content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

12 Oca

Karşıyaka Üniversitesi Hemen, Süratle Kurulmalıdır

Yine bir öğretmenler gününde Karşıyaka lisesinde hem bugünü kutluyoruz, hem

de anıt hoca Hilmi Ziya Apak’ı yaşıyoruz.

Karşıyaka Anadolu’nun en batısında uygarlığa ve çağdaşlığa en yakın, yaşamı,

sanat kültürü ve siyasal rüştü çok yüksek bir ilçemizdir. Karşıyaka’ya ilçemiz demeye hiç dilim varmıyor. Burası Anadolu’nun önde, en önde, birçok ilimizin de üstünde ve ötesinde bir ilçemizdir. Karşıyaka Lisesi de ayni özellikleri taşımaktadır. Lisede sanat, edebiyat, kültür, spor ve yaşayış seviyesi doruk noktadadır. İmrenilecek ve öncü bir

lisedir. Bu Lisenin kuruluşunun ve gelişmesinin büyük taşlarını hocaların Hocası, Anıt Hoca,Efsane Hoca Hilmi Ziya Apak atmıştır. Öğretmenler gününü andığımız bu günde Hocamız Hilmi Ziya Apak’ı yaşarken, dileriz Karşıyaka Lisesinin Karşıyaka Üniversitesi haline döneceği günler yakın olsun.

Sevgili öğrenciler, Değerli veliler, Karşıyaka Lisesinin Saygın hocaları hep beraber, süratle, Karşıyaka Lisesini Karşıyaka Üniversitesi haline getiriniz.Bu çok geç kalınmış olayı hemen tahakkuk ettirtiniz. Şimdi Karşıyaka Lisesinin tabelasını indirsek, onun yerine Karşıyaka Üniversitesi tabelasını taktırsak ve lisemizin müdüründen öğretmenlerine ve hatta öğrencilerine kadar hemen; müdürün makamını rektörlüğe, diğer yöneticilerin makamlarını da rektör yardımcıları, dekanlara çevirsek, öğretmenlerimize de eğitimseviyelerine  göre profesör, doçent unvanları taksak, karşımızda bulunan bu pırıl pırıl öğrencileri de Karşıyaka Üniversitesinin çeşitli fakültelerine dağılmış öğrencileri olarakgörsek, inanın bu senaryo gerçekten hiç uzak olmayacaktır. Üniversite seviyesine en yakın ve üniversite ile birleşmiş lisedir Karşıyaka Lisesi.

Öğretmenler gününde bu lisede 60 – 70 yıl önce yaşamış, liseyi kurmuş, Milli Eğitimin ve halk eğitiminin bütün çalışmalarını Karşıyaka ve İzmir’e yaymış,ikinci dünyahar binin en sıkıntılı yıllarında İzmir halkı ile bütünleşmiş,derde deva olmuş, İzmir’iörgütlemiş,

İzmir’in moralini çok yükseklerde tutmuş,hocaların hocası unvanını alan Hilmi Ziya Apak’ın öğretmenler gününde anılmasındaki isabetiniz nedeniyle sizlerikutlarım ,Ona verilebilecek en büyük armağan uzun yıllar İzmir Muallimler Birliği

başkanlığını yaptığı bu ilde öğretmenler gününde anılmış olmasıdır.

Okulunuzun bahçesinde büstünü gördüğünüz, her gün önünden geçtiğiniz, bu

liseden ayrılalı 58 yıl olmuş bir müdürünüzü ve bir öğretmeninizi anmanız nedeniyle sizi kutlarım.Artık anmalar, anma toplantıları tarihe geçmiş unutulmuşken,burada bulunanların yüzde doksanının henüz doğmadığı bir fani hocanın anma töreni için sizi kutlarım. Karşıyaka Lisesi Sayın Müdürü İlyas Babayiğit ile kurucu vakıf Başkanı Necdet Türetken, Lemi Yerli, vakıfta görevli çalışanları,Karşıyaka Lisesi ve Hilmi Ziya Apak konusunda etkin çalışmalarını gördüğüm eğitimci ve yazar Yücel İzmirli’yi, Apak hocanın değerli bilim adamı oğlu Prof.Dr. Reşat Apak’ı,ve lisemizin değerli öğretmenlerini, velilerini, öğrencilerini ve yöneticilerini sevgi, saygı ve büyük takdirle kutlarım.

Hilmi Ziya Apak’ın en çok sevdiği meslek öğretmenlikti. Bir daha doğsa öğretmen olmak isterdi. Eşi öğretmendi,oğlu Prof. Reşat Apak öğretmen, gelini öğretim üyeliği yapmıştır.Öğretmenlikle birleşen, öğretmenlikle kaynaşan, çağdaş Türkiye’ye, çağdaş ülkemize demokrasimize yakışan Hilmi Ziya Apak, yaşamında bugün dahi yerine getiremediğimiz yasaklı bir çok konuları ve eğitimi bundan elli altmış yıl önce müdürlük yapmış olduğu illerde uygulamıştı. Hocamız Hilmi Ziya Apak; yürekli, gözü pek, halkçı, sanatla bütünleşmiş, milliyetçiliği ana düsturu olmuş, eğitim yaşamında ortaokullar, liseler kurmuş, lise binaları yaptırmış, şehrin halkıyla bütünleşmiş ve o halkın lideri olmuş bir eğitimcidir.

Karşıyakalılar, sizinle iftihar ediyoruz. Onur duyuyoruz. Aranızdan 60

küsur yıl önce ayrılan bir eğitimciyi, Lisenizin kurucusunu büyük bir şevkle, mutlulukla anıyorsunuz. Bu ne güzel olaydır.Bu ne güzel duygudur. Sizler bizlere imrenilecek bir olay yaşatıyorsunuz.

Karşıyaka Üniversitesinin açılışında sizlerle bulunmak, ilk dersi verenler arasında yer almak umuduyla içten sevgilerimi derin saygılarımı sunarım.

Etiketler : , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank