content
02 Eki

Biz Kadının Zeki, Çevik ve Ahlaklısını Severiz!..

Arzu ÜRÜN

Ya ŞAMDAN

İstenenler söylenmez ki her zaman…

Düz okuduğunuz bu cümleyi, şimdi lütfen Leman Sam şarkılarından biri olan "İlla İlla"yı düşünerek okuyunuz. Gelin şarkının sözlerini biraz hatırlayalım isterseniz:

"Yapılanlar söylenmez ki her zaman,

Sömürmedim illa, sömürmedim illa

Sömürmedim sevdim.

İlla illa, illa sevdim."

Ne güzel sözler bu sözler der gibisiniz, duyar gibiyim. Kesinlikle katılıyorum size fakat bu sözleri sevgili Leman Sam gibi, hep hatun kişilerin dile getirdiğini düşünüyorum.

Görmedim, duymadım bilmiyorum, tersini duyan, gören, bilen varsa bir zahmet bana da bildirsin sevaptır!...

Şöyle acayip oturaklı, iş güç sahibi, sağlam bir kişiliğe sahip, ciddi ve prensipli, yakışıklı, velhasıl karizmatik bir erkek kişiden bahsediyoruz burada…

Hani derler 'adam gibi adam' kulağa çok dolu ve bir o kadar da önemli gelir. Dürüst ve saygın kişi imajını, bu cümle ziyadesiyle yerine getiriyor. Bunu dedin mi artık başka bir söze gerek yok. Bence bu tabiri hiç de adam olmayanlar, arızaları kamufle etmek, öyleymiş (adam) gibi gözükmek için kullanıyorlar. Tam da bu erkeklerden bahsediyorum. Bu özelliklere haiz bir erkeğin "adam gibi adamın" bir kadına, şu vefa sözlerini sarfettiğini duymak, bilmek, görmek keyifli olabilir ne dersiniz hanımlar,

- Öncelikle, sevgilim (aşkım, eşim, karım gibi) veya daha özgün bir hitap şekli bulunur.

- Sen eşi benzeri olmayan, bu hayatta karşıma çıkabilecek tek doğru insansın, kadınsın.

- Benim için yaptıklarını, ben istemeden, söylemeden verdiklerini asla inkar edemem.

- Yapılanlar söylenmez ki dedin her zaman.

- İnan yaptıklarının farkındayım, bil ki ben de sömürmedim sevdim, inan yapmasaydın da severdim. Nasıl, hoş olmaz mı, sizce de sade ve anlamlı ve de gönül okşayıcı sözler değil mi bunlar? Güzel memleketimin bir ucu terk-i diyar, diğer bir ucu fikri firar.

Ne olursa olsun kadın her yerde ve her daim kadındır. Köylüsü de kentlisi de sevilmek ister, bir güzel söz, bir tebessüm tamamdır. Ondan sonrası (ne demiş atalarımız ) bir lokma bir hırka.

(Şimdi bana, kaldı mı böyle kadınlar demeyin, siz şöyle davranırsanız, onlar böyle olur diyorum ben.Umarım doğru ifade edebilmişimdir.)

Unutmayalım, unutturmayalım çok fazla şey istemiyor kadınlar. Kadir kıymet bilmek, bu kadar zor ve meşakkatli gelmemeli karşı cinse. Aslında böyle davranarak kendi işlerini de kolaylaştırmış olacaklar. İstenmeden yapan, yapılanları konuşmayan, kıymetinin bilindiğini düşünen kadın yapar da yapar, sever de sever. Şarkıdaki gibi " İlla sever"

Türkiye'de kadın dediğin zeki, çevik ve de ahlaklı olmalıdır. Olmalıdır ki huzurlu, mutlu, sorunsuz yaşayabilsin. Zeki olmalıdır, erkeği (sahibi) daha söylemeden onun ne istediğini  bilmeli ve görevlerini aksatmamalıdır. Çevik olmalıdır, çekip çevirebilmek onun hamurunda olmalıdır. İyi ve sevilen bir eş, değerli ve kıskanılan bir gelin olmak tamamen bu yoldan geçer. Ahlaklı olmalıdır, bu maddeyi çok da irdelemeye gerek yoktur. Türkiye gerçeği, ahlak kavramını kendine göre fazlasıyla hakkını vererek tespit ve tescil ettiğinden, kadın ahlaklı olmalıdır. Olmalı ki ölmesin!

İstediği gibi yaşayamayan kadının yaşamı, yine diğerlerinin (ötekilerin) istediği şekilde sonlandırılabilir.

Her şeye rağmen, hepinize kucak dolusu "kelebekler ve düşler" diliyorum.

Etiketler : , , , ,

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank