content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

27 May

Emekliler Dikkat, Maaşınız Kesilebilir!

Okurumuz Cihan Karabulut, “Dün babama SGK tarafından tebliğ edilen bir yazı var. 2004 yılında emekli olduktan sonra, 2005 yılından 2011’e kadar bir firmada çalışmıştı.  Emekli olduktan sonraki dönem çalışma ve primlerle ilgili bir yazı. Emekli olduktan sonra destekleme primi yatması gerekirken, tüm sigorta kollarına tabi olarak primleri yatırılmış. Gelen yazıda acilen SGK ya uğraması ve bir tercihte bulunarak dilekçe vermesi isteniyor. Nasıl bir yol izleyelim?” diyor.
 
Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için iki alternatif vardır. Birincisi emekli maaşını almaya devam ederek, çalıştığı işyerinde sosyal güvenlik destek primi ödenmesidir.
 
İkincisi ise emekli maaşı kesilerek normal sigorta primi ödenmesi ve daha sonra işten ayrıldığında yeniden emekli maaşı bağlanmasıdır.
Emeklilik sonrası çalışmaya devam etmek isteyen emeklilerin bu anlamda emekli aylıklarını almaya devam etmek istiyorlarsa mutlaka sosyal güvenlik destek primi ile çalışmaları gerekmektedir. Aksi halde tüm sigorta kollarına tabi tutulmanız durumunda geriye dönük emekli aylıklarınızı iade etmeniz ve bu dönemlerde ödenen primler de dikkate alınarak yeniden emekli aylığı bağlatmanız gerekebilir.
Eğer okurumuzun babası için 2005-2011 yıllarında sosyal güvenlik destek primi yerine normal sigorta primi ödenmiş ise SGK bu durumu fark ederek size tercihte bulunma hakkı veriyor. Yazının gönderildiği SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak bu dönemler için sosyal güvenlik destek primine tabi olmak istediğinizi bildirmeniz halinde sorun çözülmüş olur. 
***
15 yılı dolduran tazminatı alır
Okurumuz Mehmet Perçin, “08/10/1998 SGK girişliyim o günden beri çalışmaktayım. Bu iş yerine giriş tarihim 06/12/2007 olup, istifa halinde kıdem tazminatını alabilir miyim?” diyor.
Son yıllarda en çok merak edilen ve sorulan konulardan birisi emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve sigortalılık süresini tamamlayıp, emeklilik yaşı bekleyen kişilerin kıdem tazminatı alıp alamayacağıdır. Elbette hiç kimse yıllarını verdiği bir işten ayrılırken kıdem tazminatını bırakmak istemiyor.
 
Emeklilik için öngörülen yaş dışında kalan diğer şartları veya yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir. 08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olup 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre "Kıdem Tazminatı Alabilir" yazısı verilmektedir. Ancak bu durumda işçinin ihbar tazminatı hakkı doğmaz.
15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup, SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak işverenden bu yönde talepte bulunabilirsiniz. Ancak 08.10.2013 tarihinde 15 yıllık sigortalılık süreniz dolacağından dolayı bu tarihte kıdem tazminatı alabilir yazısı verilebilecektir.
***
Bir kişi iki yerden sigortalı olabilir mi?
Okurumuz Seyfi Çetin, “Bir işyerinde SSK’lı olarak çalışan bir yakınımız, akşamları da başka bir işyerinde gece bekçisi olarak çalışmak istemektedir. İki yerde birden SSK’lı olabiliyor mu? Kendisine nasıl bir faydası olur?” diyor.
SGK mevzuatına göre, bir kişi birden fazla işyerinde SSK’lı çalışabilir. Bunda yasal bir sakınca yoktur. Hatta zorunlu olarak kişinin her çalıştığı işyerinin, kendisinde geçen çalışma süresi ve ücreti dikkate alarak SSK bildirimlerini yapması gerekir. Bildirilen primler SGK tavan tutarına kadar emeklilik hesabında dikkate alınacak olup, SGK tavan tutarını aşan kısmın işçi payının iadesi de mümkündür.
***

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank