content
28 Ağu

Ana-Kız Okuldayız Kampanyası!

“ANA KIZ OKULDAYIZ KAMPANYASI” çerçevesinde yapılan “ANA KIZ OKULDAYIZ” kayıtları 5 Eylül’de sona eriyor. Dersler 8 Eylül’de Halk Eğitim Merkezlerinde başlayacakMilli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan bu kampanya sayesinde okuma yazma bilmeyen kadınlarımız okul sıralarında yerlerini alacak. Mis gibi kalem-silgi kokusu sinecek ellerine, kıyafetlerine. Tıpkı ilkokuldaki sıralarda oturur gibi oturup çantalarından defterlerini kalemlerini çıkaracaklar… Öğretmenlerini can kulağıyla dinleyecekler.

 

“ANA KIZ OKULDAYIZ KAMPANYASI” çerçevesinde yapılan “ANA KIZ OKULDAYIZ” kayıtları 5 Eylül’de sona eriyor. Dersler 8 Eylül’de Halk Eğitim Merkezlerinde başlayacak.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan bu kampanya sayesinde okuma yazma bilmeyen kadınlarımız okul sıralarında yerlerini alacak. Mis gibi kalem-silgi kokusu sinecek ellerine, kıyafetlerine. Tıpkı ilkokuldaki sıralarda oturur gibi oturup çantalarından defterlerini kalemlerini çıkaracaklar… Öğretmenlerini can kulağıyla dinleyecekler.

Bizler okuma yazma bilmeyenlerin hep kırsal kesimde bulunduğunu düşünmüşüzdür; oysa 2000 yılında yapılan nüfus sayımında bunun daha çok büyük şehirlerde olduğu anlaşılmıştır. Dokuz büyük şehrimizde bulunan okuyup yazma bilmeyenlerin oranı tüm okuma yazma bilmeyenlere göre % 40 olarak belirlenmiş. Bu iller: Ankara, İstanbul İzmir, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Antalya, Diyarbakır ve Bursa.

En çoğunun da İstanbul’da olduğu söylenmektedir ki ülkemizin en modern ve en kalabalık şehirlerinden birinde bu oranın yüksek çıkması üzüntü vericidir.

ANA KIZ OLUDAYIZ projesi Milli Eğitim Bakanlığının organizasyonu ve Halk Bankasının destekleri ile 6 Haziran 2008 de İstanbul’da Cemal Reşit Rey salonunda yapılan tanıtımla halka duyuruldu.Artık bu proje ile okuma yazma bilmeyen kadınımız kalmayacak. Yeter ki bu çağrıya kulak verip katılsınlar. Çocuklar ve anneler birlikte ders çalışabilecekler. Daha önce anneler çocuklarına ders gösterirken şimdi bu görevi çocuklar üstlenecekler. Onlara yardımcı olacaklar. Benim gibi sizlerin de ne kadar duygulandığınızı tahmin edebiliyorum. Anneler başarılarını sürdürdüklerinde üniversite eğitimi bile yapabilecekler. Yeter ki azmetsinler. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Okumak, yazmak, eli kalem tutmak kadar güzel bir şey var mı acaba dünyada.

Bir gazete başlığı okumak, sokaktaki tabelaları okumak, belirtilen adreslere kolayca ulaşmak, birine kimseye muhtaç olmadan mektup yazabilmek, imza atabilmek, kendisinin eşinin ve çocuklarının doğum tarihlerini okuyup yazabilmek… Ne büyük mutluluk değil mi?

Bütün illerde ve ilçelerde ANA KIZ OKULDAYIZ KAMPANYASI toplantılar çerçevesinde hakla duyuruldu. Bazı yerlerde sokaklara dev afişler asıldı.

Bu çalışmalar Beypazarı İlçemizde de başlatılmıştır. Katılmak isteyen hanımlarımıza şimdiden başarılar diliyorum ve onları canı gönülden kutluyorum.

Bu kampanyaya bütün yurtta olduğu gibi Ankara’da da çok ilgi gösterildi. Şimdiye kadar Ankara'dan 1975 kişinin başvurduğu söyleniyor. Bu konuda bir gazete haberinden yaptığım alıntı şöyle:

"Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; toplumun alt sosyo-ekonomik ve kültürel düzeydeki kesimlerinin eğitim ihtiyaçlarını belirlemek, eksik eğitimlerini tamamlayabilmek, temel yaşam becerilerini geliştirmek ve toplumsal yaşama aktif olarak katılımlarını sağlamak, çağın gerektirdiği bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmelere uyumu kolaylaştırmayı hedefleyen Ana Kız Okuldayız Okuma - Yazma Kampanyası'na bugüne kadar Ankara'da 1975 kişi başvurdu.Sözkonusu kampanya kapsamında, Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü ve Mamak Belediyesi işbirliğiyle ile ilk protokol gelecek hafta imzalanacak. Kampanya çerçevesinde, Mamak Belediyesi tarafından kursa katılanlara 1 çanta, 1 kırtasiye seti, sertifika alanlara 1 altın, ayrıca 400 adet beyaz eşya hediye edilecek."

Böylesine önemli bir kampanyaya imza atan Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Bankası Genel Müdürlüğüne duyarlılıklarında dolayı teşekkür ediyorum.

Annelerimize de şimdiden başarılar diliyorum.

NUR ERSEN

birharf.net Genel Yayın Yönetmeni

beypazarihaber.com

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank