content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

21 Oca

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Tiyatrolar Kuralım

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Yaz Kış Oyunlarını Sürdürecek Tiyatrolar Kuralım

Bu şehre tiyatro lazım. Başkan İsmail OK tiyatro çevresinden, sanat muhitinden, toplumsal kuruluşlardan gelmiş, onların içlerinde ve hatta başlarında bulunan bir lider olmuştur. Tiyatro dünyaya geleli yüzyıllar olmuştur. Batıda yerini alması asırları geçmiştir. Namık KEMAL, Şinasi KÜÇÜK, Ahmet Vefik Paşa bu işin öncülüğünü yapmışlardır. Türkiye’ de orta oyunları, kara göz ve Hacıvat oyunları, mehtah gösterileri, saz üstatlarının birbirleriyle yarışma gösterileri tiyatroda yerini almıştı. Tiyatroya İslam dünyasında günah gözüyle bakılmış, devlet müsamahakâr davranmamış, yasaklar içine sokmuştu.

Tazimatla birlikte tiyatro eserleri yazılmaya ve çevrilmeye başlanmış, Namık Kemal, ŞİNASİ, Ahmet Vefik Paşa bu işin öncülüğünü yapmıştı. Abdülhamit idaresi bu çalışmaları karartmış, ancak 20. asırda İstanbul’ da yabancıların ağırlık aldığı tiyatro eserleri İstanbul’ da seyredilmeye başlanmıştı. Müşterilerin çoğu da azınlıklarda teşkil ediyordu.

Cumhuriyetle beraber tiyatrolar canlanmaya başladı. İstanbul’ da ve daha sonra İzmir’ de bu çalışmalar sürdü. Diğer şehirlerde amatör çalışmalar ve tiyatrocular profesyonelhale geldiklerinde, soluğu İstanbul’ da aldılar. Balıkesir’ de halk evlerinde değerli sanatçılar çıktı. Salih TOZAN’ da bunlardan biri oldu.

Şimdi Sayın Belediye Başkanı İsmail OK’ a sesleniyoruz; kendisi tiyatroya, sanata uzak bir kişi değildir. İçinden gelmiştir. Yetişmiştir. Temel kültürü ve bilgisi vardır. Bu işi ele aldığında, hiç kurda kuşa muhtaç olmaksızın yürütebilir ve Balıkesir’ e bir tiyatro kazandırabilir. Bunu Belediye olarak yapabilir. Bununla birlikte İl Genel Meclisiyle iş birliğiyapabilir. Onun başında da değerli öğretmen Akif OKUR bulunmaktadır.

Balıkesir’ de üç dört yıldan beri Belediye ve Vilayete ait konservatuarlar kurulmuştur. Başlarında bestekârlar bulunmaktadır. Bunların başında Bestekâr Sıtkı SAHİL, TSM Koro Şefi Toktay ÜSTÜNDAĞ, THM Koro Şefi Çağdaş AKBABA gibi değerli, deneyimli sanatçılar bulunmaktadır. Bestekâr Sıtkı SAHİL, Bakanlık düzeyinde gerçekleşen ve sekiz yüz kurumu ilgilendiren bir konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Konferans, 03 Mayıs Pazar günü İstanbul Cemal Reşit REY Salonunda gerçekleşmiştir.

Balıkesir’ de, Süleyman DEMİREL’ in Cumhurbaşkanı oldukları yıllarda üniversitemiz de Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik, Folklor bölümleriyle, Konservatuarın kurulup kurulmadığını sorar ve Güzel Sanatlar Lisesinin de olmadığı da ortaya çıkar. DEMİREL,“Müziğin ve konservatuarın bulunmadığı İller, ölü şehirler durumundadır. Halk geceleyin erken yatar ve bu sanat kollarından da mahrum yaşarlar. Dileğim Balıkesir Üniversitesinin bu sanat dallarına süratle kavuşmasını sağlamaktadır.” Der. Şimdi Balıkesir Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Kurulmuştur. Başlarında Okul Müdürü Doç Dr. Cansevil TEBİŞ bulunmaktadır. Cansevil TEBİŞ çok değerli bir sanatçı ve öğretim üyesidir. Geçtiğimiz yıllarda TEBİŞ hocanın yönettiği orkestra, Balkan Ülkelerinin katıldığı bir müzik festivaliyle birinciliği almıştır.

Şimdi, şehirde Kent Oyuncuları adı altında bir tiyatro topluluğu kurulmuştur. Başlarında Onur AYHAN yönetici, keza Zafer Dershanesinin oluşturduğu tiyatro topluluğunun başında sanatçı Em. İngilizce öğretmeni Tamer ÇALLIOĞLU bulunmaktadır.

Tamer ÇALLIOĞLU, Otuz küsur seneden beri tiyatro ile uğraşmakta, oyun oynamakta ve yöneticilik yapmaktadır. Yine Balıkesir Yüksek Öğretim Vakfının kurduğu tiyatro, SalihTozan Kültür Merkezinin de Mayıs ayında Dilekçe oyununu oynamıştır. Şimdi Sayın Başkan Ok’ a sesleniyoruz. Diyoruz ki, Balıkesir’ de artık Belediyenin organizasyonunda konuya hâkim Başkan olarak siz, diğer yönetici arkadaşlarınızla beraber bu şehir, özlemini çektiği tiyatroya mutlaka kavuşturulmalıdır.

Bunun için size ticari kuruluşlar, fabrikalar, şirketler, odalar sendikalar katkıda bulunabilirler. Kültür Bakanlığından ve diğer profesyonel tiyatrolardan yardım alabilirsiniz. Sizin yeteneğiniz bu yardımları alabilecek ve bu organizasyonu başarıya götürebilecek noktadadır.

Şimdi Başkan OK’ dan, arkadaşlarından önemle rica ediyoruz. Herkes elindeki, eteğini ve avcundakileri ortaya koysun. Balıkesir’ de tiyatro, konservatuarlar yaşatabilecek hertürlü yetenek ve insan gücü vardır. Gelin iki üç yüz yıldan beri Batı dünyasında harp zamanında bile oynanmaya devam eden ve harpten sonrada ilk tamir edilen binaların başında gelen tiyatroya, tiyatrolara Balıkesir şehri kavuşsun.

Bilinsin ki Balıkesir Güzel Sanatlar açısından geçmişi ve hali ve yarınları daima zengin olmuştur ve olmaya devam edecektir. Sakın ola ki olumsuzluğa faturalar kesmeyelim ve olumsuzluk nedenleri aramayalım.

 

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank