content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

17 May

Holiganizm, Futbol Sevgimi Bitirdi!

Ohhh bee! diyen Fenerlilerin 29 yıl sonra gelen Türkiye Ziraaat Kupasını tebrik ediyorum. Genlerimize işlenmiş galiba savaşmak! Tamam, Orta Asya’dan beri alışığız cephelerde düşmanla savaşmaya da, futbol sahalarındaki kendi kendimize savaşmakta neyin nesi? Spordaki Centilmenliği Cenge dönüştürmek!

Futbol kimin icadı?

Biz kimiz?

Futbol, bildiğiniz gibi, 19.y.yılda, İngilizler tarafından, halkın kraliyet ailesi ile uğraşmaya fırsat bulamasın diye gençlerin oyalanması için icat edilmiştir. Gençlerinde hoşuna giden bu top koşturmaca futbola dönüşerek bir spor dalı olarak hayatımıza yerleşti. Sahada, bir topu kaç kişi kovalayarak demir direkler arasına sokmak olsa da, aslında gençlerin gelecek için idealleri uğruna ter döktükleri, ebeveynler ise, gönüllerindeki renklerin esrarına kapılarak tuttukları takımın coşkusunu yaşamaktı futbol.

Evet futbol; gönül verme işidir, hobidir, eğlencedir, hop oturup hop kalkmaktır.

Fairplaydır, centilmenlik...

Ahlaki çöküntünün hat safaya ulaştığı günümüz dünyasında her şeyin tadı bozulduğu gibi Futbol da kabak tadı vermeye başladı. Kısa yoldan en çok para kazanmanın en kolay yollarından biride futbolda dönmeye başladı. Spor toto, Loto, bahis oyunları derken, her geçen gün artan rant, kan emicilerin iştahını kabarttı. İş şikeye kadar dayandı. (Takım ayırımı yapmadan)Yani daha maç oynanmadan masa başında maç kazanma!

Siyasetin ve … de bulaştığı çürümüşlüğe yargı müdahele edince, geliri düşen kan emici rant babaları taktik değiştirerek halkın arasına karışıp, sokağı karıştırma planlarını devreye soktular.

Sonuç bildiğiniz gibi; “sportizm fanatizme dönüşerek terorizmi doğurdu.” İşte sözün bittği yer; çim saha kana bulaştı, kamu malları tahrip edilerek, kardeşler arasına kalleşlik tohumları ekildi.

Biz kimiz?

“… Az gülün, az sevinin, …” öğütleyerek, her şeyin aşırılığını, şiddeti, kul hakkını yasaklayan İslam Dininin Müslümanlarıyız.

Ümmetin çocuklarına  kavga, küfür, fanatizm, yakışmıyor beyler…

Kimsenin kimseye saygısı yok:

Sahada futbolcunun futbolcuya,

Tribünde seyircinin seyirciye,

Kulüp başkanlarının biribirine tebrik etme centilmenliği var mı?  yok.

yok...yok...yok..

Nerede centilmenlik, nerede futbol sevgisi..?

Biribirimizin anasına, bacısına küfrediyoruz,

Abuk subuk twitler atıyoruz, ar damarımız çatlamış!

Koro şeklinde çirkin tezahüratlar ..

Hani futbol zevkti, şevkti, eğlenceydi, sevgiydi?

Bir derbi maç sonucunda her yer savaş alanına dönüyor;

Stad içi-dışı harab ediliyor, çoluk-çocuk, kadın erkek, tartaklanıp yaralanıyor.. vahim manzaralar!

Tahrip edilen kamu araçları… milyarlarca maddi zararlar..

Birliğimiz bölünmeye, kardeşliğimiz kalleşliğe  dönüştürülüyor/dönüştürüldü!

Hadi canım her maç sonunda aşağı yukarı böyle şeyler olur. Dünde vardı yarında olacak diyenler, yanılıyor...

Bu gidişat normal gidişat değil, hak değil? Düzelmeside mümkün değil, kronik vakıa, ok yaydan çıkmış bir kere...

Son çıkan GS-FB maçında çıkan olaylardaki onlarca maddi ve manevi zarardan kaç kişi tutuklanıp ceza aldı?

Haaa!

Siz sanıyor musunuz ki bunların hesabı sorulmayacak?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olarak kabul edilen Pele’nin oynadığı bir maçı izlemek için iki Afrika ülkesi 48 saat ateşkes ilan ediyor!

Ve O Pele Futbol futbolu insanların yüreğine şöyle nakşediyor:”Ben gençlere nasıl futbol oynanacağını değil, nasıl iyi bir insan olunacağını gösteriyorum” diyerek sporun centilmen ve güzel ahlaklı olması gerektiğini vurguluyor.

Ya bizde öyle mi?

Hayatım boyunca hiçbir gurup, siyaset, ideolojiyi savunmadım. Heyecan yaşayıp, mutlu olduğum tek şey, gözlerimi okşayan renklerin cazibesi idi. O renkler de damarımda dolaşan sarı ile kırmızı renklerin asilliği idi. Bu renklerin takımına gönül verdim yıllarca, hem de fan kulübü üyesi olarak tam 40 yıl. Coşkumuzun zirve yaptığı zamanda oldu, üzülerek ağladığımız zamanlarda. Ne zaman ki sinekler renkleri biribirine karıştırdı bizimde içimiz bulandı! Renklerin kardeşliği de bozuldu. Tıpkı tüfek çıktıktan sonra mertlik bozulduğu gibi.

Futbolcusu, kulübü, rantçısı… para kazansın, biz ceremesini çekelim öyle mi? Bu kin, nefret ve kavga, düşmanlık, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kasp edenlere alet olma gibi ortamlarda BEN YOKUM!!!

Fanatizm Holiganizme dönüştü, İslam bunu kabul etmez...

Futbolda sevgi, saygı, centilmenlik bitmiştir. Hobi, heyecan uğruna ben küfre, zulme, mal gasıbına tahammül gösteremem. Çünkü inancım buna müsaade etmiyor. Bir kulübün ne futbolcusu, ne yöneticisi, ne de taraftarından biri cıkıp nahoş durumlar için özür dilemiyor, tebrik etmiyorsa, sporun kardeşliğini tesis için kaynaştırıcı davranamıyorsa, biz tevazu gösteremeyiz, sineye çekemeyiz. Bunu yapan sarı racivert renklere olan kırgınlığın/kızgınlığım yüzünden kendi tuttuğum renklerden de feragat ederek futbol zevkimden vazgeçiyorum, bir daha asla dönmemek üzere…
Mehmet Ballı

Etiketler :

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank