31 Oca

Süt Süt Olalı Böyle BİR Zulüm Görmedi

Tarım Bakanlığı’nın eski yöneticilerinin uygulamalarına yönelik eleştirilerimizin ilgilisi ve okurlarımızın malumudur. Bir kişi, bir makama geldiğinde ona, icraatlarını görmek için 6 ay kadar bir süre tanımak iyidir. Biz de bu prensibi

18 Tem

Buğday Bozulunca…

Beşeriyetin beslenmesinde en temel gıdasının tahıl olduğunu bilen şer odakları, ifsada buğdayla başlarlar. Papaz Mendel’in açtığı yoldan ilerleyen Rockefeller Vakfı, Dr Borlaug adlı şeytanı destekler ve buğdayın genetik yapısını değiştirirler. İlk olarak iklimi nedeniyle yılda iki kez

22 Kas

Çiftçilerin SGK Mağduriyetleri

Ülkemizde baş tacı etmemiz önemli bir kesim var, çiftçiler. Çoğu zor şartlarda ve esasen ekmeğini topraktan çıkartarak yaşam mücadelesi veriyor. 2926 sayılı Kanunla Tarımsal

14 May

Tarım Bakanlığı’ndan Şok İtiraf

TRT Haber kanalında yayınlanan ‘Büyük Takip’ programı başarılı yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Cuma akşamı yayınlanan programda, çoğunluğu

15 Ağu

Şimdi Hükümeti mi Eleştirmiş Oluyoruz?

Tarım Bakanlığı geçtiğimiz yıl, Türk Gıda Kodeksi Etiket Tebliği’nde değişiklik öngören bir taslak yayınladı. Bu kısa taslakla ilgili görüşlerimizi kendilerine iletmiştik.

07 Tem

Damızlık Düve 2750 TL!

02.07.2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararı ile et ithalatındaki gümrük oranları %75’ e çıkarılırken besi danası, kasaplık canlı hayvan, damızlık sığır ithalatındaki sıfır gümrük oranları mevcudiyetini koruyor! Hayvancılığımıza darbe devam ediyor.

29 May

Sütte Üretim Tarihinin Etikete Yazılmasına AB Freni

Süt ve süt ürünlerinde ve Diğer Bazı Ürünlerde Üretim Tarihinin Etikette Yazılmasına Avrupa Birliği (AB) İzin Vermiyor! Süt Tozunda kanserojen madde, melaminin ülkemizde de kullanımının yasal olarak açık olduğu yayınlarımız üzerine konuyu meclis kürsüsüne taşıyan Burdur milletvekili ve

14 Nis

Bebek Mamalarında Arsenik Bulundu!

Tarım Bakanlığımız 2010 yılında, 2009 yılında yapılan gıda kontrollerinde bebek mamalarında kurşun bulunduğunu açıklamasından birkaç gün sonra bu açıklamayı kendi internet sitesinde aşağıdaki şekilde yalanlamıştı:

24 Mar

Gıda Mühendislerinin Petek Ataman’a Çağrısı

300 bin Mezun Öğretmene karşılık  her yıl atanabilen öğretmen sayısı 30-50 bin arasında. Fakültelerin Gıda Mühendisliği bölümü binlerce gıda mühendisi mezun ediyor ve Tarım Bakanlığı’na dirhem ile Gıda Mühendisi alınıyor. 

22 Mar

TÖF-Gıda Güvenliği Raporu-2010

Tüketici Örgütleri federasyonu 01.01.2010-31.12.2010 Tüketici Sorunları Raporu’nda Gıda ve Gıda Güvenliğine yer verdi.  Geçtiğimiz yıllarda Tüketici Dernekleri Gıda ve Gıda Güvenliği’ni gündemlerine almaz iken TÖF’ün geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Gıda ve Gıda Güvenliğine 2010 yılı çalışmalarında yer vermesi ‘’Gerçek Gıda’’ ya hasret bilinçli tüketiciler  tarafından olumlu karşılandı.

17 Mar

Bir Bakanlık Halkı Neden Yanıltır?

Geçtiğimiz yıl 23 Temmuz günü Bugün Gazetesi “Sucukta domuz, biberde zehir” Takvim Gazetesi ise, “Dev markaların sütlerinden ölümcül jel çıktı. Kim bu firmalar?” sürmanşetleriyle çıkmıştı.

11 Mar

Kim Sağlıksız Gıda Üretiyor Artık Öğrenebileceğiz

Tarım Bakanlığı 2009 yılı gıda denetimlerini 2010 yılında açıkladığında firma isimlerine yer vermemişti. Bu konuda sorulan isimleri yassak diye savuşturmuştu. Aslında Bakanlığın isim açıklamamasını zorunlu kılan bir yasa ve yönetmelik

07 Mar

Çiğ Süt Üreticilerine Yalancı Emzik

TEBLİĞ NO 2011- 13 Çiğ sütte fiyat istikrarı sağlama amacıyla hazırlanan tebliğ 04.03.2011 tarihinde Tarım Bakanlığı’nca yayınlandı.

06 Mar

Tarım Bakanı Soru Önergesine Ne Cevap Verecek

Burdur Milletvekili Sayın Ramazan Kerim Özkan Danışmanı Veteriner hekim Sayın Nevzat Ertürk’ün grubumuzda yayınlanmak üzere gönderdiği mesaj ve Soru Önergesi aşağıdadır.

02 Mar

Hangi Bürokrat Et İthalatı Yapıyor-Meclis Araştırması

Nisan 2010’da kesilmiş ve dondurulmuş et, canlı kasaplık ve besilik hayvan ithalatında sıfır gümrükle ithal yetkisi münhasıran Et ve Balık Kurumu’na verildi.

22 Oca

2B Oyununda Perde Yine Açılıyor

En az beş yıldır üzerinde konuşuyoruz. Önceleri kıyamet kopmuştu… Şimdi 2B’nin adını anarken, kendisine de alıştık adeta..

18 Oca

Kırsalda Gıda Güvenliği Kanun Tasarısı

Süt ve Süt ürünleri Tüketicileri grubundan bir iletişim fakültesi öğrencisi  şunları yazmış; “Gıda Tüketiminde doğrular ve yanlışlar” paneline Süt Sanayicilerinin ‘’Kırsalda Gıda Güvenliği  Kanun Tasarısı’’ panele  damgasını vurdu. Panele Uzaktan görsel iletişim sistemi ile katılan süt sanayicilerinin bir temsilcisi:

09 Oca

Süte Bir Yasal Hile Daha!

Ambalajlı süt sanayicilerinin sözcüleri ”adi hileli” gıdalar ile ilgili verdikleri demeçlerde ‘’merdivenaltı’’ firmaları suçlayarak ‘’biz yapmıyoruz, onlar yapıyor ‘’diyor.

08 Oca

Et İthalatının Durdurulmasında Hedef Fiyat Nedir?

2010 Nisan ayında sınırlı başlatılan daha sonra sınırsız ve gümrüksüz devam ettirilen et,canlı hayvan ithalatı halen dört nala devam ediyor.

07 Oca

Süte Çözümsüz Müdahale Politikaları

2008 yılında Çiğ Süt Üreticileri miting yaptı.Mitingin adı ‘’Sarıkız Hakkını‘’ helal etmiyor idi. Hakikaten “Sarı Kız” hakkını helal etmedi. İki yıl sonra et ithalatı başladı.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank