content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

16 Mar

Çiçek Kız

Star haberi izlediniz mi? Hani Aktütün' lü köyünde ki çocukları gösteriyordu. Okulu olan ama okuyamayan. Ve bundan dert yanan öğrencileri. Hele bir de güzeller güzeli Çiçek kızı... ne dedi çiçek kız?
- Atatürk olsaydı okulumuz kapanmazdı...
Bu cümle birçok şeyi anlatıyor. O bu ve buna benzer birçok derin söz söyledi. Çoğumuz duygulandık, utandık, yardım etmek istedik. Ama yüksek makamdan gelen bir emirler Çiçek ve ailesi, jandarma ve polisin eşliğin de götürülüyorlar. İşte burada sinirlerim tepeme çıkıyor.

Çiçek söylediklerinde haksız mı? Atatürk olsaydı eminim hiçbir okul kapanmazdı. Ve eminim her okul disiplinli bir şekilde eğitim verirdi. Bu yüksek makamlarda ki kişilere de bir çift lafım var. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'me değinmicem. Onun ne kadar sevgi ve şefkat dolu olduğunu anlatmama bile gerek duymuyorum. İslamiyet'i kılıç gibi kuşanan bu makamlara Hz. Ömer'i hatırlatmak istiyorum. Hani kapı kapı dolaşıp; yardıma muhtaç olan, kendisine ihtiyaç duyan, fakir insan arayan o büyük insanı. Ve soruyorum:
- Hz. Ömer bugün burada olsa ve Aktütün' de ki olaya şahit olsa. Çiçeğin söylediklerini duysa ne yapardı?
Ben biraz cevaplamaya çalışayım. Ağlayarak Rabbinden af dilerdi. Ve durumu düzeltmek için elinden geleni yapardı...

Sanmayın ki öfkem sadece buna; hayır dostlar! Öfkem aynı zamanda eğitim sistemimizde. Bugün bir çok köyde okul var ama eğitim yok. Çoğu çocuk okumak için can atıyor. Peki büyük şehirde ki öğrenciler... Bulmuşlar bunuyorlar. Hani az önce de dedim ya Atatürk olsaydı disiplinli bir eğitim olurdu diye; evet arkadaşlar okullarda, öğrencilerde, hatta öğretmenlerde disiplin yok. Okula küpesini takıp, saçını jöleleyip, gömleğinin yarısı dışarıda, ağızlarına hiç yakışmayan sözcükler, ceplerinde telefonlar, kimi zaman bıçak, kimi zaman silah taşıyan öğrenciler. Öğretmenini ezmeye çalışan, ezince de çok iyi bir halt yediğini sanan cahiller. Aman bunlar böyle diyip anlatıp anlatıp çıkan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen hocalar. İlkokul 3. sınıfta hatta ortaokulda olup okuma yazmasını bilmeyen öğrenciler. Öğretmenlere sebebini soruyorum. Yukardan emir alıyoruz. Hiçbir öğrenci sınıfta kalmayacak. Yönetimi de bıraktık. Veli gelir dermiş; '' çocuğumu geçir yoksa psikolojisi bozulur.'' Yani; psikolojisi bozulacağına, cahil bir birey olup mezun olsun.

Balık baştan kokarmış. Çiçek kız yaşına bakmadan ne güzel söylemiş; Atatürk olsaydı okullar kapanmazdı.

Ben de ekliyorum: Atatürk olsaydı; okullar kapanmaz, disiplinli eğitim verilirdi. Hz. Muhammed olsaydı; İslamiyet'in sevgi ve hoş görü dini olduğu bilinirdi. İnsanlar dostça, kardeşçe yaşardı. Savaşlar, cinayetler, hırsızlıklar, tecavüzler vs... olmazdı. Hz. Ömer olsaydı; adaletli bir hava hakim olurdu. Kimsenin hakkı kimsede kalmazdı, doğru söyleyen kaldırılıp götürülmezdi, hak edene hak ettiği verilirdi.

Buyurun her iki tarafı da aşırı derece savunan dostlar. Bana istediğiniz kadar hakaret edebilirsiniz ama bilesiniz ki gerçekleri ve düşüncelerimi değiştiremezsiniz. Bugün Çiçek kızlar susturulur ama nereye kadar?

Etiketler :

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank