content

yazarportal-com-bilgiagi-net-tasviriefkar-com

29 Ara

Akkuş ve Beyaz Bulutlar

Her yerde aynı gibi olsa da, Akkuş’ta beyaz bulutlar bir başka görünür.

Masmavi bir gökte bembeyaz bulut olmak…

 Her ne kadar şair “kara bulutları kaldır aradan” demiş se de beyaz olanını muaf tutmuş.

Masmavi bir gökte bembeyaz bulutların insana verdiği huzur başkadır. Bazen bütün heybetiyle kümelenip durur bir yerde saatlerce. Bazen aheste aheste hareket eder. Bazen salına salına yürüyen bir dilbere, bazen gelinlikler içinde bir tazeye benzer…

  Bazen ak saçlı, aksakallı derviş gibi zikre dalmış gibi durur.

 Her yerde aynı gibi olsa da, Akkuş’ta beyaz bulutlar bir başka görünür.

 Bir gün “bak ne güzel bulutlar, sahilde bu kadar bu kadar güzel görünmüyor” dediğimde; bana “olur mu her yerde aynıdır” diye cevap veren arkadaşımla aynı kanaatte olmadığımı söyledim. Sisli puslu bir kış günü sahili kömür dumanlarına egzoz dumanları da karışınca atmosferin berraklığı bariz şekilde kayboluyor. Ne göğün maviliğini doyasıya yaşıyorsunuz, ne de bulutların beyazlığını net olarak görebiliyorsunuz.

 Deniz seviyesinden en az bin metre yüksekliğe sahip olan Akkuş bu mesafe içindeki toz ve dumanın dışında kalmaktadır. Gökyüzüne bir kilometre daha yakındır. Bir o kadar da güneşe yakındır. Onun için gök daha mavi bulut daha beyazdır. Onun için güneş daha farklı ışıtır.

 Akkuş’ta beyaz bir bulut çok şeydir. Mesele başımızı kaldırıp göğe bakmaktan geçiyor. Mesele sadece göz ile değil gönül ile bakmaktan geçiyor.

Akkuş’ta bulutlar bir başka güzeldir…

 Görmek için Akkuş’un dışından gelmek gerekmez. Güzellikleri fark etmek, fark ettirmek lazım. Her şeye olumsuz yanıyla baktığımız zaman hem kendimize hem de başkalarına huzursuzluk veririz.  

Ve her mevsim beyaz bulutları Akkuş’ta görmek mümkün.

 Her mevsim masmavi gökyüzünü de Akkuş’ta görmek mümkün. Bakmayın siz dumanlı, karlı, sisli havalara. Onlar Akkuş’ta beyaz bulutların ne kadar güzel göründüğünü size hatırlatan öncü bilgilerdir. Size mavi bir gökyüzünden nasıl keyif alacağınızı hatırlatan zamanlardır. Güzelliklerin güzel olduğu nasıl bilinecek, güzel olmayanlar olmayınca…

Velhasıl Akkuşta beyaz bulutlar güzeldir. Yeter ki siz bakmasını biliniz. Aksi halde 365 gün güneş açsa siz düzgün bakmadıkça havalar hep sislidir. “Kara bulutları kaldır aradan…”

 Akkuşta beyaz bulut olmak…

 Ve…

Görebilmek…

Zeki ORDU

Etiketler :

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yazınız

You must be logged in to post a comment.2007-2012 Bilgi Agi / Turkiye nin Interaktif Kose Yazari Gazetesi

Designed By Online Groups
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

bizajans, kent akademisi, sunubank