şansı Yazı Turadan Farksız

“Yeni grip aşısı aldatmacasına kanmayalım” başlıklı yazımda grip aşılarının tutma ihtimalinin “yazı-tura atmaktan farklı olmadığını” şu sözlerle ifade etmiştim (1):

28 Kas

Grip Aşısı Dediğin Böyle Olmalı

Endüstri, 60 seneden beri bir aşıda olması gereken temel hususiyetlerin hiçbiri bulunmayan bir iğneyi ‘grip aşısı’ diye tüm dünyaya yutturmaya devam ediyor.

27 Kas

Grip Aşıları Elde Kaldı

Amerika’ da Aitkin şehrinin 1863’ den beri yayınlanan gazetesinin internet sayfasında ilginç bir haber gözüme ilişti. “Hâlâ grip aşısı var”

26 Kas

Yeni Grip Aşısı Kandırmacası

Amerika’ nın dünyaca ünlü tıbbi fetva kurumu FDA, döllenmiş tavuk yumurtası kullanılmadan üretilen ilk mevsimsel grip aşısına onay verdi.

21 Kas

Grip Aşısının Aatımlılara Faydası Şüpheli

Grip komplikasyonlarının en yüksek olduğu hastalıklar içinde astım başta gelir ve grip aşısının koruyuculuğuna şüphe ile bakanlar bile tüm astımlıların aşı olmalarını isterler.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank