content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

06 Haz

Bu Osmanlı Okunur

Son iktidar yanlılarının yana tutuşa Osmanlı İmparatorluğu hayranlığını sergilediği günümüzde bu konuda bir dizi kitap piyasaya çıkmış bulunmaktadır. Bunlardan biri de Caretta Yayıncılık şirketinin yayınlamış olduğuHerkes İçin Osmanlı başlıklı eserdir.

Caretta Yayıncılık İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde çalışkanlıklarına tanık olduğum girişimcilik timsali üç genç atılgan eleman ve onların vefakâr yardımcılarının cesareti ve azmi sayesinde Internet kütüphaneciliğin giderek yaygınlaştığı piranalar dünyasında varlığını başarı ile sürdürmekte ve her gün yeni atılımlara yelken açmaktadır. Şirkete niçin Caretta adı verildiğini bilmiyorum.

Google’da “Caretta” sözcüğü arandığında şu bilgilere ulaşılır: “Sini kaplumbağası (Caretta), denizlerde yaşar. Caretta, nesli tehlikedeki kritik tür deniz kaplumbağalarına verilen addır. Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. Bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme altında olduğu için koruma altında tutulmaktadır.” Caretta Yayıncılık oldukça yeni kurulmuş olduğu halde, kaplumbağa hızının çok üzerinde bir hızla gelişmekte ve yayınlarını çeşitlendirmektedir.

Caretta yayınevi en son yayını olan, soyadı ile müsemma Kerem Çalışkan’ın hazırladığı Herkesİçin Osmanlı başlıklı eserle, günümüze ışık tutan derslerle dolu İmparatorluğun 623 yılın anlatımını okuyuculara sunmaktadır. Günümüzde başta siyaset alanında olmak üzere, dizileriyle hatta halkımızın bir bölümünün özlemleriyle güncel konu haline gelmiş olan Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki 432 sayfalık bu mükemmel eser, dizin formatı ve üslubu ile aynı alandaki diğer eserlerden oldukça farklı bir başucu kaynağı niteliğindedir. Padişahlarıyla olduğu kadar, kurumlarıyla ve sosyal yaşamıyla toplam dört bölümden oluşan eser, okuyucuya çok rahat bir okuma üslubu ile altı asırlık yönetimin hatırlanabilecek olduğu kadar tiksinilecek tüm yönlerini yansıtmaktadır. Cem Sultan vakasından 1600 yılında Kira Hatun’un katline, Kabakçı Mustafa İsyanından 1826 Vaka-i Hayriye’ye dek saray entrikalarından taht kavgalarına varan tüm olayları yansıtan eser rahat okuma üslubu içinde çok değerli bir kaynak özelliğindedir. Herkes İçin Osmanlı, geçmişini bilmek durumunda olan bir ulusun bireyleri olarak bizlere, aşırı hazza ve kedere kapılmadan soğukkanlılıkla ders alınacak tüm durakları sunmaktadır.

Caretta yayıncılıkokurlara iki farklı alanda da fevkalade yararlı eserler sunmuş ve sunmaktadır. Bunlardan birincisi “30 Saniyede serisidir. Siyasetten, ekonomiye, tıp alanına, mimariye, biyolojiye, felsefeye kadar uzanarak devam eden ve edecek olan bu seri ilgili alanın hemen tüm sahasını kapsayacak şekilde iki sayfalık okumada okuyucuya anlaşılabilir öz bilgi sunmaktadır. Genel halk kültürüne katkı yapma potansiyeli taşıyan bu dizi, eğitim kurumlarında da başucu yararlanma kaynağı niteliği taşımaktadır. Doğrudan alanla ilgisi olmayan herhangi bir okuyucu herhangi bir konuda kısa ve öz bilgiye ulaşma ihtiyacını 30 Saniyede dizisine başvurarak rahatlıkla giderebilir.

Caretta yayıncılığın çok önemli bir diğer serisi de “Ölmeden Önce……. Gereken” gurubudur. Bu gurupta okunması, görülmesi ya da dinlenmesi gereken filmden romana, resimden müziğin çeşitli alanlarına ait çok geniş bir arşiv gizlidir. Ölmeden Önce dizisi dünyaca ünlü tablolar, dünya klasiklerine girmiş olan edebiyat eserleri, farklı dönemlerin özelliklerini yansıtan filmler vs gibi çok çeşitli toplumsal bilgi, ilgi ve eylem alanını kapsayan çok zengin bir koleksiyon niteliğindedir. Kaliteli baskı tekniği ve akıcı okuma üslubu ile okuyucuya sunulan bu dizi de kişisel ve genel kütüphanelerin vazgeçilmez ana kaynakları arasındadır. Caretta Yayıncılık söz konusu seriler dışında da hikâye, röportaj ya da anlatı türünden eserler yayınlamaktadır.

Etiketler : ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank