content

23 Eyl

Kolesterol İlaçları Katarakt Riskini de Artırıyor

Tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan kolesterol haplarının (statinler) yan etkilerine her gün bir yenisi ekleniyor.

JAMA Ophtalmology isimli dergide yayınlanan araştırma, San Antonio Tıp Merkezi’nde 2001-2010 seneleri arasında takip edilen 46.249 hasta içinde her biri 6.972 kişiden oluşan statin kullanan ve kullanmayan iki grup KATARAKT 1üzerinde gerçekleştirildi.

Katarakt riskinin en azından 3 aydan beri statin kullananlarda bu ilacı kullanmayanlara göre yüzde 27 daha fazla olduğu tespit edildi (1).

Risk yüksekliğinin katarakt oluşumunu kolaylaştıracak faktörler dışlandığında da devam ettiği belirlendi.

Kolesterol ilaçları herkese yazılıyor

Gerçi doktorların çoğu “Kolesterolü yüksek olanlara önce diyet ve egzersiz tavsiye ediyor, bununla sonuç alamazsak statinlere başvuruyoruz” diyorlarsa gerçekte durum hiç de böyle değil.

Kolesterolü yüksek olan her hastaya statin yazılması “Allah’ ın emri” gibi bir şey; hatta 50’ sinden sonra kolesterolü yüksek olmasa bile herkesin statin alması gerektiğini savunacak kadar “gözü dönmüş” olanlar da var.

Gelelim neticeye

BİR: 25 seneden fazla zamandır kullanılan ve çok “güvenilir” oldukları iddia edilen statinlerin birçok ciddi yan etkisi yeni yeni ortaya çıkıyor ve şüphe yok ki ileride daha birçok olumsuzlukları da belirlenecek.

İKİ: Bu araştırma sadece bir birlikteliği gösteriyor; sebep-sonuç ilişkisini ispatlayan bir araştırma olmadığı için “statinlerin katarakta sebep oldukları” iddia edilemez, sadece bir risk artışından bahsedilebilir.

ÜÇ: Kalp hastalıkları “hayat tarzı düzenlemeleri” ile (doğru beslenme, düzenli egzersiz ve sigara-alkolden uzak durma gibi) önlenebilir; statinlerle değil!

DÖRT: Statin yazan hekimler bu ilaçların “leblebi olmadığını bilmeli”, yan etkilerini de mutlaka hesaba katmalıdır.

BEŞ: Statin kullananlar giderek bulanık görmeye başlarlarsa hiç şaşırmasınlar; çünkü katarakt aslında onların iyiliği içindir.

Giderek görmez olan hastalar statinlerin kutusunu da göremeyerek kendilerini bu ilaçların diğer ağır aksi tesirlerinden korumuş olacaklardır.

KAYNAK

http://archopht.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1739520

Etiketler : , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank