content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

14 Oca

İzmir Çok Kısa Zamanda Üniversiteler Şehri Haline Gelmelidir

İzmir’e gâvur İzmir unvanının takılması onun çağdaş, gelişmiş, uygar bir kentolmasından, insanların batılı olmasından doğmuştur. Ama bu isim dış görünüş

itibariyle acımasız bir lakaptır.İzmir; bizim ülkemizin olduğu kadar, dış dünyanın onur duyduğu, takdir ettiği,

tarihi ve kültürü ile bilinen bir kent merkezimizdir. İzmir uygarlığın beşiğidir. İzmir dün debugünde sanat ve kültür kenti olmuştur. Tarih boyunca demokrasilerin geliştiği yeşerdiği ve Türk demokrasisinin de 945 – 946’ lı yıllarda başladığı şehir merkezidir.

Sayamayacağımız kadar siyasetçi, devlet adamı, sanatçı, yazar, şair, edebiyatçı, eğitimci bu şehirde büyümüş bu şehirde ün yapmıştır.İzmir bugün ülkemizin olduğu kadar doğu Akdeniz bölgesinin kültür sanat ve

üniversite şehri olmalıdır. Bunun için lazım gelen bütün koşulları İzmir fazlasıyla taşımaktadır. Bugün 4 devlet üniversitesi ve yine 4 vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Buhaliyle dahi İzmir’de 20 - 25 üniversite kurulsa onu taşır ve üniversiteler de böyle birilde görev yapmaktan yararlanmış olur.

KKTC de 5 üniversite vardır. Avuç içi gibi, İzmir’in bir ilçesi kadar büyüklüğündeki bir devlette 5 üniversite olursa İzmir’de elli üniversite olur. İzmir hem Türkiye’nin, hem uluslararası çevrenin tanıdığı bildiği, beğendiği, takdir ettiği turizm şehridir Bu şehirde kurulacak üniversiteler hiçbir zaman öğrenci ve öğretim üyesi sıkıntısı asla çekmezler.

İstanbul ve Ankara üniversitelerinden sonra büyük şehir İzmir’de deadı İzmir olan devlet üniversitesi hemen kurulmalıdır. Kurulduğu andan itibaren de kontenjanlarının tamamen dolacağı üniversiteler olacaktır.

Uluslararası bilim dünyas ının aradığı bütün fakülteler bu üniversitelerde yer almalıdır. Siyasetin, sanatın, kültürün, tarihin aradığı bütün eğitim kuruluşları burada fakülteler halinde kurulmalıdır.

Görülecektirki İzmir’deki üniversiteler kısa zamanda uluslararası adından ve sanındanbahsedilen üniversite haline gelecektir. İzmir’i Karşıyaka üniversitesi takip etmelidir. Bunun dışında İzmir’de adı tarihe geçmiş, ün yapmış Hasan Ali Yücel, Üniversitesi, Mahmut Esat Bozkurt, Hilmi Ziya Apak Üniversitesi Hasan Tahsin Üniversitesi gibi adlar altında Üniversiteler kurulmalıdır. Bunlar birbirini takip etmelidir.

Geçtiğimiz aylarda 50 ye yakin emekli vali, müsteşar, umum müdürlük yapmış çok değerli yöneticilerin, sanat ve siyaset bilim adamlarının katıldığı birtörenle Balçova’da İzmir’in eski valisi ve Radyo BRT nini yüzyılın yöneticisi seçtiği Hüseyin Öğütçen’in

heykelinin açıldığı törende İzmir’in yeri ve konumu bir kez daha gündeme getirilmiştir İzmir’in gönüllerin de çok sevdiği, aynı zamanda şiir şehridir, sanat şehridir.

Ne mutlu İzmir gibi bir ilimize sahibiz.

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank