- Bilgi Agi | Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi ve Yazar Portali - https://www.bilgiagi.net -

Bazıları Grip Aşısı Olmalarına Rağmen Gene de Hastalanıyorlar

Grip aşısı, belirli bir mevsimde en çok hastalık yapması beklenen virüslere karşı koruma sağlaması için hazırlanır.

Mesela, bu senenin grip aşıları ikisi A tipi grip virüsüne (biri Kaliforniya diğeri Avustralya) ve biride Wisconsin kaynaklı B tipi virüse karşı koruma sağlar.

hastaNe var ki her şey mükemmel olmuyor ve St. Clair Hospital’ in doktorları grip vakaları görmeye devam ediyorlar.

Acil bölüm doktorlarından Dr. Wayne Ludkiewicz “Günde en azından virüs tespit ettiğimiz 10 hasta geliyor ve bunlar grip aşısı olduklarını söylüyorlar” diyor.

Hastalık yapan ve aşıdaki virüsler her sene değişiyor. Ve grip virüslerinin de pek çok türleri olduğu için bunların hepsini kapsayacak bir aşı geliştirmek mümkün değil.

Aşılar, bağışıklık sistemini virüslerin yüzeyinde bulunan spesifik proteinlere karşı savaşmak için hazırlıyor.

Dr. Ludkiewicz “Şunu belirtmek isterim k, hiçbir şey %100 mükemmel olamaz. İnsanlar grip aşısı yaptırmış olsalar da aşının koruma sağlayamayacağı birçok virüs vardır” diyor.

Allenghy şehri Sağlık Bölümü ise bu senedeki aşılarda bulunmayan virüslerin yaptığı hastalıklara ait bir bildirim almadıklarını bildirdi.

Genel olarak grip aşıları 18-64 yaş arası olanlarda yüzde 60 etkilidir.

“Yılbaşı tatilinde ailelerin bir araya gelmeleriyle grip vakalarında bir iki hafta içinde yeniden bir artış olacağını tahmin ediyorum” diyor Dr. Ludkiewicz.

CDC (Hastalık Kontrol Merkezi), bu senenin aşılarıyla dolaşan virüslerin yüzde 90 uyumlu olduklarını, yüzde 10’ unun ise bunun dışında kaldığını bildiriyor.

KAYNAK

http://pittsburgh.cbslocal.com/2012/12/26/some-still-getting-sick-despite-getting-flu-vaccine/ [1]