content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

19 Nis

‘Sen, Ahmed ü Mahmûd u Muhammed’sin

Bu nefis beyitine Şeyh Galip şöyle devam ediyor: 'Hakk'tan bize Sultân-ı Müeyyedsin Efendim!' Bu hafta 'Kutlu Doğum Haftası...' O, sevgililer sevgilisi,Kâinatın Efendisi, efendimiz, sevgi peygamberi gül Muhammed'in(s.a.v.) anıldığı hafta…

Sevgili okuyucular, Allah’a (c.c.) inanıyor musunuz ve Müslüman mısınız, bilmiyorum.

Ben imanlı bir Müslümanım. İnanmak ve sevmek çok güzel şey…

İnsan düşününce, ezel ile ebed arasındaki bir nota yaratıcısına neler borçlu olduğunu hatırlıyor ve O’na hamdediyor, şükrediyor.

Yaşamak ve sevmek ne güzel… Yüce Allah (c.c) kâinatı sevgi için yaratmış. Biz, peygamberlerimiz, efendimiz Hz. Muhammed’i (s.a.v.) ‘Habibullah’ yani Allah’ın sevgilisi biliriz ve O’nu çok severiz. Türk Milleti’ınde öylesine büyük bir peygamber sevgisi vardır ki, O’nun ismini çocuklara koyarken, saygısızlık olmasın diye ‘Mehmet’ demişler; abdestsiz ‘Muhammed’ ismini ağızlarına almamışlardır.

‘Türk Millet’inin Hz. Peygamber’e muhabbeti, hürmeti ve merbûdiyeti, her devirde diğer milletlerden fazla olmuştur. Süleyman Çelebi’nin peygamberimizi anlatan mevlidi şerifi, milletimizin Kur’ân-ı Kerim’den sonra dinlemeyi en fazla sevdiğim dini metindir. Türkler yüzyıllarca İslâm’ın Bayraktarlığını yapmış; İslâm tarihinde on asır ‘Türk Asıları’ olarak anılmıştır. Türklüğümüzle iftihar ederken kuru bir kavmiyet asabiyetiyle değil bununla övünüyoruz.

 

***

Çocukluğumuzda sorarlardı, en çok kimi seviyorsun diye… Önce Allah’ı sonra peygamberi söylerdik; daha sonra sıra annemize, babamıza, kardeşlerimize gelirdi. Allah ve Peygamber sevgisi bu milletin genlerine kadar işlemiştir. Sevgili okuyucular, yaradılışı maymunlarda arayan, hâşâ ‘Tanrı Parçacığı’ gibi saçmalıklarla materyalizmin girdabında çırpınan ve bilimsel görünmek için inkârcılığa yeltenen sevgiden bînasip zavallılara öyle acıyorum ki…’Levlâke’ sırrına mazhar olmak her fâniye nasip olmaz. Ancak inanan insan için Yüce Allah’ın (c.c.) şu hadis-i kutsîsi yeterlidir;’Habîbim, sen olmasaydın, yerleri, gökleri (kâinatı) yaratamazdım.’ Gerçekten mümin seniz ve kâinatın ‘sevgi’ üzerine yaratıldığına inanırsanız sizi ömrünüzün sonuna kadar kıvrandıracak olan ontolojik şüphelerden kurtulur, Yüce Allah’ın varlığına ve birliğine teslim olursunuz. Rehberimiz ise o sevgililer sevgilisi, ‘sevgi peygamberi’ Hz. Peygamber (a.s.v.) olur. Efendim, büyüklerimiz ‘Nerede muhabbet orada Muhammed’ diye boşuna söylememişler… Bakınız Anadolu’nun büyük Türkmen evliyası Hz. Yunus, yaradılışının sırrını, en sade ve en yalın şekliyle ne güzel ifade ediyor. ‘Hakk yarattı âlemi aşkına Muhammedin’.

***

Son olarak güzel bir hâtıramı nakledeyim:

1985’te Merhum Özal Başbakan olarak ilk Suudi

Arabistan ziyaretini yapıyordu.

Bende başbakanlık müsteşarı olarak yanındaydım. Evvellâ umremizi yaptık. Kral, Kâbe’yi Özal için açtırdı. Bomboş loş küçük bir oda da dört tarafa dönüp namazımızı kıldık. Sonra, Medine’ye gittik. Gene Özal’ın hatırına Hz. Peygamber’in türbesinin bulunduğu yeri açtılar. Rahmetiyle kafa kafaya verip nasıl ağladığımızı hiç unutamam. Bilhassa Medine’nin ilâhi havası bana öylesine tesir etti ki, Özal’a ben müsteşarlıktan istifa ediyorum, burada kalacağım’ dedim. Oğlum dellenme; bende zaman zaman bu hisse kapılırım ama Türkiye’de Allah rızası için yapacağımız işlerimiz var’ dedi. Kutlu doğum haftanızı tebrik ediyorum. Cenabı Allah, hepinizi O sevgililer sevgilisi O güzeller güzelinin şefaatine nâil eylesin…

Etiketler : ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank