content
03 Kas

Yaşamanın Amacı, Özde Huzuru Bulmaksa Eğer…

Maide ÖREN

BİLİNÇALTI

Yaşamdaki amacımız elbette huzuru bulmaktır. Yaşamda yerimizi almak için, önce kendimizi tanımamız gerekir… Yalnız fizik bedenimizi değil, ruh bedenimizi de beraberinde hatta aklımız da birlikte.

Yaşam için gerekli olan beden, ruh zihinse bu üçü tek bir hale getirmek ve sağlıklı bir birey olmak için… İç ve dış etkenlerden bu üçü-nün ayrı bakımını yapmak bizim görevimiz.

Yaşamdaki en önemli gerçeğin altını çizmek gerekir. "Doğduysak bir gün öleceğiz." Bu gerçeğin bilincine varırsak yaşam süremizde daha sağlıklı kaliteli yapmak için işimiz daha kolay olur. Bilindiği gibi nefes alarak dünyaya merhaba deriz, yaşama veda edişimiz nefes vererek olur. Ruh bedende değil nefeste yaşar. Nefes aldığımızda bedene girer nefes verişte bedeni bir anlık terk eder zira akabinde nefes alırız.

Nefesimizi kontrol edemeyişimiz ruhumuzu yorar dolayısı ile zihnimize de olumsuz etkiler. Zihnimizi temizlemek, belleğimizi hafifletmek, ruhumuzu besleyip sakinleştirelim yapacağımız nefes egzersizleri ile olur.

Nefesimizi takip edip nefesimizin farkına varmamız bedenimizin dayanıklılığını artırır. Düzenli doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeliyiz.

Sağlığımızın temeli nefese dayanır. Soluk almak irademize ve sinir sistemimize bağlıdır. Doğru nefes almanın ilk kuralı burundan nefes almayı öğrenmektir. Bazı önemli anlar dışında asla ağzımızdan nefes almamalıyız.

Bu köşemizde yazdıklarım bir ders niteliğinde olsa da tamamen bilgilerim, tecrübe ve gözlemlerimden ibarettir. Anlatacağım hikayedeki yaşanmışlıklara verilen bilgilersi Yoga çalışmalarının sağladığı olumlu sonuçlardır.

Etiketler : , , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank