25 Eyl

İşyeri Dışında İş Kazası Olur mu?

İş kazası ve tanımı, çalışma hayatında en çok tartışılan konulardan biridir. Son yıllarda hem vatandaş hem çalışan sağlığı önemsenerek, genel sağlık sigortası ve iş sağlığı ve güvenliği tedbir ve mevzuatı genişletilmiş, kapsayıcı ve önleyici bir anlayış benimsenmiştir.

31 Oca

Rapor Parasında Primin Yarısı Hesaplanır

Sosyal güvenlik mevzuatının getirdiği en önemli haklardan biri, “iş göremez” durumunda olan kişilere, SGK tarafından, bu sürelere ilişkin ödenek ödenmesidir.    İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak

10 Eyl

Yine İş Kazası Yine Şehit Avunması Yine İş Cinayetleri

Tekrarlamamda fayda görüyorum; yasalarla tüm toplumun ihtiyaçlarını ve günlük yaşamlarını kavramak ve mümkün değildir, boşluğu toplumun ahlaki değerleri (etik), teamülleri ve en önemlisi de vicdanı (empati yeteneği) doldurur.

09 Eyl

Hâlâ mı “Bize Birşey Olmaz!”

Geçtiğimiz Cuma akşamı Mecidiyeköy’de bir ‘rezilans’ inşaatında yaşanan asansör kazasında on kişi hayatını kaybetti. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum.

16 Tem

İş kazası Geçiren İşçiye Bağlanacak Gelir Nasıl Hesaplanır

İsminin Yılmaz olduğunu belirten okurumuz, bir yakınının 25 Ağustos 2002 tarihinde iş kazası geçirdiğini, her iki gözünü kaybettiğini, tedavi süresinin bittiğini ve iş kazasından maaş bağlanması süreci içinde olduklarını belirterek bağlanacak gelir miktarı hakkında bilgi istemiştir.

29 Haz

İş kazası Maaşı Alanlar Çalışabilir mi

Okurumuz N.A. “Resul Bey merhaba, 2006 dan beri yüzde 68 oranında sürekli işgöremezlik geliri alan bir kişiyi işe alıp sigortalı yaptığımız takdirde aldığı maaş kesilir mi?”diye soruyor.

20 Eyl

İş Kazalarında Neler Yapılmalı?

İş kazası, sigortalının işverenin otoritesi altında bulunduğu bir sırada gördüğü iş veya işin gereği dolayısıyla aniden ve dıştan meydana gelen bir etkenle sigortalının bedensel ya da

26 Nis

İş Kazasını Bildirmeyen Yanacak

İş kazası son yıllarda en fazla konuştuğumuz ve gündeme alınan konuların başında geliyor. Özellikle yeni iş sağlığı ve

06 Nis

İş Kazalarında Para Cezaları

6331 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminde yeni bir dönem başlamıştır.

15 Eki

İş Kazasına Uğrayan İşçilere SGK Yardımları

Şüphesiz hem işçi, hem de işveren için en arzu edilmeyen olaylardan birisi iş kazalarıdır. Maalesef ülkemizde yeterli bilgilendirmenin yapılmaması, eğitim verilmemesi, iş güvenliği ekipmanlarının kullandırılmaması ve dikkatsiz çalışmalardan dolayı sıklıkla iş kazaları yaşanmaktadır.

06 Şub

Dün Topbaş, Bugün Gökçek!

Saygıdeğer okurlar, dün İstanbul Zeytinburnu’nda, bugün Ankara OSTİM’DE’da yaşanmış ve onlarca insanın ölümüne, onlarcasının da yaralanmasına neden olmuş iki talihsiz iş kazasına dikkat çekeceğiz.

04 Şub

Çalışan Emeklinin Maaşı Düşer mi?

Okurumuz Çağla Gökçen; emekli olduktan sonra bir işyerinde işçi olarak çalışmaya başlayan kişilerin de sigortalı olması gerekip gerekmediğini sormuş.

24 Oca

Herkes Meslek Hastası Adayı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve bürokratlar dün, 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak “19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı” ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

12 Kas

İşyerleri Telafi Çalışmasıyla 9 Gün Tatil Yapabilir

Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kara uyarınca, zaruri çalışması gereken personel dışındaki devlet memurlarının Kurban bayramı öncesindeki yarım iş günü olan 15 Kasım Pazartesi günü (Arefe günü) öğlene kadar idari izinli

30 Ağu

Kimler Doğum Borçlanması Yapmalı?

 Okurlarımızdan her gün yüzlerce doğum borçlanmasına ilişkin soru alıyorum.  Herkes bir an önce doğum borçlanması yapmak için çabalıyor. Ücretsiz izin, doğum sonrasında çalışılmayan iki yıla kadar olan sürenin primini ödeme imkanı

02 Haz

SGK Raporlu İşçileri Bildirmeyene Ceza Yağdıracak

Sosyal Güvenlik Kurumu 12 Mayıs 2010 tarihli Resmi gazetede yayınlanan bir tebliğle sigortalıların raporlu oldukları sürelerde işyerinde çalışmadıklarına yönelik bir ‘Çalışılmadığına Dair Bildirim

18 Ara

600 Liraya Ölüm

Geçen hafta, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen göçük sonrasında 19 işçi hayatını kaybetti. Günlerdir medyada bu konu tartışılıyor. Daha önce, Zonguldak’ta, Ereğli’de, Balıkesir’de, Azdavay’da,2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank