content

01 Kas

ABD’nin Kalbine Saldırı

Karşı çıkan, direnen ülkeleri işgal eden, yakıp yıkan katleden ABD; bu kez kendisi saldırıya maruz kaldı. İleri teknolojisi uçakları, füzeleri, denizaltıları ile insansız hava uçakları dünyanı her bölgesinde saldırılar düzenleyen ABD, önleyemediği hava deniz kara saldırılarına savunma da aciz durum

Ülke alarmda!

Birleşmiş Milletler kapatıldı!

Başkan Obama; acil afet bölgesi ilan ediyor!

14 bin uçak seferi iptal ediliyor!

Süper fırtına, yaşamı altüst ediyor!

Son 30 yılın en yıkıcı hasarına yol açan Sandy Kasırgası ABD’de paniğe yol açıyor.

Kasırga; York ve New Jersey bölgesinden başlayarak ABD'nin doğu bölgesi Phiadelphia, başkent Washington D.C., Baltimore ve Boston'a kadar uzanmış durumda.

ABD’nin batısından gelen kar fırtınası ve kuzeyden Kanada’dan gelecek olan dondurucu kutup havası ile birleşeceği için Frankenstorm adı verilen Sandy, etkisini sürdürüyor.

Karayipler’den sonra New Jersey ve New York sahillerine yönelen Sandy kasırgası, Atlantik sahillerindeki en az 50 milyon kişiyi tehdit ediyor.

BM'nin New York'taki Genel Merkezi'nin açıklamaya göre, Genel Merkez'in kapalı olacağını, bütün toplantıların iptal edildiği duyuruyor.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg; okulları tatil edip şehirden tahliye emrini veriyor. Tüm tren, metro ve otobüs seferleri durduruluyor. Uçak seferi de iptal ediliyor. New York Borsası'nın da kapalı olacağı bildiriliyor.

Birçok kentte halk, erzak stoklamak için süpermarketlere akın ediyor. Belediyelerin vatandaşları su ve temel gıdaları stoklama konusunda uyarmasının ardından halk süpermarketlere akın ediyor. Bu ürünlerin bulunduğu reyonlardaki raflar boş kalıyor.

Başkan Obama da kasırgayla ilgili gelişmeleri takip edebilmek için seçim mitinglerini iptal ediyor, ABD'lileri uyararak, “Bu, ciddi ve büyük bir kasırga. Ciddiye alın” diyor.

Sonuçta; ABD'lilerin korku içinde beklediği Sandy kasırgası, kırmız alarm verdiriyor.

New Jersey eyaleti’nin büyük bölümü sular altında kalıyor. Sahil kasabalarında sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor. Saatte 130 kilometreye varan hızla kıyılarına vuran ve giderek iç kesimlere ilerleyen fırtına, can almaya devam ediyor. Kasırganın vurduğu bölgede yaklaşık 6 milyon ev elektriksiz kalıyor. Birçok yerde internete erişim de sağlanamıyor.

1960 yılındaki Dona kasırgasından bugüne ilk defa Manhattan’ın sokaklarının birer nehre dönüştüğünü söylüyorlar. Köpek balıklarının sahildeki evlerin içine kadar girdiği öne sürülüyor. New York'ta metro tünelini ve altı otobüs garajını sel basıyor. Manhattan'ın inşaatı devam eden 90 katlı yeni gökdeleni One57'in tepesindeki vinç şiddetli rüzgarın etkisiyle yerinden çıkarak yan yatıyor.

Sandy Kasırgası, New Jersey'deki kumarhaneler şehri Atlantic City’i beklenenden daha önce, vuruyor. Pazar günü kumarhaneleri kapatan Atlantic City’nin sokakları tamamen okyanus suyuyla doluyor. Kumarhanelerin günlük zararı 5 milyon dolar.

Nükleer Düzenleme Komisyonu, ABD’nin en eski nükleer santrali olan New Jersey’deki Oyster Creek Santrali’nde “alarm” durumuna geçildiğini açıkladı. Su seviyesinin daha fazla yükselmesi halinde Oyster Creek’te kullanılmış uranyum yakıt çubuklarını soğutmak için acil durum tanklarında bulunan suyun devreye sokulabileceği belirtiliyor.

Ulusal meteoroloji tarafından New Jersey'de vatandaşlara yapılan uyarılarda; Eğer yetkililer sizden bulunduğunuz yerden ayrılmanızı istiyorsa, lütfen bunu yapın... Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa, sevdiklerinizi düşünün. Kurtarma ekiplerinin sizi kurtarmaya geldiğini veya hayatta değilseniz sizden kalanları bulmaya geldiğini düşünün, deniliyor.

Irak’taki, Afganistan’daki, Yemen’deki, Sudan’da ki feryatlara ne kadar da benziyor. Değil mi?

Bombalar, katliamlarla saldırılar ABD ile özdeş haline gelirken, Sandy kasırgasının saldırısı düşünülmesi gereken ibret verici bir durumdur.

Günün Sözü: Haksızlık adaletsizlik yapanlar bir gün kendileri de bedel öder.

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank