content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

11 Nis

Militarist ve Ergenekoncu CHP’nin Mahkemeye Saldırısı

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri 90 yıl geçti. Bu zaman zarfında, Kürtçü isyancılardan terör ve şiddet örgütü militanlarına kadar herkes Türk yargısı önüne çıkarıldı ve yargılandı. Ancak ilk defa bir mahkeme basıldı saldırıya uğradı. CHP milletvekillerinin başı çektiği, İşçi Partisi, Halkın Kuruluşu, Atatürkçü, Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği’nden oluşan militan eylemciler, vurdular, kırdılar, polise ve jandarmaya saldırdılar. Bunlarla da yetinmediler barikatları zor kullanarak aştılar; kendilere gösterilen yerlere oturmayıp bağırıp çağırıp slogan atarak Mahkeme’yi çalıştırmadılar.

Böylece İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekom dâvâsının duruşması yapılamadı.

Bu arada CHP’li militanların, bazı basın mensuplarının zorla yerinden kaldırıldığı; basının içeriye alınmadığı iddialarının yalan ve CHP tertibi olduğu; CHP’lilerin basın üzerinden duruşmayı sabote ettikleri bizzat gazeteciler tarafından anlatıldı.

***

Anayasa’nın Genel esasları arasında yer alan 9. maddesi açıktır. Buna göre, ‘Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.’Gene, Anayasa’nın 138. Maddesine göre mahkemelere bağımsızdır. ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere enir veya talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hâl böyleyken CHP’liler ve hempaların yaptıkları, bir çok bakımdan açıkça suç teşkil etmektedir. Bu Ergenekomcu militanlar, Mahkeme heyetine saldırmışlar, açıkça tehditte bulunmuşlar, yargı görevini yapanı etkilemeye çalışmışlar ve yargının görevini yapmasını engellemişlerdir. Ayrıca, işledikleri çeşitli fiiller TCK’ya göre suçtur.

Bu kepazeliğin siyaset kabul edilip hoş görülmesi ve boş verilmesi mümkün değildir. Zira muhatap, yasama ve yürütme organı değil yargıdır. Bu durumda, savcıların en kısa zamanda –hüviyetleri ne olursa olsun- bu kişiler hakkında dâvâ açmaları ve milletvekilleri hakkında düzenlenecek fezlekelerin TBMM’ye gönderilmesi lâzımdır.

***

CHP’nin Şam’ın ve Silivri’nin kapısından ayrılmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan haklıdır. Lâkin acaba CHP’liler diğer militanlarla beraber niçin Ergenekom ve Darbe dâvâlarına sahip çıkıyorlar, hiç düşündünüz mü?

1. Evvelâ, CHP militarist ve Ergenekomcudur. Hâlâ tavrını darbecilerden ve çetecilerden yana koymaya devam ediyor.

2. Yargılanmanın uzaması, toplumun az bir kesimin şikâyetlerine yol açmıştır. Şimdi CHP –zaten kendi tabanı olan- bu kesimin oyları peşindedir.

3. CHP mağduriyet istismarı yapmaya çalışıyor. Ancak CHP yanlış yoldadır. Çünkü Silivri Mahkemesi ile başlayan Ergenekomcu ve Darbeci imajı, halkın büyük çoğunluğunun indinde, antidemokratik darbeci ve milletin değerlerinin karşısında bir imajdır. Bu yasa dışı eylemler ve mahkemeye saldırılar sadece suç olarak kalmayacak, CHP’nin politik potansiyelini de kökünden zedeleyecektir.

***

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu saldırı için Yargı’dan özür dilemeli ve saldırının CHP’li elebaşlarını cezalandırmalıdır. Aksi takdirde, aynı suçu kabullenmiş olacaktır.

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank