content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

10 Ara

Bir Saz Bir Söz Şiir Gecesinde, Emek ve Yürek

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Fatsa Şubesi tarafından organize edilen ve Fatsalı yerel sanatçı ile şairlerin sahne aldığı, “Bir Söz Bir Saz” gecesi davetliler tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi.

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlen Bir Söz Bir Saz gecesine başta Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ ve eşi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İsmet BALIK, Kaymakam Bekir ATMACA, Belediye Başkanı Hüseyin ANLAYAN, AK Parti Ordu İl Başkanı Hüseyin AKYOL,İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yzb.Fatih ÇETİL, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin ARSLAN, MHP İlçe Başkanı Şakir Cemal UYGUN, Vakıfbank Ünye Şube Müdürü Ali Yavuz DAĞ, bir çok seçkin konuk ve çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Hazırlık komitesi, Türkiye Yardımsevenler Derneği Fatsa Şube Başkanı Nimet KOÇ, Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ahmet FİDAN, Radyo Mega Genel Yayın Yönetmeni Kemal KOÇ, Şair Hasan GENÇAY ve T.Y.S.D. Fatsa Şubesi Yönetim Kurulu'ndan oluşan program ilgiyle izlendi.

Gecenin açılış konuşmasını TYSD Fatsa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet KOÇ yaptı. Kültür ve sanatın da toplumsal ihtiyaçlardan biri olduğu düşüncesi ile bu sanat gecesini Fatsalılar için hazırladıklarını belirten Koç, “Bir ülkede yoksulluğun ancak eğitimle, istihdamla ve üreterek yok edilebileceği anlayışıyla hareket eden derneğimiz; sosyal yardım, eğitim, sağlık, kültür ve sanat gibi konularda faaliyet göstermektedir. Kültür ve sanatın da toplumsal ihtiyaçlardan biri olduğu düşüncesi ile bu sanat gecemizi siz değerli konuklara hazırladık. Ülkemiz sanat hayatında rol oynadığını düşündüğümüz; şiirleriyle, besteleriyle birçok türküyü dillere yerleştiren değerli şair ve bestekârlarımıza, okuyucularımıza sanat hayatına kattığı zenginlikten dolayı müteşekkiriz" dedi.

Programda, süpriz olarak Fatsa Kaymakamı Bekir ATMACA, kendi yazdığı "Nedir Mutluluk" adlı şiirini okudu. Ardından Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin ANLAYAN da, 8 yıldır ilçede bu çapta ve türde ilk kez yapılan böylesi bir etkinliği hazırladıkları için organizasyon ekibine teşekkür etti ve ardından Mevlana'dan bir şiir okudu.

Programın plaket töreninde bir konuşma yapan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ ise, Ulusal kültürümüzün önemli birer parçası olan yerel şair ve sanatçılarımız kendi eserlerini burada ortaya koymuşlar ve bizleri mutlu etmişlerdir. Biz de bu tür programlara kurum olarak destek vermekteyiz. Başta programın fikir babası olan Öğretim Üyemiz Yrd.Doç.Dr. Ahmet FİDAN ın ve Orkestra Şefi Ata Bahri ÇAĞLAYAN'ın hem organizasyondaki çalışmaları hem de ortaya koydukları eserler bizleri gururlandırmıştır. Bu ve bunun gibi kültürel dokumuzun güçlendirilmesine yönelik programlar üniversitemizin de ilgi alanına girmektedir, ben de programa emek veren bütün ekibi kutluyorum" şeklinde konuştu.

Gecenin İlkleri:

Program, bir çok açıdan ilklere sahne oldu.

İlk olarak Fatsa'da bu türde ve çapta bir saz söz şiir dinletisi ilk kez gerçekleştirildi.

İkinci olarak, tam 3.5 saat kesintisiz olarak süren program boyunca hiç izleyici kaybı yaşanmadı.

Üçüncü olarak, ilk kez program sunma tekniği olarak canlı ve dijital audio vizual konsept bir arada gerçekleştirildi.

Programın ortalarında Yrd. Doç.Dr. Ahmet FİDAN'ın kendi kaleminden seslendirdiği "Bir Şehit Gazeli de Ben Yazmak İstemiyorum Memedim" başlıklı şiiri izleyicilerin bir çoğu tarafından ayakta alkışlandı.

Geceye Şair ve Sanatçılar Şiirleri ve Türküleri İle Keyif Verdiler

Gecede Volkan ODABAŞ, Gülay ABU, Hasan GENÇAY, Ali BEKTAŞ, Azer YARAN adına Gürsel ORAL, Mehmet Yerebasmaz adına Gürsel ORAL, Ahmet FİDAN, Avni KAYSAL adına Kemal KOÇ, Dursun Ali AKİNET adına Nimet KOÇ şiir, Hasan Bayar, Hülya Hakalmaz, Sinan Şahin, Ata Bahri Çağlayan, Kandemir Kaytaz, Selahattin Aygün, Yüksel Kaytaz ve Avni Kaysal türkülerini seslendirdiler. Gecenin adı gereği program akışı bir türkü ve bir şiir şeklinde devam etti.

Gecenin en sonunda ise şair ve sanatçılara protokol mensupları tarafından plaketleri takdim edildi ve şair, sanatı ve protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Muhteşem programımızın haberini bu şekilde yaptık. Bu yıl Ordu İlinin Fatsa ilçesinde düzenlediğimiz bu programı, Allah kısmet ederse gelecek yıl, Ordu genelinde, üçüncü yıl Karadeniz Bölgesi genelinde, dördüncü yıl ise, Ulusal ölçekte düzenlemeyi planlıyoruz.

Şiir gecelerinin böylesi bir konsept ile hazırlanması ve sunulması umarız ve dileriz ki bütün Türkiye'ye kültürel ve sanatsal etkinlikler için model olur. Değerli dostum arkadaşım Radyo Mega Genel Yayın Yönetmeni Kemal KOÇ'un profesyonel ellerinden hazırlanmış olan audio visual sunumlar işin ayrı profesyonel yönüydü. Gecenin üç buçuk dört saate yakın aralıksız olarak sürmesi ve izleyici kaybetmemesi ise bir başka güzel yönüydü.

Programımızın başta ev sahipliğini yapan TYSD Fatsa Şube Başkanı Nimet KOÇ'a, ekip arkadaşlarına, organizasyondaki diğer arkadaşlarımıza, orkestra şefimiz Ata Bahri ÇAĞLAYAN ve ekip arkadaşlarına, bize yürek veren başta Rektörüm, gönül insanı Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ'a değerli katılımcılara ve ilin ve ilçenin bürokratlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

Not:

Bu yazı, https://www.bilgiagi.net, www.timeturk.com, http://www.bilgievreni.com, http://www.siyasalforum.org, http://www.gercekgazete.web.tr, www.bolgeselhaber.com, www.sinematur.com, www.ahmetfidan.com ile, Kuzey, Gazete Gerçek, vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler : , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank