content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

23 Oca

Bu Gün Coğrafyaya Karışan Yarın Size de Müdahale Eder

Millete uzak olanlara ise gereken cevabı gerektiği zaman veren bir milletimiz var.

Turizm haftası etkinlikleri dolayısı ile ilçemizde de bazı etkinlikler oldu.Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulundan gelen davetliler ‘kırsal turizmi’ hususunda Akkuşlu dinleyicileri bilgilendirdiler. Sonra da Ordu Üniversitesi tanıtımı yapıldı. İyi de oldu.

Öncelikle kendilerine bu daveti götüren Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Kemal Yapar çok isabetli bir karar vererek ilçemizde böyle bir faaliyetin olmasında ön ayak oluşu memnuniyetle karşılandı.

Konuşmacı ise Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel İşletmeciği Yardımcı Doç. Dr. Cemile Bahtiyar Karadeniz hanımefendi idi. İlçemize gelmesi bizleri fazlasıyla memnun etmişti. Öyle ya o kadar mesafeyi kat edip buralara gelmesi bir incelik olmalıydı. Özellikle bayan oluşu takdire şayan bir şeydi.

Konuşmasına geciktiği için özür dileyerek başlaması ‘erdemli’ bir davranış olarak kabul edildi. Geldiği yol bilinen yollardan değildi çünkü. Taşıt dahi olsa istenilen hızla gelebilme şansı yoktu.

Bu kadar güzel faaliyetin ardından salonda olması gerekenler yerini aldı. Ancak daha ilk cümlede bizi sukutu hayale uğrattı. Akkuş’a ilk defa geldiğini, yolun kendisini yorduğunu belirttikten sonra böyle olacağını bilse gelemeyeceğine dair laflar etti.

Ben Akkuşlu değilim. Ancak bir yer için böyle ifadelerin kullanılması hiç de münasip olmadığını düşünüyorum. Kimse bu yeri kendisi seçmedi. Atalarından kalma bu toraklar üzerinde doğdular. Ve bunların çoğu el emeği ve alın teri akıtarak geçinen insanlar. Benim gibi masa başında kazanmıyorlar. Bu yolu yüzlerce kişi gidip geliyor. Ama bir defa gelmekle böyle ifadeler kullanmak ne kadar şık durdu onu da bilemiyorum.

Fildişi kulede yaşamak böyle bir şey sanırım. Maalesef milletimiz kendi imkânları ile yaşanabilecek kadar yaşıyor. Buranın adını ‘kırsal’ koymuşlar bir kere. Şuur altına geri veya mahrum şeklinde de yerleşmiş olabilir. Bu coğrafya bu insanlara atalarından kalmıştır. Siz onu beğenmeyecek tarzda konuşma hakkına sahip değilsiniz. Bu gün coğrafyasına müdahale eden, yarın tarihini tanımaz, yarında kendilerini. Bu coğrafyanın insanı ülkenin diğer yerlerinde de olduğu gibi sıcakkanlı ve mütevekkildir. Zorluklar karşısında yılmaz. Ancak kendisi hakkında denilenleri de unutacağını sanmıyorum. Millet ile fildişi kulede oturanlar arasında böyle uçurumların olması ülke bütünlüğü açısından hiç de doğru değil. Zaten bu da yeni görülen bir hadise değil.

Bu arada ko

Etiketler : ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorumlar Kapatıldı.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank