content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

03 Mar

Kira Gelirinin de Vergisi Var!

Her yıl mart ayında kira geliri elde edenlerin, bu gelirlerini beyan etmesi gerekiyor.
Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler "gayrimenkul sermaye iradı" olarak ifade ediliyor ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor. 
***
Kiradan vergi vermeyen de var
Esasen kira gelirinden vergi ödenmesi gerekmekle birlikte konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (2012 yılı için istisna tutarı 3.000 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır. 
İstisna tutarının üzerinde konut kira geliri elde edilmesi halinde ise yıllık beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekmektedir.
 
İstisna uygulaması sadece konut olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler için söz konusudur. Kira gelirinin yanında ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, 3.000 TL'lik istisnadan yararlanamazlar. Bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.
Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, bu konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, her bir ortak için (2012 yılı için) 3.000 TL'lik istisna ayrı ayrı uygulanacaktır. Mirasın paylaşılmamış olması halinde, her bir mirasçı istisnadan ayrı ayrı yararlanacaktır.
 
Kira gelirinde gelirin elde edilmesi, tahsil esasına bağlanmıştır. Tahsil esasına göre kira gelirinin vergilendirilmesi için nakden veya ayni olarak tahsil edilmiş olması gerekmektedir.
Kira bedelinin nakden tahsil edilmesi, kiranın Türk parası veya yabancı para ile ödenmesini ifade eder. Alınan çek bedelleri de nakden tahsilat sayılır.
 
Mükellefler tarafından o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak tahsil edilen kira bedelleri, tahsil edildiği yılın hasılatı sayılır. Örneğin; 2010, 2011 ve 2012 yılları kira gelirleri topluca 2012 yılında tahsil edilirse, 2012 yılının geliri olarak dikkate alınacaktır. Gelecek yıllara ait olup, peşin tahsil edilen kira bedelleri, ödemenin
yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın hasılatı olarak kabul edilir. 
Döviz cinsinden kiraya verme işlemlerinde tahsilatın yapıldığı tarihteki T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınarak gayri safi hasılat belirlenir.

Kira gelirlerinin beyanıyla ilgili açıklamalara Perşembe günkü yazımızda devam edeceğiz. Ama buradan tüm kira geliri elden okurlarımıza Maliye'nin artık daha sistemli bir şekilde kira geliri alanları takip ettiğini hatırlatmak istiyoruz.

***********************

"Fati" Engelliler için çalışacak

Son dönemlerde, uzun bir süre hep ihmal edilen ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sahiplenmesiyle bir çok hakkına kavuşan engelliler için yeni bir dönem başlıyor. 20 yıl önce engelliler sokakta yürürken alay edilirdi, şimdi çocuklar ve toplum daha bilinçli. Ama yeterli değil.

Özellikle SGK, Maliye gibi kurumlarda halen engellilerin karşılaştığı ciddi sorunlar var.

 Engelliler için hizmet üretme yarışında önemli kurumlardan birisi olan Başakşehir Belediyesi, bu konuda Beyaz Ay Derneğiyle birlikte yine kolları sıvadı. Dün Başakşehir Belediye Başkanı sevgili ağabeyim Mevlüt Uysal ve Türkiye'nin Aciz İnsan Paradigmasını Yıkan İlk Görme Özürlü Milletvekili Lokman Ayva'nın ev sahipliğinde "Fati" ile tanıştık. Engelli vatandaşları daha iyi anlayabilmek, toplumun diğer kesimlerinde belli bir bilinç düzeyi ve farkındalık oluşturmak için hazırlanan bir proje bu. Şehrin engellilere uygun hale getirilmesi, engellilerin iş ve meslek edinmelerinin kolaylaştırılması, rapor alma ve engelli haklarını kullanabilmeleri noktasında destek verilmesi de büyük önem taşıyor.
Kampanyanın yüzü olan görme engelli "Fati" çizgi film karakterinin maceraları ile farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. STK'larla toplantılar, konferanslar, öğrencilerle çeşitli etkinlikler he farkındalığı artırmak için yapılacak.
 Engeliyle barışık ve samimi bulduğum Lokman Ayva, engellerin aşılması konusunda çok çaba harcıyor. Toplantı salonuna girişte, yanımda oturan ÜLKE TV anchorman'i Ersoy Dede'nin "Lokman abi, görüşemiyoruz" serzenişine, "Ersoy abi, seni radyodan hep görüyorum" diye karşılık vermesi kendisiyle barışıklığının bir göstergesi olsa gerek.
Toplumdaki bazı kişilerin, "Yahu, zaten engelli adamın sokakta ne işi var, belediye başkanları Avrupa'ya uymak için bunları yapıyor" düşüncesini de kırmak lazım. 
****

Etiketler : , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank