- Bilgi Agi | Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi ve Yazar Portali - https://www.bilgiagi.net -

Siyasette Ön Seçim Zorunlu Olmalıdır!

Gelinen Nokta: Meclisteki Partiler holdingleşmiş, politikanın kapitalist mantıkla yürümesi, raconda dahi kurumsallaşmıştır. Hal böyle olunca,bu gün için seçim kazanma şansı olan partiler dörde kadar düşmüştür. Bir tarafta, iktidar cephesi, bir tarafta da bir bütün olarak muhalefet cephesi. Her iki cephede de yığınla aday adayları bulunmakta.

Bu Gün, Türkiye Siyasetinde Akıl Tutulması Yaşanıyor!

Bu cümleyi aday adayları dile getiremiyor, çünkü aday adaylıkları söz konusu. Her halükarda hitaplarında köşeli ve iddialı içerik bulunmamalıdır. Ne var ki bunu birisi yüksek sesle söylemeli ise, bunu söylemek artık zorunluluk halini almışsa, ben neden söylemeyeyim.

Yerel ve Genel Seçimlerde Ön Seçim Zorunlu Olmalı [1]Gerek genel gerek yerel seçimde belediye başkanı ve/veya milletvekili seçilebilmek için bir yığın aday adayları arasından sıyrılmak herkes için gereklilik olsa da bu formalitenin parti başkanının veya politbüro ekibinin veya troikanın elinde veya iki dudağı arasında olması vahim bir tablodur. Başta iktidar partisi olmak üzere kimi muhalefet partileri temayül veya eğilim araştırması yapsalar da bu temayüllerin gerçekte çok da ciddiye alınmadığı görülmektedir.

Bu durum, tek büyük/egemen partili dönemlerde aday belirlemedeki isabet veya isabetsizlikleri çok daha hayati hale getirmiştir. Öyle ki, koskoca büyükşehir statüsünde bir ilin adayının atamayla göreve gelmesi gibi bir durum söz konusudur. Çünkü, bazı büyükşehirlerimiz ve hatta illerimizin hangi aday olursa olsun, ilgili partiden aday gösterilen kişinin seçimi almasına kesin gözüyle bakılması durumunda, genel başkanın iki dudağı ile re'sen veya politbüro ekibince belirlenmekte olan aday düpe düz atamayla göreve gelmiş olmaktadır. Bu durum, demokrasi oyununun trajikomedya haline dönüşmesidir.

Çözüm: Ön Seçim Mutlak Surette Zorunluluk Haline Getirilmelidir!

Bu gün Türk siyasetinde dominant ölçekli dört siyasal parti bulunmaktadır. Seçilme şansı bakımından siyasal partilerin sayısının düşük olduğu dönemlerde, aday belirleme sürecinin ATAMA SÜRECİNE dönüşmemesi için holdingleşme sürecindeki siyasal partilerin kaliteli ve gerçekten tabana dayanan aday çıkarabilmeleri için,  ÖN SEÇİM ZORUNLULUKTUR.

Nasıl Bir Ön Seçim Olmalıdır?

Neler Olmamalıdır?

Hangi parti başkanı istemez ki, partisinin Türkiye'nin en büyük patisi olsun. Hangi parti başkanı istemez ki, alanına hakim, tabanına hakim nitelikte başkan veya milletvekili kadrosunda olsun. Yani sözün özü, ön seçim, aslında parti başkanlarını başarıya götüren bir süreç ve/veya sistemdir.

Niçin Zorunluluk!

Peki Neden Parti Başkanları Buna Yanaşmıyor!

Sonuç:

Lafı fazla uzatmadım. Çünkü bu konu çok önemlidir. Türkiye, aday adaylığı sürecinde ön seçimin zorunluluk haline getirilmesine bu gün için mecbur değil mahkumdur. Türk seçmeni, siyasete ilgi duyanlar, akademisyenler, sizlere çağrıda bulunuyorum. Lutfen Türk siyasetinin bu standarda ulaşmasına bir parça da olsa destek olun.

Belediyelerimiz, tabanı iyi bilen güçlü kaliteli, prezentabl, üretken, alçak gönüllü insanlar tarafından yönetilsin. Aksi takdirde, atamayla belirlenmiş olan bir belediye başkanının VALİ'den bir farkı olmayacaktır. Vali ve kaymakamların göreve gelme şartları bakımından eğitim düzeyini düşündüğümüzde, mülki idareye göre yerel idarenin temsilcisinin (dayanılmaz)) hafifliğini siz takdir edin.

Esenlik dileklerimle...

Bu yazı, https://www.bilgiagi.net [2]http://www.bilgievreni.com [3]http://www.siyasalforum.org [4],www.bolgeselhaber.com [5],

www.sinematur.com [6]www.ahmetfidan.com [7], www.yazarportal.com, ile, Kuzey, Gazete Gerçek, Ordu Yorum vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.