content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

03 Kas

Darağacına Mahkum Edilen Cumhuriyet…

Cumhuriyetin 90'ncı yılı,bu yılda geçmiş yıllara baktığımda yine sancılı törenlere sahne olacak.Cumhuriyet Türkiye'sinde tüm milli bayramlar yasaklandı,Atatürk büstlerine çelenk koymanın bile yasaklandığı bir ülke,Atatürk ve cumhuriyeti anlatmanın konuşmanın artık suç olarak gösterildiği bir noktaya geldi Türkiye.Cumhuriyetten ve Atatürk’ten rahatsızlık duymanın bir yansıması bunlar bana göre.Laik bir ülkede siz Atatürk devrimlerinin yerine,din ve şeriatı koymaya kalkarsanız felakete davetiye çıkarmış olursunuz.

ANAYASA VE ŞERİAT...

Başbakan (RTE) Belediye başkanı olduğu dönemde,''dine bağlı tek bir gerçek vardır şeriat'' demiştir.Aziz Nesin bu açıklamaya ''Türkiye laik bir ülke,siz gün gelecek bu hayalinizi sisteme hakim olduğunuzda gerçekleştireceksiniz,Anayasayı değiştir ererek laikliği ve cumhuriyeti yok sayıp şeriata dayalı bir yönetimi getireceksiniz'' demiştir.Şimdi AKP'nin Anasaya inadı budur.Cumhuriyetin 90 yılına girerken yaşananlar bunu gösteriyor.Türk kimliği ve andımızın kaldırılması cumhuriyet değerlerine karşı yapılmış bir darbe değilmidir? Anayasada laikliği kaldırıp yerine şeriat yazmak onların istediği budur.

THE INDEPENDENT Ortadoğu da liderlik hayalleri kuran Erdoğan'ın artık dostu kalmadığını ve laik Türkiye'yi şeriatla yönetmenin hayallerini kurduğunu yazıyordu. Bunun içinde Erdoğan önünde tek engelin cumhuriyet değerlerinden kurtulmanın şart olduğunu biliyor, cumhuriyetin 90 kuruluş yılında bu hayaline kavuşmasına çok az kaldı. Bunca yıl siyasetin içinde olan Erdoğan, birgün olsun Ben Türk'üm demedi, bir gün olsun ''Ne Mutlu Türküm Diyene''  sözünü kullanmadı, aynı zihniyette olanlarda bunu söylemediler bugüne kadar.(RTE) her fırsatta benim milletim diyor, peki niçin Türk milleti diyemiyor?.Andımızdaki milli değerlerin bir anda silinmesi aslında darbe değimli dir? Andımızın içinde ne mutlu Türküm Diyene sözleri var,Atatürk var,

cumhuriyet var, bir anda bu değerlerden kurtuldular. Benim bugün cumhuriyetin 90' ncı yılında duyduğum acı burada endişem buradadır.

CUMHURİYET VE LOZAN...

Aslında bugün Lozan ve Türkiye Cumhuriyet dememiz gerekiyor, Tarihimiz açısından büyük önem taşıyan Lozan'dan üç ay sonra Cumhuriyet ilan edildi. LOZAN ve CUMHURİYET Birlik ve bütünlük içinde bir ülke oluşumuzun dünyaya ilanıdır. İsmet İnönü bu sözleri söylemişti (24.7.1923) ama bugün (RTE) insanı dehşete düşen şu sözleri bağırarak söylüyor ''iki ayyaş yaptı kanunları'' Atatürk ve İnönü’ye böylesine sözleri söylemekten sanırım büyük haz duydu. Bugün bağımsızlığımızı milli değerlerimizi özgürlüğümüzü yaşıyorsak bu iki ayyaşa  borçlu değilmiyiz? Bugün analarının karnına dahi düşmeyenler, Atatürk ve Cumhuriyetin değerlerine karşı küfrediyorlar. LOZAN ve Cumhuriyet bağımsız bir ülke oluşumuzun uluslararası belgesidir. Bugün ''AKP'' iktidarı ''Lozan Anlaşması'' yerine ''Oslo Anlaşması''nı yeğlemektedir!''Oslo''da yaptığı bu anlaşma Türkiye'yi adım adım parçalanmaya götürecektir. Bugün Lozan'ın hediyesi olan Cumhuriyetin 90 yılını kutlarken yaşananlara baktığımda, Cumhuriyetin Darağacına mahkum edildiğini görmek canımı acıtıyor benim.

AVRUPADA ANLAYIŞ DEĞİŞMEDİ...

Türkiye'ye uluslararası bir saygınlık ve bağımsızlık kazandıran Lozan ve Cumhuriyet, bugüne kadar olduğu gibi ne yazık ki  bu yılda yalnızlığa terk edilecektir. Göstermelik törenler toplantılar cumhuriyetin değerlerine sahip olmayı gösteremeyecektir.

Özellikle (ADD)'leri ne yazık ki bugüne kadar hep sessiz kaldılar, Atatürk ve Cumhuriyeti anlatmayı bilmeyenler, kendi çıkarsal geleceklerini düşünmekten başka topluma verdikleri başka mesaj varmı dır? Almanya'da yaşayan Türk toplumu, ne yazık ki ,50 yıldır Atatürk ve Cumhuriyetten tarihten milli değerlerimizden hızla uzaklaşmaktadır. Şimdi yaklaşan diğer bir tehlikeyi görmemezlikten gelmek, ve sonunda felaketin sorumluluğunu alabilecek bir yada birileri olacakmıdır acaba? 50 yıldır Türk Toplum Dernekleri (TGD) sorumluları ne yapmışlardır Atatürk ve Cumhuriyet için merak ediyorum. Ama şimdi 90 yılını kutladığımız Cumhuriyeti toplanarak resim vermenin dışında anlatabilmek konuşabilmek toplumla bu değerleri paylaşabilmek önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti 90'ncı yılında, Türk kimliğinden uzaklaştırılarak inanç cumhuriyetine dönüştürülmeye çalışılıyor. Bugün bize çok daha önemli görevler düşüyor. Türk kimliğine Atatürk'e tarihe cumhuriyete sahip çıkmanın tam zamanı. Yoksa yarın çok geç olacak bunu biliyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene.

Etiketler : , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank