20 Eyl

Büyük Yalnızlık…

12 Eylül günü, AKP’nin kongresini izledik. 1- Heyecansız, anlamsız, ruhsuz bir kongre. Tek amacı, Saray’ın her şeye hakim olduğunu (hem de çok kaba bir şekilde) göstermek. Başbakan’ın tercih ettiği herkesi tasfiye etmek. O makamı, tamamen etkisiz, yetkisiz kılmak. 

12 Eyl

12 Eylül Hissetmeyen Toplum!

Dünden devam) …Havada kurşunlar uçuştu. Ölenler öldü. Kalanlar ise fark ettiler ki, kurşun onların “hissetme duygularını” kalbinden vurmuş. Kurşunlananlar ölmüştü. Ölmeyenler ise hissetmiyordu.

18 Ara

“Zavalı Yenilikler”

Avrupa tarihini biraz okuyanlar; Galyalılar’ın (Keltler’in), Roma’yı 7 ay kuşatıp Romalıları güç durumda düşürdüklerini bilirler. Romalı 80 senatör, Keltlerin Başbuğu Brennus ile uzun pazarlıklar yaparlar ve

24 Kas

Kürtlerin kutsal Şehri Diyarbakır ve Ahmet Kaya…

80’li yıllar…    Ahmet Kaya fırtınası esiyor…   Ne bir reklam, ne bir afiş… 12 Eylül’ün en azgın dönemi… Faşizm kol geziyor… Ahmet Kaya dinliyoruz…

23 Ara

ODTÜ’de, Faşizime Yine Geçit Yok!…

Yarım asır önce de böyle girmişlerdi ODTÜ binalarına, yurtlarına, sahalarına. Dün; kirlenmiş gönüllerini, ODTÜ kuşağına duydukları kinle temizlediklerini zannettiler. Bugün de, 68'den beri, daha

29 Kas

Tekin, Öğretmenler Günü ve 12 Eylül

Karadeniz TV'de hafta sonu konuğum CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'le iki saatlik programda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını, yerel seçimleri,

24 Eyl

Balyoz İndi, Ama!

Balyoz davası Cuma günü sonuçlandı. Bu işin buraya kadar varacağı olayın merkezindekiler için belki sürpriz olmamıştır. Ama bizim gibi bunları taşradan takip edenler için sürpriz oldu.

13 Eyl

12 Eylül’ün Bana Hatırlattıkları

12 Eylül askeri darbesi bana işkenceyi, zulmü,  sorgusuz sualsiz gözaltına alınmaları, yine aylarca hâkim huzuruna çıkarılmadan tutuklu kalınmayı, haksız yere işten ve görevden çıkarmaları, idamları,

25 Tem

Solun Adalet Anlayışı ve Ülkücüler

İttihatçılar'dan bu yana bir asırdır, ne yazık ki, 'Türk Solu' olarak ortaya çıkan; aslında faşist, tepeden inmeci, jakoben ve devletçi taife, hep dört ayağının üstüne düşmüştür.

15 Nis

Linç Paranoyası

12 Eylül'ün yargılanması ile ilgili olarak ortaya konan tabloyu, hayret ve ibretle izliyorum. – Tam bir panayır tiyatrosu havası hakim.

13 Nis

12 Eylül’cüler SSK’yı Soydu mu?

Geçen haftanın gündem konusuydu 12 Eylül. Darbecilerin ve darbelerin yargılanmasına başlanmasıyla birlikte 12 Eylül’ün yaktığı yürekler yeniden atmaya başladı.

13 Nis

Niyet, İyiniyetli İse Bir Orta Yol Mutlaka Vardır!

Niyet İyiniyetli İse Bir Orta Yol Mutlaka Vardır! Yıl 1979. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Fiziki Coğrafya Bölümünde okuyorum. Okul bir yıl önce oldukça karışıkmış sağ-sol

17 Oca

“Bizi Kandırdılar”

1970’li yılların (özellikle ikinci yarısının) Türkiye’sinde yaşanan çatışmalı siyasi olaylar için, “bizi kullandılar” şeklindeki açıklamaları sıkça duymaya başladık.

14 Ara

Hükümet “Mış” Gibi Yapıyor!

AKP iktidar oldukça, politikası değişti. İktidar oldukça, “mış” gibi yapmaya başladı. İktidar oldukça, daha önce muhalefet ettiği hükümetlere benzedi.

15 Kas

Aleviler Cami İstiyorlarmış!

Bu ülkenin bir yığın sorunu var. Başta Kürt sorunu olmak üzere kimlikler sorunu, yargı, eğitim, hukuk, insan hakları, çevre, şehircilik, resmi tarih, medya ve derin bir yara olarak devam eden toplumsal zihniyet ve vicdan sorunu. Bütün bunların çözümü gerçekten kolay değil ama mümkün.

30 Eki

Tüketicilere Hak Arama Yolu Kapatıldı!

12 Eylül 1980 Askeri Yönetimi vatandaşların kamu kuruluşlarına vereceği dilekçeye ‘’ damga pulu koyması ‘’ yükümlülüğünü getirince o zaman ki gazetelerde köşe yazarları bu uygulamayı tenkit etmiş, askeri yönetim de bu tenkitler üzerine uygulamayı kaldırmıştı.

17 Eki

Başbakan Erdoğan’a Mektup (I)

Sayın Başbakan Erdoğan, Hükümetiniz gün geçtikçe cilası dökülen bir araba gibi, ortaya pasları çıkıyor. Arabanın modeli ve parçaları bildiğimiz Kemalizm arabasına epeyi benziyor.

17 Eyl

12 Eylül ve Tarakçı’ya Bir Eleştiri!

12 Eylül üzerine ben de dâhil birçok insan birtakım yazılar yazıp duruyoruz. Ali Tarakçı ise, her 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde kendi durumu üzerinden bir 12 Eylül eleştirisi üretiyor.12 Eylül gibi devasa bir konunun indirgemeci bir yolla epeyi şahsileştirilerek ele alınması bana, çok da doğru gelmiyor.

05 May

Konumuz: Cemaat, Devleti Ele Geçirdi!

Cemaatin devleti ele geçirdiği sözünü son yıllarda giderek artan bir şekilde duyuyoruz. Önce polis teşkilatını ele geçirdiler, okullara sızdılar, son anayasa değişikliğiyle yargıyı ele geçiriyorlar, TSK geriletildi ve şimdi TSK’ya sızmalar başladı vs.

13 Nis

Adil Yargı ve Ali Fahri KAYACAN

Kelimeler vardır, her dilde ve hal-u karda aynı anlama geliyor. Kelimeler vardır her bağlamda farklı anlamlar ifade eder. Terimler vardır değişmesi (nadiren de olsa) bilim alanına göredir. Felsefe de başka, matematikte başka olur.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank