content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

04 Şub

Balıkesir Lisesi Kesinlikle ve Süratle Anadolu Lisesi Olmalıdır.

BALIKESİR LİSESİ KESİNLİKLE VE SÜRATLE ANADOLU LİSESİ

OLMALIDIR. YÜKSEK MAKAMLARIMIZA SUNARIZ.

Balıkesir’de Anadolu Lisesi olması için ayrılan bütün liselerin dışında iki lisenin genel lise olarak kalacağı duyurulmuştur. Milli Eğitimin burada uyguladığı kıstaslar bizim bilgimizin ve uzmanlığımızın dışındadır. Elbet bu konuda fazla yorum yapamayız.

Yalnız Anadolu Lisesi olmaktan mahrum bırakılan Balıkesir Lisesine reva görülen bu olayı da içtenlik onaylamayız. Esasında Anadolu Lisesi olmaya layık ilk lise Balıkesir Lisesi olmalıdır. Bulisenin bütün koşulları Anadolu Lisesi olmayı

kapsamaktadır. Balıkesir Lisesi tarihi bir lisedir. Balıkesir Lisesi, Türkiye’de lise sayısı yarım düzine iken İstanbul, İzmir ve Selanik liseleri ile ayni yıllarda Abdülhamit döneminde onun emri fermanı ile kurulmuş ve isabetli olmuştur. Manisa’da Çanakkale’de, Karşıyaka’da komşu illerin hiçbirinde lise yokken Balıkesir Lisesi öğrenimini sürdürmüştür. Bu illerden çok sayıda öğrencinin Balıkesir’i seçtiği bilinen bir gerçektir. Balıkesir Lisesi uzun dönemler adından şanından ve başarısından bahsedilen liselerin başında gelmiştir. Türkiye’nin ünlü birkaç üniversitesine giren öğrencilerin büyük bölümü Balıkesir Lisesinden yetişmiştir.

Balıkesir Lisesinin öğrencileri böylesine başarı hanesini yakaladıkları gibi öğretmenleri de yabancı ülkelerin kolejlerinden üniversitelerinden mezun öğretim üyelerinden oluşmuştur Çok çaplı öğretmenlerle Balıkesir Lisesi doruk noktaya varmıştır. Balıkesir Lisesi Türkiye düzeyindeki birçok ödülü kendi bünyesinde toplamıştır.

Bu liseden yetişenlerin üniversitelerde, siyasette, devlet ricalinde ve önemli kademelerde görev alanların sayıları düzineleri aşmaktadır. Bu mezun öğrencilerle iki BMM nden üç meclisi dolduracak meclisleri, iki üç hükümetin tamamını oluşturabilirsiniz.

Balıkesir Lisesi, yeri, konumu, öğretim üyeleri, öğrenci seviyesi, veli öğretmen işbirliği, liseyi daima destekleyen dernekleri, yüzlerce ve binlerce mezunu ile çoktan Anadolu Lisesi olmayı hak etmiş ve çokta geç kalınmıştır.

Balıkesir Lisesi Anadolu Lisesi olduğunda hiç geç kalmamış gibi, sanki kırk yıllık Anadolu Lisesi gibi eğitimini sürdürecektir. Bu bakımdan Milli Eğitimimizin kurmay kadrosundan ve Milli Eğitim Bakanımız ve siyasetçilerimizden Balıkesir yöneticilerinden Balıkesir Lisesi Mezunlarından birlikte Balıkesir Lisesinin

Anadolu Lisesi olmasının sağlanmasını özelikle Bakanımızdan diliyoruz.

Görülecektir ki en isabetli karar bu Lisenin Anadolu Lisesi olmasıyla verilmiş olacaktır,

Milli eğitim Bakanlığından ve üst düzey yöneticilerden, Balıkesir lisesini Anadolu Lisesi yapma kararını binlerce ve on binlerce eski mezunlar, öğrenciler veliler, Balıkesir halkı dört gözle beklemektedir

Derin Saygılarımızla bilgi onay ve takdirlerinizi sunarız

60 Yıl önce Balıkesir Lisesinde okuyan 609 Turgut İNAL

1954 Balıkesir Lisesi Mezunu

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank