content

25 Haz

Çorumlu Üreticilerin Feryadı TBMM’ ne Taşındı

Ulusal Süt Konseyi Ekim 2012 referans fiyat anlaşması döneminde çiğ süt fiyatlarını 90 kuruş olarak açıklamış ise de bir çok ilde bu fiyat 80-85 kuruş düzeyinde uygulanmıştı Çorum ilimizde ise 74 kuruş olarak uygulandığından üreticiler zarar etmekteydi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çorumlu üreticileri bir bakıma insafsız ve merhametsiz bir süt patronunun (!) kazanç hırsına terk etmişti.
Ulusal Süt Konseyi’nde her altı ayda üretici ve sanayici temsilcileri aralarında referans fiyatları belirlemekteydiler. Tabii ki her zaman sanayicilerin istedikleri olabilmektedir..!
İşte ikinci altı aylık pazarlık dönemi olan 2013 Mart ayında sanayiciler maliyetin (1,17 TL) altında 90 kuruş fiyat teklif etmişler, koyun pazarlığı gibi daha sonraki günlerde 95 kuruşa yükseltmişler, üretici temsilcileri kabul etmemişlerdi.
Aradan üç ay geçtikten sonra 15 Haziran 2013 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker Çiğ sütün fiyatını 95 kuruş olarak açıklamıştı.. Bir bakıma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiğ süt-yem paritesinin, üretimin sürdürülebilirliğinin, üreticilerin alın terinin, emeğinin yanında değil sanayicilerin yanında olmuştu.!
Türkiye’de çiğ süt fiyatları konusunda ülke çapında işte bu sorunlar var iken Çorumlu çiğ süt üreticileri Ekim 2012 döneminden bu yana ürettikleri çiğ sütü maliyetin altında 74 kuruşa satmaktalar. Çorumlu üreticilerin feryadını meclise taşıyan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse’nin soru önergesini dikkatlerinize sunuyoruz..
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki soruların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 97. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.
Soru Önergesi Metni
Çorum ilinde günlük ortalama 30 ton üretilen çiğ süt Çorum ve İlçeleri Süt Üretici Birlikleri tarafından pazarlanmaktadır, ancak üreticiler yakın zamanda fiyatların belirsizleştiğini ve düştüğünü belirtmekte, bu durumun özellikle hayvancıığın sürdürülebilirliğine zarar verdiğini dile getirmektedirler. Alıcılar arasında büyük özel şirketlerin de bulunduğu sözü geçen sektörde Çorumlu üreticilerin ciddi maddi kayıplara uğradığı bilinmektedir. Ayrıca, süt fiyatlarının, üretimin devamlılığı için dengede ve hem üretici hem tüketiciler için bilinir olması gerektiği bilinen bir gerçektir. Piyasadaki belirsizlik, üreticileri endişelendirmekte, sözü geçen sektörü kötüleşmeye sürüklemektedir.

Bu bağlamda;
1. Çorum’da çiğ süt 2012 yılında Şubat, Mart ve Nisan aylarında litresi 74 kuruştan satın alınmıştır. Bu durum, aynı yıl açıklanan yem – süt pariterisine ve hayvancılığın sürdürülebilir olmasına uygun mudur?
2. Diğer illerde sütün litresi 85 kuruş iken, Çorum’dan 74 kuruşa satın alınabilmesi adil değildir. Bakanlık olarak bu sorunu çözmek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
3. Süt üretimi oldukça fazla olan Çorum ilinde süt tozu üretimi başlatmak için gerek çalışmaları başlatmayı düşünür müsünüz?
4. Çorum ilindeki fiyat düşüklüğünün temel nedeni olarak neyi gösteriyorsunuz?
5. Çorum ilinde çiğ süt üreticilerine Haziran 2013 tarihinde verilen litre başı fiyat ne kadardır?
Tufan KÖSE
Çorum Milletvekili
CHP Çorum Milletvekili bu soru önergesi ile Çorumlu çiğ süt üreticilerinin feryadını kamuoyuna ve özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’e, çiğ süt piyasasını düzenlemekle görevli Et ve Süt Kurulu’na duyurmuş oldu.
GTHB Sayın Eker’in bu soru önergesine ne zaman cevap vereceğini takip edeceğiz..
https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

https://twitter.com/caparkanat

Etiketler : , , , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank